ПРАВА ЉУБАВ ИПАК БРОЈИ ГОДИНЕ? Иако се сматра да ова разлика није битна, неслагање је готово загарантовано

Бојана Јовановић

14. 08. 2024. у 11:00

„ЗАР не знаш да права љубав године не броји, зар не видиш да ми твоја младост лепо стоји...“ питао је Жељко Самарџић још 2009. у песми која је врло брзо постала хит а певуши се и дан-данас, вероватно због тематике која погађа многе.

ПРАВА ЉУБАВ ИПАК БРОЈИ ГОДИНЕ? Иако се сматра да ова разлика није битна, неслагање је готово загарантовано

Фото Shutterstock

Партнери међу којима је велика разлика у годинама одувек су преплитали своје прсте и срца, некада крадомице, због могуће осуде јавности, некада јавно, баш у инат и упркос свима. У последње време овакав љубавни сценарио све више је друштвено прихватљив, те и у јавности, светској и нашој, често наилазимо на примере познатих личности које наглас воле млађе или старије. Љубав не бира, ако је права она проистиче директно из срца, вешто заобилазећи знакове који мозгу сигнализирају ка рацију. Но, када оваква љубав (п)остане реалност, с временом почиње да се спотиче о препреке на које можда не би наилазила да двоје њених актера не дели јаз у годинама.

Колика разлика у годинама код партнера се сматра прихватљивом и неосетном у смислу да их не ремети више него да су приближних година објашњава нам мср Ивана Стевановић, педагошки саветник–наставник, психотерапеут:

Фото: Shutterstock

- Можда није добро називати разлику у годинама у партнерским односима прихватљивом или неприхватљивом, јер би то могло да се доживи као осуда. Велика разлика у годинама може бити изазов за партнерску релацију у различитим сегментима. Ипак, ако бисмо сагледавали партнерски однос само кроз тај параметар онда бисмо могли рећи да су они са великом разликом у годинама подложнији конфликтима, јер до њих, као и до неслагања, пре свега доводе различитости међу партнерима. Једна од важних јесте и велика разлика у годинама. Имајући у виду комплексност теме, требало би да имамо на уму да често то није једина различитост код оваквих емотивних партнера, махом је прате и ниво образовања, интересовања, ставови, уверења, животно искуство, очекивања.

- Важно је да знамо да је свака особа другачија. Структура личности, темперамент, карактер одређују како се носимо са појединим изборима и догађајима у животу. Није добро било који проблем у партнерском односу сагледавати само кроз године, јер је увек дубљи и односи се на релацију двоје људи и све оно што је свако од њих унео у њега. Поједина истраживања и прелиминарни подаци су показали да разлика од 15-20 година и већа ствара више конфликата и неслагања у партнерским односима. У пракси можемо видети и да партнери који су вршњаци или је разлика међу њима од пет до 10 година, могу долазити до конфликата. Дакле, сваки пар и однос је прича за себе и један параметар неће бити довољан да се о односу као целини говори.

Фото: Shutterstock

Зашто поједини мушкарци бирају много млађе жене? А времешне жене млађане мушкарце?

- Разлози избора партнера и мотивација за сваког од нас је индивидуална. И мушкараци и жене могу имати различите мотиве, разлоге и потребе. Свака особа има свесно и несвесно. И сваки наш избор партнера биће увек комбинација и свесног и несвесног. Оно што ипак можемо рећи је и да мушкарци и жене када бирају много млађег или старијег партнера/партнерку праве избор и одлуку која је донета више несвесно него свесно. Реч је о обостраном избору, који је већим делом несвесни. Потребно је да однос сагледамо као нелинеаран, јер емотивна веза је интерперсонални однос као и сваки други и није једностран по питању избора. Наравно да свако од учесника може да наведе когнитивне разлоге зашто је ушао у везу, али када се појаве неслагања на партнерској терапији често можемо да видимо да су у основи разлози за избор партнера били више несвесни, него свесни. Тада и очекујемо да буде конфликата и изазова у емотивном односу. Исто тако, кроз партнерску психотерапију можемо дођи и до тога да су партнери на неки начин имали поновљене изборе, да нису први пут одабрали на овај начин.

Због чега је код нас уобичајеније да мушкарац има много млађу девојку него жена млађег партнера?

- Ми смо традиционална средина са много стереотипних понашања. Контекст који има низ очекивања испуњених ирационалним уверењима, а самим тим и намеће стереотипне улоге и мушкарцима и женама, што је повезано са њиховим третирањем у друштву. У нашем контексту се као традиционалном често више одобравају мушке одлуке. Можемо да приметимо у штампи, на друштвеним мрежама, телевизији да се на скривени начин некада и подразумева да мушкарцу „припада“ много млађа жена, док са женама није тако. Жене ће у овим ситуацијама бити подложније критикама, увредама, омаловажавању и оговарању јер су изабрале много млађег партнера него мушкарци. Наш традиционални скрипт и наша култура су у неким ситуацијама и даље више наклоњени мушкарцима него женама. Овакве одлуке и поступци мушкараца ретко су критиковани, док је код жена обрнуто.

Јасне границе са околином

Како да се поставе да их не би много дотицало мишљење и неизбежно етикетирање злурадих?

- Када у партнерском односу дозволимо да мишљење других постане важније од самог односа тада би требало да се запитамо колико заиста чувамо своју везу и колико нам је она важна. Један од сегмената здравог партнерског односа је обострана тежња двоје да га чувају и имају јасне границе са околином (пријатељима, примарном породицом, колегама) по питању своје везе – каже Ивана Стевановић.

Шта ови „млађи“ виде у старијима? Да ли је ту реч о правој љубави или фасцинацији? Има ли у таквом односу и одређених (не)свесних пројекција, па траже у партнеру мајку, оца, неког ко ће да брине о њима и штити их, на првом месту?

- Тешко је одговорити шта неко у коме види, то је индивидуална прича. Сви избори блиских људи (партнера, пријатеља) уско су повезни са нашим раним развојем (прве три године живота) и односом, улогом и позицијом коју смо као дете имали са родитељима. Пре свега то није једнострани избор, јер како неко бира старијег партнера тако је и друга особа изабрала млађег – то је однос у коме се две особе бирају. Тако и код свакога ко одабере много млађу или старију вољену особу можемо да кажемо да то има везе великим делом са развојем, али док не оду на психотерапију не можемо да кажемо зашто, који су мотиви и шта тачно из развоја се на тај начин одиграва кроз избор старијег/млађег партнера. Има примера у пракси где избор партнера са великом разликом у годинама није само ствар приче из односа са родитељима. Не знамо шта неко очекује од партнера који је знатно старији или млађи, бригу, пажњу или нешто треће, то је индивидуално.

Доживљавају ли каткад старији партнери млађег и као неку врсту статусног симбола?

- То је велика тема и, као и у претходном питању, све је индивидуално. Увек је све могуће, али не можемо рећи да је сваки пут то једни мотив због ког неко бира млађег партнера/партнерку. Ипак, ако се у нечијем животу понављају одабири много млађих партнера, па је у млађим данима партнер/партнерка била млађа 10 година, а у зрелијим годинама и до 30-40 година, можемо се запитати зашто он бира искључиво и одувек само млађе партнере, шта на тај начин постиже и како себе види као партнера/партнерку.

Фото: Shutterstock

Који су најчешћи разлози за неразумевање и свађу међу њима?

- Велика разлика у годинама креира низ различитости код партнера: ставове, уверења, потребе, начин на који виде васпитање и родитељство, очекивања од емотивног односа, улогу у њему, животно искуство, а понекад и ниво образовања, оствареност у каријери... Све то уме да представља дисбаланс који може опетеретити однос. Велики број различитости у партнерском односу водиће неслагању. За здраву и функционалну емотивну везу је важно да партнери имају сличности, заједничка интересовања, ставове и да исто желе од односа.

На које све изазове наилазе приликом одгајања деце?

- Изазове ће представљати ставови, уверења, ниво образовања, васпитање у породици порекла, однос партнера са својим родитељима и отвореност у њему, те како се гледа на образовање детета и на обавезе које би требало да има. Све ово веома је важно за васпитавање деце код свих парова, али код оних са великом разликом у годинама може некада бити један од тежих иазова за заједнички живот. Често видимо да двоје тек када добију дете увиде на колико нивоа се разликују. За све партнерске односе долазак детета је леп и важан тренутак, али и стресан по брак. У својој психотерапијској пракси приметила сам да је партнерима са великом разликом у годинама долазак детета изазовнији и да се чешће у односу појављују проблеми око ствари које су увек биле присутне, али се нису на тај начин доживљавале све док нису добили дете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

УЗНЕМИРУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ЂОРЂЕСКУА: Румунија као капија у рат – НАТО база претња миру и суверенитету