ДИЈАСПОРА ЧУВА ИДЕНТИТЕТ: У Матици српској одржана Конференција српског расејања из региона
НЕПРЕСТАНА и мукотрпна је борба Срба у дијаспори за очување свог идентитета. Недостаје снажнија подршка матичне земље, а охрабрење ће бити ако у новој влади Србије буде било места за поновно оснивање Министарства за дијаспору - једна је од порука са 11. Конференције српских националних организација из земаља региона, одржане у Матици српској у Новом Саду.

Учесници конференције у Новом Саду / Фото Б. Лучић
Поздрављајући представнике наших сународника из Македоније, Румуније, Мађарске, Албаније, Црне Горе, Републике Српске, Хрватске, Словеније и Србије, председник Матице српске проф. др Драган Станић рекао је да "сви заједно морамо бити окупљени око идеје да унапредимо Србију и српски народ - где год да живи".
Председник Покрајинске владе АП Војводине Игор Мировић најавио је да ће у оквиру будуће Покрајинске владе, од јануара, заживети посебна управа за сарадњу са дијаспором.
- Ово је борба која траје вековима, тако ће бити и у будућности, те зато морамо истрајати на повезивању, заједничким програмима, очувању баштине, борби за наш идентитет, заједништво и очување српског писма, језика и традиције - рекао је Мировић и подсетио да је његова влада у протеклом периоду упутила финансијску помоћ сународницима у Хрватској, Мађарској, Румунији, а први пут недавно и у Црној Гори.
Др Момчило Вуксановић, председник Српског националног савета у Црној Гори, истакао је да је претходна црногорска власт чинила све да осујети настојање Срба у тој држави да очувају свој идентитет. Захваљујући помоћи из Србије, та борба није потпуно осујећена.
Председник Савеза Срба у Румунији Огњен Крстић рекао је да за разлику од Срба у Хрватској и Црној Гори, који имају егзистенцијалне проблеме, наши сународници у Румунији и у Мађарској имају разумевање као и финансијску подршку тамошњих власти, али да им недостаје институционална повезаност са Србијом.
- Не могу, нажалост, ничим да се похвалим јер у овом моменту против Срба у Северној Македонији не ради само македонска него и албанска власт. Поред осталог, немамо право ни на вероисповест, упркос чињеници да тамо постоји 60 српских храмова. Али, литије у Црној Гори поново су пробудиле српство и у нама који тамо живимо - рекла је Гордана Стојковска.
У сличној незавидној ситуацији, по речима Павла Јакоја Брајовића, председника Удружења Срба у Скадру, налазе се и Срби у Албанији.
СПОНЕ ДА ОЧВРСНУ
ПРЕДСТАВНИК Националног савета Срба у Словенији Никола Тодоровић казао је да се 65.000 наших сународника радује напредовању Србије у сваком погледу, али да би споне са дијаспором биле чвршће када би постојало ресорно министарство, те да институције Србије и Републике Српске посвете већу пажњу српским кровним организацијама у региону.
Препоручујемо

КОРОНА „САСЕКЛА“ ДОЗНАКЕ: у Србију стиже мање новца из дијаспоре него раније
18. 08. 2020. у 08:45

ПОДРШКА ВУЧИЋУ ИЗ ДИЈАСПОРЕ: Поруке стижу из целог света, од Мајамија до Москве (ФОТО)
08. 08. 2020. у 12:34

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)