НАЈВЕЋИ КОРАК У КОЛОНИЗАЦИЈИ СВЕМИРА: Ова машина ће нам помоћи да "продишемо" на Марсу (ВИДЕО)
У ВИСОКОРОИЗИЧНОЈ мисији, којој ће бити потербно око пет година да се заврши, НАСА жели да спусти тим астронаута на Марс после 2030. године тако што ће направити кисеоник на црвеној планети, преноси ЦНН.

Фото: Депоситпхотос
Да би одржали мисију функционалном, неће бити довољне залихе кисеоника које ће се понети са земље, али НАСА планира да реши проблем коришћењем МОКСИ система, експерименталног пројекта за прављење кисеоника на планети Марс.
Овај систем је у тест фази на роверу који је слетео на Марс у јулу.
Ровер садржи уређај који претвара угљен-диоксид, који сачињава 96 одсто атмосфере на црвеној планти, у кисеоник, додао је ЦНН.
У Марсовој атмосфери има свега 0,13 одсто кисеоника, у поређењу са 21 одсто, колико има у земљиној атмосфери.
МОКСИ прави кисеоник налик дрвећу - увлачи ваздух са Марса и електрохемијским процесом одваја два атома кисеоника од сваког молекула угљен-диоксида.
Научници са вашингтонског универзитета Сент Луис су рекли да су можда нашли другу технику која би могла да буде допуна МОКСИ систему.
Постоји могућност и да се смрзнута језера на Марсу искористе за прављење кисеоника, јер се верује да тамо има сланог раствора.
- Присуство сланог раствора је случајно, јер смањује тачку залеђивања воде. Идеја је да се узме слана вода и електролизује. Нашим процесом би се узела вода и делила на хидроген и кисеоник - рекао је Виџај Рамани, творац идеје са вашингтонског универзитета.

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)