НАУЧНА ИСТРАЖИВАЊА: Да ли древне египатске мумије могу да изазову епидемије

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 07. 2024. у 23:22

ИСТРАЖИВАЊЕ је показало да су древни Египћани били погођени низом заразних болести, укључујући мале богиње, туберкулозу и лепру.

НАУЧНА ИСТРАЖИВАЊА: Да ли древне египатске мумије могу да изазову епидемије

Фото: Принтскрин

На пример, Рамзес V, четврти фараон египатске 20. династије, добио је велике богиње, о чему сведоче ожиљци од великих богиња на његовом мумифицираном телу.

Иако је Светска здравствена организација 1980. године службено прогласила велике богиње искорењенима у целом свету, да ли је ипак могуће да би хиљаде година касније новооткопане мумије могле да ослободе велике богиње или било коју другу болест из својих тела?

Пирс Мичел, директор Лабораторија за древне паразите Универзитета у Кенбриџу рекао је да је то врло мало вероватно.

-Већина врста паразита умире у року од годину или две без живог домаћина за којег би се ухватили, рекао је Мичел.

На пример, вируси богиња попут малих богиња могу се размножавати само унутар ћелија живог домаћина, наводе у Националном центру за биотехнолошке информације.

Бактерије које узрокују туберкулозу и губу такође захтевају живе домаћине да би преживеле.

Међутим, богиње се шире додиром од особе до особе, док туберкулоза и лепра обично путују капљицама из носа и уста, обично пролазећи кијањем или кашљањем.

У случају губе, потребно је продужен контакт с неким ко је болестан да би се проширила. То је зато што се две врсте бактерија које узрокују болест споро размножавају, према Центрима за контролу и превенцију болести.

Још један фактор који смањује могућност да се неко разболи од мумије је деградација ДНК током времена.

-Анализом можете открити да су сви делови ДНК ових паразита прилично кратки. Уместо да буду дуги, здрави ланци ДНК, они имају само 50 до 100 парова база. Као да је све исецкано, а то је зато што се ДНК деградира и распада. Не постоји начин да ишта буде одрживо након што се ДНК распадне - ништа се не буди, навео је Мичел.

Међутим, неки паразитски цревни црви, који се шире изметом, живе дуже од других организама и нису свима потребни живи домаћини да би преживели. Ипак, ни они нису велика брига.

-Они могу бити пуно тежи и могу трајати неколико месеци, понекад и неколико година, али ниједан од њих неће трајати хиљадама година. Велика већина паразита умире када домаћин умре јер немају начина да преживе, рекао је Мичел.

Чак и ако је случајно да је један од тих древних организама још увек жив и активан, маске, рукавице и друга заштитна опрема коју истраживачи носе како би спречили контаминацију мумија такође би их спрeчила да се заразе или шире патогене, преноси портал Кликс.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

Коментари (0)

КАЋУШЕ ПОЛЕТЕЛЕ: Ракетирана америчка база