ЕКСПЛОАТАЦИЈА МЕСЕЦА: Може да нанесе непоправљиву штету научним локацијама

Танјуг

06. 01. 2024. у 22:41

ЖУРБА за експлоатацијом Месеца могла би да нанесе непоправљиву штету драгоценим научним локацијама, упозоравају стручњаци.

ЕКСПЛОАТАЦИЈА МЕСЕЦА: Може да нанесе непоправљиву штету научним локацијама

Фото: Пиксабеј

Према њиховим речима, могла би да буду угрожена истраживања гравитационих таласа, посматрања црних рупа, као и студије за утврђивање живота на планетама које круже око удаљених звезда.

-Ово питање је постало ургентно. Морамо да делујемо одмах јер ће одлуке које буду донете данас одредити наш однос према Месецу у бидућности, рекао је Мартин Елвис из Центра за астрофизику Харварда и Смитсонијана, преноси Гардијан.

Са њим је сагласан и Ричард Грин са Универзитета Аризона.

-Не покушавамо да блокирамо изградњу лунарних база. Међутим, тамо постоји само неколико локација које обећавају, а неке од њих су невероватно драгоцене у научном смислу. Морамо да будемо веома опрезни када је реч о томе где градимо своје руднике и базе, истакао је Грин.

Касније овог месеца, радна група коју је недавно основала Међународна астрономска унија и коју предводи професор Грин састаће се са званичницима Уједињених нација како би се започели преговоре који би требало да доведу до јачања прописа у вези са заштитом међупланетарних ресурса.

Споразум о свемиру из 1967. године спречава државе да небеска тела сматрају својом територијом, али не говори ништа о космичком рударству и експлоатацији ресурса.

-Откривено је неколико дубоких лунарних кратера који су били обавијени сенком откако се Месец формирао пре милијарди година. Сунчева светлост никада није стигла до њих и зато су невероватно хладни. Вероватно само неколико десетина степени изнад апсолутне нуле. И то их чини научно веома вредним, навео је Грин.

Кратери би могли да буду идеално место за позиционирање деликатних научних инструмената, попут инфрацрвених телескопа који стално морају да се хладе.

Постоје планови за изградњу опсерваторије, која би могла да посматра удаљене, мутне звезде које можда имају мале стеновите планете у орбити око њих.

-Ово су идеална места за тражење живота, али леже изван граница тренутних опсерваторија, рекао је Грин.

Осим тога, сматра се да ови кратери без светлости могу да садрже воду у облику суперхладног леда који није испарио, као што је то био сличај на другим местима на Месецу.

Ти кретери могли би да открију важне информације о историји доласка воде на Месеца и на оближњу Земљу где је вода играла кључну улогу у појави живота.

Међутим, кратери испуњени ледом такође би били непроцењиви у очима “лунарних колонизатора” и постали би неодољиве мете за компаније и астронауте који успостављају колоније, наводи британски лист.

-Вода ће бити невероватно важна за људе на Месецу, али морамо да се уверимо да је узета са места која нису научно незаменљива, нагласио је Елвис.

Астрономи су наменили још једну локацију, која лежи на супротној страни Месеца и која је заштићена од хаотичних радио емисија, за постављање огромног телескопа који би могао да открије, без сметњи, ултра-ниске радио таласе који извиру из раног универзума и који би пружио кључне информације о формирању првих галаксија.

Међутим, НАСА и друге свемирске агенције планирају да круже око Месеца сателитима како би контролисале роботске ровере и друге уређаје на површини Месеца.

Радио сигнали који цуре из њих могли би да униште осетљивост предложеног радио-телескопа са удаљене стране.

Изградња месечевих база и рудника још увек је далеки циљ за свемирске инжењере, а тражење ресурса тек почиње, истиче Гардијан.

-Проблем је у томе што је потребно много времена да се унесу измене у споразуме Уједињених нација, тако да морамо да реагујемо одмах ако желимо имамо међународне споразуме који ће заштитити јединствене научне карактеристике Месеца и осигурати да нису уништени непромишљеном експлоатацијом, рекао је Грин.

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ПАНАТИНАИКОС ЋЕ ИГРАТИ ФАЈНАЛ ФОР У АБУ ДАБИЈУ: Атаман провоцира пред меч против Олимпије