КО ИМА ЈЕЗИК ИМА СВОЈ ДОМ: Библиотека Матице српске обележила свој дан и уручила "Златну књигу" Горану Петровићу

Ј. СИМИЋ

29. 04. 2021. у 09:11

ПРЕ 157 година пошто су највиђенији Срби у Угарској одлучили да Матицу српску из Пеште преселе у Српску Атину, на пароброду "Напредак" у 39 од укупно 64 сандука биле су - књиге.

КО ИМА ЈЕЗИК  ИМА СВОЈ ДОМ: Библиотека Матице српске обележила свој дан и уручила Златну књигу Горану Петровићу

Фото Министарство културе

Данас Библиотека Матице српске у Новом Саду броји 4,5 милиона публикација а у знак сећања на пресељење додељује књижевну награду "Златна књига". Јуче је то признање уручено писцу и академику Горану Петровићу.

Матичин жири у саставу: академик Миро Вуксановић (председник) и чланови др Славко Гордић, проф. емеритус и мр Душица Грбић, археограф - саветник, једногласно је оценио да је Петровић најчитанији и најпревођенији српски писац своје генерације. Ево само једног подсећања: Петровићев роман "Опсада цркве Светог Спаса" критичар париског "Монда" доживео је као "фреску зачуђујуће смелости и инвентивности у којој писац ствара чудесну тканину која лепрша епохама да би нам дала осећај вековног даха Балкана".

ЗАХВАЛНИЦА

ПОВОДОМ свог дана, БМС је уручила захвалницу Народној библиотеци Србије у Београду коју је примио в. д. управника ове институције Владимир Пиштало. Он је казао да се увек у Матичином амбијенту осећа узвишено "јер када човек уђе у библиотеку, ушао је у другу димензију".

Примајући "Златну књигу"" из руку управника Библиотеке Селимира Радуловића, лауреат је вратио сећање 28 година унатраг откривајући да је његов књижевни пут и започео у Матици 1993. када је код уреднице Јудите Шалбо објавио роман "Атлас описан небом".

СВЕЧАНО Петровић, Радуловић, Гојковићева и Станић, Фото Министарство културе

- У Матици сам имао и своје прво књижевно вече, данас сам дошао по "Златну књигу", а у међувремену наројило ми се 130 издања разних других наслова преведених на петнаест језика - казао је Петровић.

О очувању српског језика лауреат је имао нарочиту поуку: ко има свој језик, има своје именовано поље, ливаду и шуму. Има дом и у њему на чему да се огреје. Није сам ни када је један једини!

БРАНКОВА НАГРАДА

ЖИРИ за доделу Бранкове награде Матице српске (проф. др Војислав Јелић, председник, доц. др Наташа Половина, проф. др Владимир Гвозден, проф. др Драгана Вукићевић и проф. др Сања Париповић Крчмар) једногласно је јуче одабрао лауреате Бранкове награде која се додељује за дипломске и семинарске радове.

Носилац прве награде је Емилија Поповић, ауторка рада "Мотив инцеста у драмском стваралаштву Момчила Настасијевића" (Филозофски факултет Нови Сад). Друга награда припала је Лазару Срдановићу за рад "Метафоризација као умјетнички поступак у 'Бескрајној причи' Михаела Ендеа" (Филолошки факултет Никшић). Две треће награде поделили су Наташа Бановић ("Поетика барокне књижевности у збирци 'Пландовање' Ивана Џива Гундулића" - Филозофски факултет Нови Сад) и Јована Сувајџић ("Деперсонализација као аспект модернизације приповедања у 'Новембру' Гистава Флобера и 'Дневнику о Чарнојевићу Милоша Црњанског' - Филолошки факултет Београд).

Mинистарка културe Маја Гојковић нагласила је да је овај храм књиге, традиције, културе и знања, сваке године све већи и значајнији за српски народ.

САРАДЊА Радуловић и Пиштало, Фото Министарство културе

- Наша је обавеза да наставимо са оснаживањем ове институције и новим савременим приступом, како би и она ухватила корак са светом - казала је Гојковићева.

Управник Библиотеке Селимир Радуловић своју традиционалну беседу у славу књиге а присећајући се априлских дана 1999. године, овога пута посветио је великом српском пријатељу, аустријском нобеловцу Петеру Хандкеу.

Председник Матице српске проф. др Драган Станић подсетио је на историјат наше најстарије научне и књижевне институције рекавши да данас заједно са Библиотеком Србије имамо две националне библиотеке у којима је похрањено огромно национално богатство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове