ОДЛАЗАК ГЛУМАЧКЕ ЛЕГЕНДЕ: Ово су улоге по којима ћемо памтити Власту Велисављевића (ВИДЕО)

Новости онлајн

24. 03. 2021. у 09:22

ГЛУМАЦ Власта Велисављевић преминуо је ноћас у 94. години. Чувени глумац хоспитализован је услед симптома корона вируса и смештен на болничко лечење због компликација.

ОДЛАЗАК ГЛУМАЧКЕ ЛЕГЕНДЕ: Ово су улоге по којима ћемо памтити Власту Велисављевића (ВИДЕО)

Фото: Танјуг

Власта је преминуо ноћас у 2:30 у КБЦ Драгиша Мишовић.

Рођен је 28. јула 1926. године у Београду. На сцени је провео више од 70 година, а за то време остварио је више од 350 улога, зато га многи сматрају српском глумачком легендом. За своји рад добио је бројна признања, а последње, и њему најдраже, јесте то што је проглашен доживотним почасним чланом Југословенског драмског позоришта (ЈДП).

Припадник је прве генерације студената глуме у Београду. Сарађивао је са бројним позоришним, телевизијским и филмским редитељима, а његове реплике препричавају се међу свим генерацијама. Млађи су га запамтили по улози бабе Нате у филму „Мала ноћна музика“, а љубитељи позоришта по томе што је више од 1600 пута са колегама на сцени ЈДП-а играо представу „Буба у уху“.

Власта је играо у 45 дугометражних филмова, 61 телевизијском филму и 56 серија. На филмском платну први пут се појавио 14. јула 1959. године у ратној драми „Ноћи и јутра“ у режији Пјера Мајхровског, а по сценарију Меше Селимовића.

Три године касније играо је у телевизијском филму „Три приче о Џефу Питерсу“. Реч је о комедији чију режију потписује Александар Ђорђевић, а сценарио Новак Новак. Главне улоге тумачили су Миодраг Петровић Чкаља, Предраг Лаковић и Зоран Лонгиновић. Исте године снимио је и филмове „Јунаци дана“ и „Медаљон са три срца“, а наредне, 1963. године глумио је у комедији Славољуба Стефановића Равасија под називом „Ципелице од крокодилске коже“. Од 1964. године играо је епизодне улоге у серијама „На слово, на слово“ и „Код судије за прекршаје“, те телевизијском филму „Мали концерт за сузе и гитару“ и дугометражном филму „Пут око света“, базираном на драми Бранислава Нушића.

У филмској адаптацији романа Бранка Ћопића „Орлови рано лете“ из 1966. године, Власта је играо оца једног од главних ликова Лазара Мачка. Следеће године глумио је у комедијама „Љубав до гроба, последња“ и „Љубав преко ноћи““, ратном филму „Јутро“, те серијама „Смоки“, „Круг двојком“, „Височка хроника“ и „Дежурна улица“. Наредне године снимио је четири дугометражна филма и појавио се у две телевизијске серије „Горски цар“ и „Максим нашег доба“. Играо је у филмовима „Бекство“ Здравка Шотре, „Сајам на свој начин“ Петра Теслића, „Тим који губи“ Арсе Милошевића те партизанском филму „Бекства“.

Са Шотром је сарађивао и 1969. године на драми „Тања“, те ТВ филмовима „Непријатељ народа“ и „Пут господина Перисона“. Исте године снимио је и филмове „Закопајте мртве“, „Код зеленог папагаја“ и „Покојник“. Током наредне године играо је у филмовима Соје Јовановић и Саве Мрмка, те остварио епизодну улогу у телевизијској серији „Рођаци“ у режији Здравка Шотре. 1971. године учествовао је у снимању чак осам филмских и телевизијских пројеката.

Исте године одиграо је епизодне улоге у серијама „На слово, на слово“, „Леваци“, „Дипломци“ и „С ванглом у свет“. Такође, глумио је у ТВ серији „Чедомир Илић“ базираној на истоименом роману Милутина Ускоковића. У ТВ филму „Нирмбершки епилог“ играо је маршала Фридриха Паулуса. Глумио је у ТВ филмовима „Самоубица“ и „Заслуге“, дугометражним филмовима „Један ујак Хојан“ и „Човек који је бацио атомску бомбу на Хирошиму“, те кратком филму Здравка Шотре „Роман са контрабасом“.
Са Радетом Марковићем и Јосифом Татићем снимио је драму „Они лепи рођендани“, те одиграо епизодне улоге у серијама „Камионџије“ и „Опасни сусрети“. Играо је и у популарној серији „Позориште у кући“, те одиграо епизодне улоге у серијама „Грлом у јагоде“, „Усијане главе“, „Црни дани“. У ТВ серији „Више од игре“ тумачио је Витомира Илића званог Вита Бас. Исте године сарађивао је са Шотром на филму „Сироче“ и Дејаном Мијачом на драми „Васа Железова“.

У другом наставку комедије „Тесна кожа“ играо је адвоката Мићка. Током 1987. и 1988. године тумачио је магистра Властимира Ђорђевића у хит серији „Бољи живот“. Крајем 80-их играо је у филмовима „Браћа по матери“, „Бој на Косову“, „Госпођа министарка“ и другима. У првој половини деведесетих година глумио је у скоро свим важнијим филмовима и серијама.

У филму Дејана Мијача „Ваљевска болница“ из 1990. године играо је Милована, а у комедији „Тесна кожа 4“ господина Трпковића. Појавио се и у филмовима „Боље од бекства“ и „Нападач“, те комедији „Жеља звана трамвај“. Млађим генерацијама постао је препознатљив као Томислав Павловић или ујка Тома у серији „Отворена врата“ или као Лале Коперфилд у серији „Горе доле“ која је емитована од новембра 1996. до јуна 1997. године на Радио Телевизији Србије (РТС). Током двехиљадитих четири пута се појавио у улози деде и то у филмовима и серијама „Метла без дршке 5“, „Посета младе даме“, „Агенција за СИС“ и „Сељаци“. У хумористичној серији „Црни Груја 2“ игра старца Фочу од стотину лета, а у „Ивковој слави“ владику. Ипак, оно што је обележило те године у његовој каријери и што је одушевило све оне који нису били упознати с његовим радом, била је улога бабе Нате у комедији „Мала ноћна музика“.

Власта је изузетно верно представио баку Гордана Кичића, а његове реплике млађе генерације и данас радо понављају. Од 2010. до 2018. године глумио је у серијама „Сва та равница“, „Мешано месо“, „Војна академија“, „Монтевидео, Бог те видео“, „Звездара“, „Отворена врата“, „Луд збуњен нормалан“, „Сумњива лица“ и другима. Играо је и у филмовима „Бели лавови“, „Како су ме украли Немци“, „Кад сване дан“, „Мамарош“ и другима.

У једном од својих многобројних интервјуа говорио је о својој супрузи Нади.

- Пита мене моја супруга Нада шта њој дође Деса (мајка моје прве жене), а ја јој одговорим: „Па ваљда ташта, исто као и мени“. Иначе, кад је моја ћерка из Америке долазила у Београд, састајали бисмо се сви: моја садашња жена, њена мајка, моја прва Жена, па чак и њена мајка Деса. Обично смо седели у кафани „Три шешира“ и кад би се мало друштво орасположило, почињала би прича о мени. Свака од њих је знала све о мени, чак више него што ја познајем себе самога.

Властина велика страст био је риболов. Пецао је на скоро свим рекама које теку бившом Југославијом. У шали је говорио да му је неостварена жеља да постане џез певач.

Женио се три пута. Са првом супругом Божаном има ћерку Дубравку која живи у Америци. Удата је за Американца и има двоје деце, сина Чејза и ћерку Лори. Трећи брак му је ипак био најуспешнији. Пре више од 40 година оженио је Наду, која је по струци архитекта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: То у Београду није могао видети

ТАСТ ОЧИТАО ЛЕКЦИЈУ ВЕЉКУ Шта је поручио зету: "То у Београду није могао видети"

БОГДАН Родић, отац Богдане Ражнатовић, једном приликом говорио је о најмлађој ћерки која је данас удата за Вељка Ражнатовића. Богдан је тада навео да је одмах на почетку везе скренуо пажњу Вељку пажњу на то каква је његова Богдана.

22. 02. 2025. у 12:26

Коментари (6)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу