ОТКРИЋЕ КОЈЕ ЈЕ ПРЕВАЗИШЛО ОЧЕКИВАЊА: Виминацијумска флота открива нову историју Србије, ископани бродови енигма и за научнике! (ФОТО)
ВИМИНАЦИЈУМСКА флота древних бродова и чамаца пронађена дубоко у тлу костолачких поља, далеко од Дунава, после годину дана је открила део тајни, а та открића су поставила нове загонетке.
Блиски распоред потопљених пловила и начин њихове израде указали су, на први поглед, да су она потонула у истом историјском периоду. Резултати радиокарбонских испитивања у лабораторији Isotoptech Zrt. у Дебрецину, откривају да пловила потичу из различитих раздобља из интервала од око 1.800 година!
- Најстарији остаци су из првог века пре наше ере, што значи да се можда ради о најстаријим сведочанствима римског присуства, или о пловилу преримског становништва - каже археолог др Илија Данковић из Научног центра "Виминацијум". - Неки од остатака су из раздобља између 7. и 9. века наше ере, из кога има врло мало археолошких остатака и сваки је веома драгоцен. На крају, нека пловила су из периода од краја 15. до 17. века. Наша флота даје јединствену прилику да се сагледа пловидба на овом делу Дунава у распону дужем од 18 векова.
Такав задатак превазилази домете само једне науке, па ће бити формиран мултидисциплинарни тим археолога, палеогеоморфолога, геофизичара и историчара који ће реконструисати изглед несталих водотокова и пловидбу у различитим периодима прошлости. Датовање бродова открило је и да је пловни рукавац Дунава, можда и речни ток, протицао крај остатака престонице римске провинције Горње Мезије, на километар и по од данашњег речног корита, од пре нове ере до пре само 300 до 400 година!
- Зна се да је Виминацијум био на Дунаву, али се сматрало да се ток померио много раније - каже проф. др Миомир Кораћ, директор Археолошког института и руководилац научног пројекта "Виминацијум". - У светлу нових података следи откривање нове рељефне карте прошлости овога краја, али и историје. Виминацијумска флота указује да су овде постојала насеља о којима нема историјских података. Она је доказ најважнијег открића, цивилизацијског континуитета дужег од 18 векова. Све то време овде је неко живео и пловио бродовима и чамцима израђеним сличном технологијом.
ПАДАЈУ СТАРЕ ТЕОРИЈЕ
РЕЗУЛТАТИ испитивања старости виминацијумске флоте уздрмали су уверење да су Римљани стигли у Подунавље у првом веку наше ере и у игру вратили хипотезу да су прве легије стигле пре Христа. Чамци датовани од 7. од 9. века, у период Сеобе народа, још су већа загонетка. Пошто је технологија израде тих чамаца иста као и код много старијих, они могу да буду доказ и да су Словени овде стигли раније. Археолози не могу да објасне зашто су сва та пловила из различитих периода потонула на готово истом простору.- Тек ће детаљније анализе конструктивних елемената и упоређивање са бродовима у другим деловима Европе дати конкретније одговоре на ова питања - каже Данковић.
Прича о виминацијумској флоти почела је мартовске ноћи 2020. када је управа површинског копа Дрмно обавестила археологе да је багер глодар ударио у нешто велико. Тим је изашао одмах на терен и био затечен призором: на дну копа се налазила откинута крма брода са веслом, а из литице, око 18 метара више, вирио је део бродског трупа. Др Бебина Миловановић, др Немања Мрђић, др Иван Богдановић, Младен Јовановић, докторанди Илија Данковић и Љубомир Јевтовић, Горан Стојић узели су алат, узверали се на нестабилну литицу и под рефлекторима багера започели ископавање. До јутра се указала палуба великог брода, дугог 15 метара и широког 2,65 метара, конзервираног глином корита непознате исушене реке, на 7 метара испод данашњег нивоа тла. У околини су пронађени и моноксили, чамци вешто издубљени у деблу.
После откопавања, пловила су хитно са копа премештена у контролисане микроклиматске услове, због опасности од брзог сушења, ломљења и деформисања дрвета. Формиран је стручни тим који је на основу анализа осмишљавао најефикаснију методологију заштите. Стручњаци су веома задовољни брзом реакцијом државе на откриће које је потиснуло чак и пандемију са насловних страна и ударних вести. Вест коју су прве објавиле "Новости" прострујала је кроз цео свет, а посебну пажњу јој је посветио угледни Archaeology Magazine.
- Министарство културе је одобрило 4 милиона динара за хитну санацију бродова - каже Кораћ. - Поред конзерватора, бродовима се бави и тим археолога Археолошког института и Центра за нове технологије из Београда. У помоћ је прискочио и Институт за нуклеарне науке у Винчи, чији су се стручњаци врло предано посветили решавању проблема конзервације.
ИНТЕРЕСОВАЊЕ ИЗ СВЕТА
ОТКРИЋЕ бродова и чамаца у Виминацију је побудило изузетну пажњу иностраних стручњака који су нашим научницима понудили сарадњу. Тренутно се ради на заједничком пројекту Археолошког института у Београду и Центра "Камил Жулијан" при Универзитету у Марсељу, једне од најеминентнијих светских институција за античка пловила. У септембру 2021. у Задру ће на Интернационалном симпозијуму археологије бродова и пловила, водећем научном скупу ове врсте, стручној јавности бити презентовани досадашњи резултати о открићу у Виминацијуму коме светска наука придаје огромну важност.
Флота ће бити подвргнута гама зрачењу ради елиминације свих микроорганизама у структури дрвета, што ће спречити труљење и распадање. После тога следе консолидација, конзервација и на крају реконструкција бродова и чамаца, а тек после тога ће они моћи да буду представљени јавности. У Археолошком парку Виминацијум се надају да ће у блиској будућности добити и музеј бродова.n
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)