ПРЕДНОСТИ КИРОПРАКТИКЕ: Без лекова и операције до добрих резултата
На спомен киропрактике многима се из груди отме уздах наде, а многима неповерења. Како било, свако од нас познаје некога ко је, када се повреди или му се јаве мишићно-коштане тегобе, ишао да га "намештају" у најразличитије кутке Србије код, злуради би рекли, надрилекара, који би га излечили за тили час. Бол би нестао као руком однесен.
Киропрактика је далеко од надрилекарства, о чему се на Западу много више зна, а за "Живот плус", у расветљавању и приближавању ове области, помогао нам је Владан Јовићевић, B.SC Акерман мастер киропрактор, дипл. физиотерапеут. За почетак, питали смо га како би дефинисао киропрактику:
- Киропрактика је терапијска метода којом се на своје место враћају, што идеалније, коштано-зглобне позиције, и тиме успоставља нормалнији функционални баланс тела.
Које су највеће заблуде у вези ње?
- Највеће заблуде су најпре по питању узрока, односно зглобних поремећаја. Поједине структуре, неурохирурзи, ортопеди и физијатари, тврде да то нема утицаја на функцију дела тела или широких подручја. Међутим, постоје докази и статистике који указују на изражене утицаје, а то је потврђено и кроз резултате, односно побољшање или нормализацију функције дела тела (кичме) и сродних зона после терапије киропрактиком, односно кориговања поремећених позиција зглобова.
Ко не би смео да се подвргне третману, а коме је посебно препоручљиво?
- Апсолутна забрана постоји искључиво у случају прелома у циљној зони рада, код саркома (карцином костију), ТБЦ, активних системских коштано-зглобних болести, свежих постоперативних стања, отворених рана и код изузетно израженог губитка густине костију (скор DEXA>4). Свима осталима је препоручљиво, прво из превентивних и минимално инвазивних корекција, а онда код већине коштано-зглобних тегоба и њихових последица (80 одсто одрасле популације).
Које болести и деформације се најчешће лече на овај начин?
- Дискус хернија, спондилоза, дегенеративне промене зглобова, кифоза, сколиоза, као и тегобе попут главобоље, вртоглавице, ишијаса и осталих периферијалних неуралгија. Такође, могу се излечити ишчашења чланка, колена, лакта, ручног зглоба, рамена и ситних зглобова шаке, стопала и вилице.
У којим случајевима би пацијент требало да се јави киропрактичару?
- Најбоље је доћи први пут "превентивно", односно да проверите свој биомеханички баланс. После тога, први аларм за долазак је губитак пуног покрета у било ком делу тела или зглобу. Ако он касније постане праћен упалом и болом, требало би хитно да дођете на преглед.
Колике су могућности повреда насталих од стране нестручно извођених третмана?
- У свим медицинским специјалностима и процедурама знање и стручност максимално предупређују могућност грешке или повреде код пацијента. Незнање и нестручност воде у супротном правцу.
Могу ли последице бити и фаталне?
- То зависи од стварног степена незнања и нестручности и глупости неког назови киропрактичара што је, нажалост, могуће да се догоди.
Шта дефинише доброг киропрактичара?
- Знање, стручност, одговорност, искуство, сигурност и, наравно, таленат (мануелни осећај), а то прате високи проценти остварених добрих резултата.
Које су предности киропрактике у односу на класично медицинско лечење?
- Брзо и често, лако долажење до резултата (без лекова и операције) или јасна процена да стање не реагује на терапије. У том случају такође можемо правилније проценити где упућујемо пацијента даље. Тиме се скраћује често предугачак и неефикасан процес, шетања пацијента кроз медицински систем.
Да ли би уз киропрактику паралелно требало примењивати још нешто зарад потпуног излечења?
- Врло често су присутне комбинације терапија, као што је спинална декомпресија, физикалана терапија, вежбање, анализа и корекција дневних и професионалних положаја, као и активности неопходних за потпунији и стабилнији резултат.
Расте ли поверење пацијената у ову грану алтернативне медицине?
- Наравно да расте, што доказују велики бројеви препорука и пацијената. То је последица вишег степена информисаности шире популације, као и висок проценат добрих резултата киропрактике, која није алтернативна, већ интегративна грана медицине.
На који начин се киропрактиком решава проблем дискус херније?
- Узрок тегоба везаних за дискус хернију – пуцање дискуса и излазак одређене количине масе ван његовог зида, јесте притисак масе на осетљиве структуре, најчешће корен нерва. Пошто је то физички притисак, једино решење је померање и уклањање тог притиска. Постоје два начина да се то постигне. Први, неоперативни, је киропрактика, уз повремену помоћ спиналне декомпресије, а други, оперативни, спинална хирургија. По свим статистикама развијених земаља, први начин има озбиљну предност, и по резултатима и по мањем ризику за пацијента, осим у случају апсолутне стенозе кичменог канала, са губитком контроле мокрења и контроле столице као и делимичним или потпуним одузимањем испод зоне повреде – херније. Значи, први избор је киропрактика, у више од 90 одсто случајева.
Могу ли се проблеми решити једном "туром" третмана или је потребно понављати их након неколико месеци или године?
- Пацијент са дискус хернијом никада не може бити излечен. Ниједном методом се диск не може у потпуности вратити у првобитно стање. Нама је битно да пацијента доведемо у максимално стабилно стање без тегоба, али је неопходно да он настави са редовним одржавањем резултата и контролисањем, вежбањем и самоконтролом.
У чему пацијенти најчешће греше?
- Чекање, односно "гурање проблема под тепих", најчешћа је грешка већине. Поред тога, ту су и погрешни избори лечења, превелико ослањање на лекове или учешће у терапијским програмима који не дају резултате код већег дела стања која смо помињали. Приликом исправног поступка, мора доћи до мањег или већег побољшања код пацијента већ после четири-пет дана.
Верујете ли да наше тело има могућност да само себе излечи и регенерише се?
- Наше тело има сјајне одбрамбене механизме. Оно може да се "само лечи" и регенерише ако је енергетски избалансирано. Наравно да то није увек случај, као и да има болести и стања у којима не смемо да рачунамо само на тај капитал. Коштано-зглобна померања у кичми и осталим зглобовима су стања која наше тело ни у идеалном стању не може само да решава. Ту киропрактичар мора да направи први корак – да врати добар положај. Тада тело може да, уз мању помоћ, само настави процес оздрављења.
НАСТАЛА ЈОШ У ПРАИСТОРИЈИ
Реч је о традиционалној методи. Колико се променила у односу на данашњу?
- Први докази о употреби форме лечења сличне киропрактици су из времена пећинских племена у праисторији, што говори да су они у то време знали да "слушају" своје тело. Управо то стално покушавам да научим већину наших пацијената. Инстинкт и осећај их је терао да траже мануелни начин враћања положаја померених зглобова. То су приказали сликама на зидовима пећина. Оно што се променило у данашње време је то да је неопходно постојање комплетног базичног медицинског образовања, а и доста шире из блиских области, да би се знало да ли се сме и која техника манипулација применити код сваког појединачног стања. Технике рада су унапређене по питању интензитета, усмерености и прецизности коришћене силе у раду.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)