ИЗА ЗАТВОРЕНИХ ВРАТА: Како су десничари скројили "заверу" за највећу политичку промену на тлу Европе

В. Филиповић

28. 09. 2022. у 15:23

АПСОЛУТНИ победник на протеклим парламентарним изборима у Италији јесте коалиција десног центра коју предводи лидер највеће партије Италијанска Браћа Ђорђа Мелони, заједно са Форца Италијом Силвија Берлусконија и Лигом Матеа Салвинија.

ИЗА ЗАТВОРЕНИХ ВРАТА: Како су десничари скројили заверу за највећу политичку промену на тлу Европе

Фото: ЕПА

Из редова странке Италијанска браћа стижу изјаве да је ово "чиста победа Мелонијеве", док разочарани и поражени кажу да ће Италија имати "владу више удесно и од Мусолинијевог времена" и питају се зашто се ово догодило. Одговор би могао бити у неиспуњеним обећањима више претходних влада и што се због тога велика већина грађана одлучила да поверује у програм Ђорђе Мелони, примерен човеку који није заштићен у ово време економске и социјалне кризе. А подаци јасно говоре да је Италија земља која је у последњих десет година најмање економски расла у Европи.

 

Како је све почело?

 

Топле летње вечери, неколико дана након што се влада премијера Марија Драгија распала, италијански десничарски политички лидери окупили су се у приватној просторији у римској Палати Монтечиторио, доњем дому парламента.

Фото: ЕПА

 


Група је укључивала неке од најживописнијих политичара у Европи: Силвија Берлусконија, 86-годишњег милијардера и бившег премијера који је оптуживан за бројне афере; Матеа Салвинија, бившег министар унутрашњих послова и вође странке Лига који важи за једног од већих присталица председника Русије Владимира Путина; и Ђорђу Мелони, наследницу Мусолинијеве политике, како је западни медији називају.

Окупљени око дугачког конференцијског стола, кренули су у планирање заједничке изборне стратегије као десничарски блок. Био је то циљ који би од њих захтевао да оставе по страни личне агенде и политичке разлике зарад уједињења деснице у заједничкој борби за власт.

Улози су били највећи за Мелонијеву те ноћи. Ако би преговори кренули њеним током, она би се појавила као прва у реду да буде следећи премијер Италије. Међутим, као најмање искусна за столом — и једина жена (а Италија до сада никад у историји није имала премијерку) — није било гаранције да ће две велике "звери" у просторији пристати на њене услове.

Ипак, на италијанским изборима одржаним у недељу, странка Ђорђе Мелони Браћа Италије је тријумфовала и сада би она требало да постане прва жена премијер те земље.

Како је Ђорђа утиснула своју вољу на своја два главна партнера током тих судбоносних разговора — и колико ће дуго трајати њихово јединство?

Десничарска "завера"

"Завера" међу десничарским партијама почела је и пре расписивања избора. Осам дана раније у Берлусконијевој луксузној вили, Салвини и други су током ручка разговарали о томе да ли треба да остану у Драгијевој влади или да повуку подршку његовој коалицији, што је и изазвало ванредне изборе.

Мелонијева није желела да учествује у Драгијевој коалицији и на крају је његова судбина била запечаћена. Дао је оставку на место премијера и ванредни избори су заказани за 25. септембар.

Када је предизборна кампања била у току, страначки лидери су морали да донесу две важне одлуке: каква ће бити њихова стратегија и ко ће бити њихов кандидат за премијера?

 

Мала, али важна победа

 

Тог 27. јула у Палати Монтечиторио, у Сали Салвадори, за састанке и пријеме, седели су представници деснице за дугачким столом испод импозантног платна битке код Лепанта, поморског сукоба у којем је папина Света лига победила Отоманско царство. То је симболична слика за политичаре на десници, који је сматрају мајком свих победа над исламом.

Избор локације имао је другачију симболику за Мелони. Десничарски савез обично је сазивао своје састанке у једној од Берлусконијевих раскошних вила у Риму или Милану, што одражава његову улогу оснивача групе.

Међутим, Мелонијевој је досадило да Берлускони преузима "вођство" тако што је играо домаћина, и овог пута је инсистирала на професионалнијем месту. Била је то мала, али такође и веома важна победа за Ђорђу, која је показала своје амбиције.

Месецима је Мелонијевој расла популарност према анкетама, упркос двојици доста искуснијих политичара у коалицији. Сада је желела да Салвини и Берлускони експлицитно потврде разумевање да ће она странка која добије највише гласова на изборима моћи да номинује кандидата за премијера, а то је управо била она.

Договор није био лак. Сва три лидера су делила исте циљеве изборне победе деснице и знали су да су неопходни једни другима. Али званичној изјави да је састанак протекао у "потпуној хармонији", тешко је поверовати. 

Мелонијева и њен тим били су опрезни. Плашили су се да би Салвини и Берлускони могли да одбију да је поставе за кандидата, потенцијалним изјавама да би она била превише десничарска и да би могла да узнемири Европску унију.

Пре него што је састанак почео, поставила им је ултиматум: ако је блокирају из руководства, цео договор би био прекинут и она би наставила сама. "Ако не можемо да се договоримо о премијерству, не би имало смисла да владамо заједно", рекла је она дан пре састанка.

Фото: ЕПА

 

Берлускони и Салвини су знали да можда ни заједно неће имати гласова колико Браћа Италије, па су морали да пристану на њен предлог, иначе би власт поново освојила левица.

Подела места је била тежа. Због растућих тензија, преговори су два пута прекинути током вечери како би стране могле да одрже приватне консултације. Током четири сата, договор је на крају постигнут. Три главне десничарске странке сложиле су се да избаце заједничке кандидате у 221 изборној јединици, што их је чинило практично непобедивим против подељене левице.

Овај састанак јасно је истакао Мелонијеву као лидера деснице.

Фото: Јутјуб/Принтскрин/Реутерс

 

То је било запањујуће достигнуће за лидера странке која је на изборима 2018. освојила "само" 4 одсто гласова. Договор је био "одскочна даска за њено вођство", написао је политички коментатор Марчело Сорги у уводнику за "Ла Стампа".

Италијани су желели велику промену, ново лице, а једино је Ђорђа била та која се до сада показала као бескомпромисна. Али пред њом неће бити нимало лак изазов. Мелонијева је у предизборној кампањи назначила да ће влада коју она буде водила предузети мере за одвајање трошкова електричне енергије од цена гаса ако се у ЕУ убрзо не покаже напредак по том питању.

Такође је најавила промене вођства у компанијама под државном контролом, од којих су неке међу највећим на миланској берзи.

Остаје да се види да ли ће италијанска "Челична леди" остати, као и до сад, доследна својим ставовима и показати се јака на делима, као и на речима.


БОНУС ВИДЕО: ИСПРАЋАЈ ШИНЗА АБЕА: Око 700 званичника на државној сахрани
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ПОВРАТАК КУЋИ: Бивши репрезентативац Црне Горе поново на месту успеха