СЕЗОНСКИ ТИПОВИ ОРГАНИЗМА: Како трајно загрејати тело изнутра

Бојана Јовановић

19. 08. 2024. у 16:00

ДА ли сте чули за концепт сезонског типа тела, односно организма? Када живимо оптимално здраво, наше тело се без напора мења заједно са природом, показујући карактеристике сваког годишњег доба током 365 дана. Тело као микрокосмос одговара Земљи као макрокосмосу, док се његова унутрашња клима балансира са спољашњим окружењем. Понекад смо врући или склони грозничавим активностима, каткад се осећамо хладно, влажно, тромо или повучено. Како се годишња доба мењају, наша тела и конституције би требало да следе промену.

СЕЗОНСКИ ТИПОВИ ОРГАНИЗМА: Како трајно загрејати тело изнутра

Фото Shutterstock

Међутим, није увек тако, зато и постоје сезонски типови тела. Реч је о неуравнотеженом здравственом обрасцу у ком тело показује исте симптоме и карактеристике током читаве године, уместо да се мења као што то чине годишња доба. Систем сезонских типова тела категорише нашу индивидуалну конституцију и склоности кроз пет различитих типова тела, који одговарају броју годишњих доба у традиционалној кинеској медицини, где постоје пролеће, лето, индијско лето, јесен и зима. Већина људи живи са одређеном врстом здравственог обрасца који дефинише њихов сезонски тип тела, а он се односи на климу, тему, храну и активности карактеристичне за ту сезону. Појединци са природом налик јанг принципу, личе на јанг годишња доба пролећа и лета. Насупрот томе, јесењи и зимски типови тела имају тенденцију да буду доминантнији у јин принципу, показујући знаке хладноће попут ледених руку и стопала, уз то живећи мирнијим, споријим темпом. Враћање равнотеже у ове типове тела захтева више загревајуће хране и активности јанг енергије, да би се анулирао вишак јина.

Како се циклус годишњих доба ближи крају, зима нам сугерише да успоримо, сачувамо енергију и пронађемо мир у себи. Најхладнији од свих типова тела, зимски, најчешће осећају хладноћу и тешко се загревају, а махом су тихи и повучени. Њихов тен је често пепељаст и имају тамне кругове испод очију. Често се осећају уморно и крећу споро, одмерено. Због недостатка апетита, неретко прескачу оброке или једу врло мале количине хране. Људи са овим типом тела су интуитивни и осетљиви, али могу бити склони осећању страха и несигурности.

ШТА ЈЕСТИ

Они са зимским типом организма требало би да једу храну која обезбеђује више енергије потребне за одржавање живота, као што су сложени угљени хидрати који се налазе у овосезонском богатом коренастом поврћу и тиквицама. “Зимским људима“ погодује храна која има “топлотну природу”, односно чији унос повећава топлоту организма, укључујући ону богату енергијом, са већим садржајем масти. Ту, између сталог, спадају: одређени животињски производи, масти и уља, ораси, месо (говедина, пилетина и јагњетина), морски плодови богати уљем (инћуни, лосос и пастрмка)… Такође, препоручује им се унос зачина који загревају организам, али би требало да их умерено користе да би спречили да се тело превише зноји и потом поново охлади. Конзумирање обилних количина супа, гулаша, печења и споро куваних јела такође ће помоћи овим типовима тела да боље поднесу хладноћу.

Насупрот томе, требало би да смање унос сировог воћа и поврћа, хладне хране и пића.

ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ

Зимски типови захтевају редовну физичку активност да би повећали топлоту организма и убрзали метаболизам. За њих је од суштинског значаја да одржавају “језгро” тела топлим, посебно доњи део леђа и подручје струка. Практиковање ћи гонг вежби, одлазака у сауне, хидромасажне каде на масаже у топлом простору такође могу помоћи у побољшању циркулације, повећању телесне топлоте и протока крви у хладним екстремитетима. Идеалан начин за повећање снаге и „паљење јанг ватре“ унутар тела су и физичке активности попут учешћа у тркама и атлетским дисциплинама које ће их подстаћи да поставе циљеве и изграде самопоуздање. Веома би им пријале и активности које подижу адреналин, као што су рафтинг и пењање по стенама. На овај начин зимски типови личности могу научити како да превазиђу своје страхове и постигну циљеве за које су мислили да су недостижни.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАН КАДА СЕ СЛАВИ ЖИВОТ: Добровољно давање крви - несебичан чин који спасава људе