КАЗНЕ ПРОШИРЕНЕ И НА БЕЛОРУСИЈУ: Детаљи ојачаних санкција ЕУ ка Москви
РУСИЈА је у петак по подне суспендована из Савета Европе. Савет Европе је формиран након Другог светског рата како би штитио људска права и владавину закона широм европског континента и одвојен је од ЕУ.

Фото АП
Уз то, ЕУ је у петак и ојачала санкције према Москви. Новим мерама Брисел жели да нанесе штету финансијама и привреди Русије. ЕУ има намеру да на овај начин појача инфлацију, убрза одлив руског капитала и постепено уруши индустријску базу.
Проширен је и списак особа којима су залеђена средства у европским банкама и укинуто право да добију визе. Међу њима су и особе блиске руском председнику. Из европских кругова у петак током дана је стигла информација да ће бити залеђена средства и руског председника Путина и шефа дипломатије Лаврова.
Када је реч о државним финансијама, лимитиран је приступ Русије европском тржишту капитала. Банкама из ЕУ је забрањено да примају депозите руских држављана у висини изнад 100.000 евра. Блокиран је и приступ европском финансирању за неколико руских државних компанија. Забрањен је извоз у Русију авиона, делова и опреме ваздухопловне и свемирске индустрије.
На мети је, такође, и технологија прераде за нафтну индустрију. Смањиће се и приступ Русије кључним технологијама, које се односе на електронске компоненте и софтвере.
Санкције се овога пута шире и на Белорусију, која је, као и Русија, већ делимично захваћена међународном блокадом.
У ЕУ не искључују даље проширење санкција, уколико то буде било потребно.
Уз нове уведене мере, јавности у западној Европи у очи нарочито упадају и санкције које нису уведене, а међу њима се издваја то што није обустављен систем међународног платног промета СВИФТ.
Украјински премијер Зеленски је тражио управо то, да се гашењем СВИФТ Русији узрокује велика финансијска штета. Али, многе државе чланице ЕУ се с тим нису сложиле, међу њима Мађарска, Кипар или Италија, али и Немачка, па чак и Летонија, које зависе од руског гаса.
ШТА ЈЕ СВИФТ
УДРУЖЕЊЕ за међународне међубанкарске финансијске телекомуникације (СВИФТ) је мрежа за размену средстава и обраду података, основана 1973. са седиштем у Белгији. Данас овај систем употребљава више од 11.000 финансијских институција из преко 200 земаља. Региструје се 42 милиона операција дневно, односно нешто мање од 500 сваке секунде. Обухвата међународна плаћања, уплате и исплате, као и хартије од вредности. Без овог система је, практично, немогуће замислити нормално пословање с иностранством. Због нуклеарног програма Ирану је, на пример, СВИФТ блокиран 2012. године, што је нанело огромну штету овој земљи која је у тренутку изгубила половину прихода од нафте и 30 одсто својих спољнотрговинских прихода.
Препоручујемо

ИСПОВЕСТ СРПКИЊЕ ИЗ УКРАЈИНЕ: "Пробудиле су ме детонације, нисмо очекивали бомбе!"
24. 02. 2022. у 20:53

ДРАМА НА НЕБУ: Земља која се граничи са Србијом дигла борбене авионе због руских дронова
У РУМУНИЈИ је била проглашена ваздушна узбуна у округу Тулча због масовног напада руских дронова на Украјину, саопштило је данас румунско Министарство одбране.
02. 07. 2025. у 11:13

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ЦЕЦИ ИЗА ЛЕЂА: "Аркан јој је слао новац преко мене - 30.000 марака бусом, ја у ШОКУ"
ЖЕЉКО Ражнатовић Аркан слао је по Кристијану Голубовићу новац бившој супрузи Наталији и деци без Цециног знања, тврди Голубовић.
02. 07. 2025. у 16:48
Коментари (1)