НАУЧНИЦИ ПОТВРДИЛИ: Топљење леда на Гренланду и Антарктику се убрзало последњих година - потопиће се обале на којима живи 16 милиона људи
ПРЕМА најновијим истраживањима, топљење леда на Гренланду и Анктарктику се за последњих неколико година убрзало, што је изазвало повећање нивоа светског океана.

Фото: Танјуг АП
Британски научници са Универзитета Лидс у сарадњи са колегама из Данског метеоролошког института сакупили су сателитске снимке за последњих 35 година и упоредили су их применом методе упоређивања масе леденог покривача, наводи се чланку часописа "Нејчр клајмат чејнџ".
Према оцени аутора, од 90-их година 20.века, од када је почело сателитско праћење леденог покривача, ниво светског океана повећао се за 1,8 центиметара, што је уједно и најгори сценарио наведен у најновијем извештају Међувладине експертске групе о климатским променама. Лед са Антарктика је учествовао са 7,2 милиметра, док је лед са Гренланда са 10,6 милиметара.
Последњим мерењима је утврђено да се ниво светског океана повећава за четири милиметра сваке године. Ако се такав тренд настави, очекује се да ће се до краја века ниво мора повећати за 17 центиметара. Овако повећање нивоа ће довести до потапања обала на којима живи 16 милиона људи.
- Знали смо да ће доћи до већег топљења леда, али нисмо очекивали да ће се лед топити таквом брзином - наводи се у саопштењу научника Тома Слејтера из Центра за поларно посматрање и моделирање климе Универзитета Лидс.
- Топљење леда претиче климатске моделе којима се руководимо, постајемо неприпремљени за ризике које нам доноси већи ниво мора - каже Слејтер.
Ниво воде у океанима се до сада повећавао на основу такозваног термичког ширења, где се обим воде повећавао на основу њеног загревања. Међутим, последњих пет година ниво се повећава услед топљења ледника.
- У случају да ледени покривач настави да се и даље топи овом брзином, очекује нас повећање нивоа мора за још 17 центиметара. То је довољно да доведе до учесталости олујних удара у највећим светским приобалним градовима - наводи аутор чланка Ана Хог из школе Земља и њена околина у Лидсу.
Аутори наводе да су они процењивали само удео воде ледника са Гренланда и Антарктика, али да постоје још хиљаде малих ледника, који су последњих година почели да се топе, као на пример ледник Ок на Исланду који се сасвим истопио 2014. године.
Препоручујемо

НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА ПОКАЗАЛА: На Месецу после воде откривена и рђа
07. 09. 2020. у 09:16

ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА УНИВЕРЗИТЕТА У САЛФОРДУ: Стоунхенџ - праисторијска концертна дворана
02. 09. 2020. у 18:21

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан
ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.
20. 05. 2025. у 10:38
Коментари (1)