НАЈТЕЖИ ЈЕ БОЛ ДУШЕ: Поље патње због љубави је широко и разнолико

Владан Матијевић

02. 03. 2021. у 17:12

У НАШОЈ библиотеци има много књига. Ако сам већ одлучио да своје слово посветим неком књижевном јунаку имао сам богат избор.

НАЈТЕЖИ ЈЕ БОЛ ДУШЕ: Поље патње због љубави је широко и разнолико

Фото М. Лабудовић

Стивен Дедалус, Јозеф К., Ахмет Нурудин, Вук Исакович, Филип Латиновић... Ако сам хтео јуродивог јунака или пак страдалника због несрећне љубави, могао сам писати о Дон Кихоту, краљу Лиру, кнезу Мишкину, Ани Карењиној, младом Вертеру... Међутим, одлучио сам се за Андрићевог Османа. У времену када је више него икад важно бити најбољи, најјачи, најлепши, главни, први, када се свакодневно смењују слике великих победа и достигнућа, из неког разлога сетим се њега, суштог губитеља. Младића који се, измакавши својим кириџијама, на самом уласку у Вишеград, одједном нашао лице у лице са девојком која је, откривена, прала руке и хладила зажарене образе. Иво Андрић пише да је њено лице, сјајно од воде, сунца и свог осмејка, било малено, а од крупних, дивно срезаних очију изгледало још мање. Не очекујући никог туђег са те стране, девојка се слободно окренула, и то само главом, док је стасом остала нагнута над дрвеним коритом у које је падала вода у богатом млазу 1.

Волео бих саставити антологију у којој бих представио само споредне јунаке књижевних дела. Јер као што библиотека не може функционисати само са Управником, ма колико он био добар за то место, и те како је битно да свој допринос у њеном раду дају и слабије позициониране особе, као и сарадници ангажовани на сат-два; тако и књижевно дело неће бити квалитетно ако су споредни јунаци у њему бледи и описани траљаво. Улога споредних јунака је да помогну главном да се искаже, али и да се уз помоћ њих јасније ослика време, дух средине, карактер становништва...

Осман је живео у чврстој кући у Сабурином сокаку, са мајком удовицом и млађом сестром, и бавио се трговином, од оца наслеђеним послом. Након сусрета са девојком која се умивала све више се повлачио у себе. На мајчино наговарање да се жени одговарао је збуњеним ћутањем и одсутним осмејком. Нико није примећивао да тај стидљиви и повучени младић пати. Мало касније на приче о женидби већ је мењао боју лица и кршио прсте, бежећи погледом од очију саговорника. За непуне две године, из непознатог разлога за све, па и за најближе, од њега је постао неизлечив болесник.

Османова патња нам сведочи да Стендал, велики познавалац љубавних тема, ипак није био у праву када је рекао да љубав на први поглед погађа само жене. Она је погодила и Османа и по њега била фатална.

Светска књижевност је пуна прича о великим љубавима. Писци читаоцима поручују да се никада не сме занемарити човекова болна патња због несрећне љубави. Однос између мушкарца и жене је компликован и у сваком добу интригантан, само нам се чини да у времену брзих машина и програмираних људи, кад светом владају гола сила и бездушје, постоје важније и актуелније теме од тог односа.

Осман се напречац и докраја сломио. Њихову кућу су почеле походити хоџе и врачаре.

Занемарио је радњу и добио старатеља. Улицама града је трчао прво ноћу, враћајући се кући мокар и каљав, немиран и потиштен, а потом је избезумљено трчао и дању. Од улице до улице, од угла до угла је тражио девојку виђену на ободу Вишеграда. Затим би се, не говорећи ником ништа, враћао кући, падао лицем на земљу и плакао.
Бол душе је тежи од других болова.

Поље патње због љубави је широко и разнолико. Њиме су надахнута велика дела, али и злочини, јер човек вођен страшћу најчешће је непредвидив.

Свет се у почетку плашио изгубљеног, омршавелог и поцепаног лудака, затегнутих мишића лица и измучених очију, поготово га се плашило женскиње, али касније су сви на њега навикли, видели су да им од Османа не прети опасност, да је доброћудан и миран. И са њиме, таквим, саживели су се, нису га дирали.

Иако Андрићева намера, сигуран сам, није била да користећи епизоду са Османом поручи да у времену страшних пошасти и великих силника појединац може пострадати и од наизглед малих опасности, да нас постојање великих бура не штити од слабих таласа, ја из његове приче о Осману изводим и тај додатни закључак. То моје учитавање показује да и писац чија дела су дубока и бистра није поштеђен од погрешних тумачења читалаца, па чак и кад су они марљиви. Али писац и на то мора да рачуна, уз утеху да то учитавање књижевном делу може придодати драж.

И зато у времену потоњем,
Док бржи процесор уништава спорији,
Док је на земљи све мање зеленила, чистог ваздуха и чисте воде,
Док нове болести харају светом,
Док се јавни простор трује политичетином,
Док се свака одступница пресеца,
Док се свако уточиште растаче,
Док се множе фундаменталисти, екстремисти и садисти,
Док је са свих страна угрожен опстанак појединца и породице,
Док је све мање правде и сигурности,
Док из ратом захваћених подручја све више људи креће у збегове,
Свестан сам да извор непојмљиве патње може бити и девојка на чесми, па чак и ако она у истом трену кад, уместо неког од својих, угледа странца, подигне руку и прво заклони лице, а затим спусти белу бошчу са главе и брзином најлакше зверке побегне у авлију... И ако он, и сам уплашен, побегне као и девојка, само на супротну страну.

(Текст "Осман, споредни јунак романа 'Омер-паша Латас' или о патњи", прочитан на Дан Народне библиотеке Србије)

1 У тексту су коришћени многобројни кратки цитати из Андрићевог романа "Омер-паша Латас". Нисам их наводио јер сам сматрао да би за слушаоца беседе било заморно да поједине реченице често прекидам са назнакама "почетак цитата", "крај цитата".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА КАО КЉУЧ ОПСТАНКА:  Од визије до одрживе будућности