ДЕПО НЕОПХОДАН ЗА ЖИВОТ БИБЛИОТЕКЕ: Отворена изложба идејних решења за проширење храма књиге у Карађорђевом парку

М. МИРКОВИЋ

08. 04. 2021. у 13:42

СВА идејна решења пристигла на архитектонско- урбанистички конкурс за проширење Депоа Народне библиотеке Србије, изложена су од јуче у Атријуму библиотеке.

ДЕПО НЕОПХОДАН ЗА ЖИВОТ БИБЛИОТЕКЕ: Отворена изложба идејних решења за проширење храма књиге у Карађорђевом парку

Фото Студио митарх

Изложбу, која представља свих 26 радова међу којима су и три награђена, отворили су в. д. управника Народне библиотеке Србије Владимир Пиштало, председница конкурсног жирија Нађа Куртовић Фолић и академик Бранислав Митровић, аутор првонаграђеног решења које уз њега потписује др Ђорђе Алфиревић.

Проширење депоа и мултифункционалног галеријског простора обухватаће око 12.000 квадратних метара, а један од основних услова конкурса био је да нови део зграде Народне библиотеке Србије у Скерлићевој улици не нарушава изглед постојеће зграде.

Већи део простора заузимаће депо за библиотечку грађу, који ће бити смештен под земљом, док ће мањи део простора бити намењен за одржавање културних догађаја и најширу публику.

Фото Студио митарх

Пиштало, који је јуче са министарком Гојковић положио цвеће на месту некадашње библиотеке на Косанчићевом венцу, нагласио је да се овде ради о функционисању институције од прворазредног значаја - за шта је адекватан простор неопходан предуслов.

- Веома ми се допао првонаграђени предлог и пре но што сам знао да ће бити изабран, велико ми је задовољство што је управо тај рад одабран - додао је Пиштало.

Нађа Куртовић Фолић истакла је да је жири био изузетно задовољан одзивом али и самим пристиглим радовима:

- Поред уобичајених критеријума морала се узети у обзир намена објекта и његова мултифункционалност као постављени захтев, те уклопљеност у(з) здање библиотеке, а овде је то решено на најбољи начин уз постављање врло квалитетне, логичне везе са постојећим објектом, плато са стакленим улазом и травнату, зелену плоху као спољашњи омотач.

Награђени

ПРВОНАГРАЂЕНО конкурсно решење је рађено у оквиру архитектонског студија МИТарх д.о.о. из Београда, а пројектанти су Душан Међедовић, Урош Мајсторовић, Стефан Лакић, Душан Грујовић.

Друга награда припала је студију "АКВС архитектура" чије решење потписују Анђела Карабашевић, Владислав Суџум, Ана Петровић и Алекса Бекић.

Трећу награду понело је решење чији су аутори Зоран Радојичић и Дејан Миљковић а сарадници Петар Саздановић и Вида Недељковић, у оквиру бироа ARCHTIC d.o.o. и "Дејан Миљковић архитекти д.о.о."

Архитекта Митровић рекао је да је велика привилегија радити на месту какво је Народна библиотека, покушати да се некако интегрише и надовеже, надогради на један већ култни објекат изузетног архитекте професора Иве Куртовића.

ПОБЕДНИЦИ Бранислав Митровић са својим тимом, Фото Б. Ракочевић

- Идеја нашег малог тима, оно чиме смо се руководили радећи на пројекту, била је да неистицањем, мимикријом, неекспонирањем направимо мултифункционални склоп и све захтеване садржаје који треба да имају свој живот - објаснио је Митровић.

- Надам се да смо у некој мери успели, захваљујем се жирију што је то препознао. Привилегија је такође и бити међу оваквим радовима, међу којима је жири имао велику и тешку обавезу да се определи. Трудићемо се да у следећим корацима, током рада на објекту, оправдамо поверење. Без узајамне конекције са руководством библиотеке као наручиоца, синергије и међусобне подршке, какав год да је наш предлог, не бисмо могли да га заокружимо и ваљано заокружимо.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?