НЕКО ЋЕ ОСТАТИ НУЛА, НЕКО ПОСТАТИ "ДЕСЕТКА": Синиша Павић о другој сезони серије "Јунаци нашег доба"
ТОКОМ пола века стваралаштва, познати сценариста Синиша Павић дао је слику времена окупације Србије и поратних времена, као у "Отписанима" или "Бањици", а у низу серија на сатиричан начин осликао нашу стварност, критички проговорио о заблудама, склоностима и рђавим својствима нашег менталитета.
Аутор најгледанијих српских серија - "Позориште у кући", "Врућ ветар", "Бољи живот", "Срећни људи", "Породично благо", "Стижу долари", "Бела лађа", недавно је добио награду "Доситеј Обрадовић" као настављач традиције просветитељског деловања. Да нас још мало "просветли" потрудиће се и у наставку серије "Јунаци нашег доба". Снимање нових двадесет епизода, у продукцији "Телекома Србије" и "Кошутњак филма", почело је ове недеље. Још од јануара прошле године, публика нестрпљиво очекује овај тренутак, а Павић у разговору за "ТВ новости" истиче да је и он чекао, али да ће у наредних пет месеци бити снимњене нове епизоде.
Први део "Јунака нашег доба" завршен је на кулминацији заплета који све дотадашње главне јунаке поставља у нове односе.
- Свако зло има своје добро, па ће можда зато овај циклус бити бољи него што би иначе био. Биће неколико нових јунака и надам се да ће бити довољно атрактивни да оправдају своје појављивање. Нови ликови ће донети доста ведрине причи која иначе није баш тако ведра као што би могло по жанру да изгледа. Хумор, који је саставни део мог рукописа, је онај са којим се више зна. И ништа тако добро и јасно не обасја парадокс и апсурд нашег живота и оно што нам се чини да понекад личи на лудило, па се људи питају шта нас је снашло, као прави хумор. Све моје приче имале су ту димензију - напомиње сценариста.
Тако се иза Павићевих "Јунака" крије питање ко су они сада.
- Свако доба има своје јунаке, само што се садржај тог јунаштва, односно његов облик испољавања мења. У време рата, јунак се суштински жртвује, a данашњи јунаци су људи који успевају да остану усправни пред моралним дилемама свога доба. Она је у ратно доба најопштија и најстрашнија, али и у савременом добу човек се такође суочава са веома великим проблемима моралне природе. Да ли ће поступцима чувати оно што га држи чврстим као костур тело? То су карактер, принципи, држање дате речи, одговорност, нечињење нечег корисног за себе ако то производи зло другоме. У другом делу "Јунака нашег доба" имаћемо те дилеме скоро код свих ликова. Цела прича иде ка одговору може ли се у овом нашем добу и суноврату вредности за које смо мислили да су трајне, а које се топе у савременом животу, наћи јаких, усправни људи који ће издржати то и остати оно што се зове добар човек - примећује Павић.
На питање да ли је то борба са ветрењачама, пошто нас живот учи да јесте, наш саговорник каже да се у свакодневном животу боримо против стварног, некад ситног зла, које нам руши живот.
- Дошли смо до тога да нам се свака борба за добро, честито, исправно и карактерно чини као унапред изгубљена. У ствари, не можемо знати исход. Нема унапред изгубљене битке осим ако одустанемо од борбе. Мислим да је могуће да се и у наше време човек избори - истиче Павић.
А шта очекује "Јунаке нашег доба" који су остављени у драматуршки најзанимљивијој тачки?
- Мирослав Чичановић Чичко је изабран и постављен на место које превазилази његово знање и искуство. Њега је, заправо, председник странке Милисав Музић извадио из шешира и довео ту. Сада долазимо до занимљиве ситуације да ли главни јунак Чичко може да превазиђе и надрасте ситуацију којој није дорастао, може ли да се побољша, да његов наизглед изнуђен, очајнички гест произведе добре последице, може ли од човека ког жена више не цени, а деца гледају да слажу, да постане неко ко је достојан поштовања? Питање је и шта ће бити са Музићем који све ради искључиво у координатама данашњег света и похлепе, не само за новцем него и за влашћу, управљањем, командовањем, усмеравањем... Може ли да се одржи да такав Музић има безазленог Чичка, кога је изабрао да му, малтене, чисти ципеле, на положају који тражи поштовање и уважавање људи. На крају првог дела, Чичко се побунио и прича се завршава тако што је тај човек кренуо на ветрењачу. Он не жели да изневери девојку која је према њему била фина, толерантна и понашала се као што је некада његова жена. Прво што га је та девојка питала је "Шта ће бити са мном?", јер јој је рекао да не брине и дао јој реч. Сада његова реч долази под знак питања и ту се ломе животи. Неко доведе своју љубавницу, сестричину или ћерку и гура је уместо неког другог, па изабере Чичка за председника општине рачунајући да ће преко њега, који за њега обична нула, спровести све оно што са неким другим на том месту не би могао. У таквим ситуацијама неко остаје нула или постаје за десетку - прича нам Павић. - Ту је и Ђорђе Торбица Врућко, да покаже како се живот игра са људима. Док други не може да заради, њему падне у крило сто хиљада евра. Врућково даље понашање показује колико новац мења човека. Он хоће да учини све добро и својој сестри Алки и њеном детету, и свом детету... али увидеће да за све то нема довољно новца и тих 100.000 евра, које су му биле огромне, заправо су недовољне. Баш ту почиње похлепа, јер нам увек треба много више. У наставку ћемо видети зашто се Врућко променио и ту у причу улазе неки нови јунаци, као што је Врућкова бивша девојка, која је сада банкар.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)