КОМАНДАНТ АМЕРИЧКЕ ПАЦИФИЧКЕ ФЛОТЕ: Бринем се, кинеске ракетне снаге (ПЛАРФ) највећа претња америчкој морнарици (ВИДЕО)

П. З. С. /eurasiantimes.com

05. 07. 2023. у 19:33

ВИСОКИ командант америчке морнарице истакао је опасност коју представљају ракетне снаге кинеске Народне ослободилачке армије или ПЛАРФ-а, назвавши је највећом претњом са којом се суочава америчка морнарица у индо-пацифичком региону.

КОМАНДАНТ АМЕРИЧКЕ ПАЦИФИЧКЕ ФЛОТЕ: Бринем се, кинеске ракетне снаге (ПЛАРФ) највећа претња америчкој морнарици (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП


Током интервјуа за ЦБС, адмирал Семјуел Папаро, који има чин адмирала са четири звездице у морнарици Сједињених Држава и тренутно служи као 64. командант Пацифичке флоте Сједињених Држава, рекао је да Кина користи своју пространу обалу дугу 9.000 миља да редефинише принципе поморског ратовања.

Адмирал је рекао да је кинеска војска уложила велика средства у најсавременије прецизно вођено оружје дугог домета, посебно ДФ-21 и ДФ-26. Ови напредни системи наоружања поседују огромну способност да ефикасно гађају непријатељске ратне бродове.

Познато је да ракетне снаге кинеске Народне ослободилачке армије своје напредно оружје називају „убицама носача“, што указује на способности ових пројектила да циљају и ангажују америчке носаче авиона.

Поред тога, појавило се неколико извештаја о кинеској војсци која изводи вежбе у пустињским областима, где су макете које личе на америчке бродове, посебно носаче класе Нимиц, коришћене као мете за вежбу, каже адмирал Папаро.

Фото: Јутјуб/CNA

На питање о нивоу забринутости у вези са ракетним снагама ПЛА, адмирал америчке морнарице је признао: „Бринем се. Знате, био бих будала да не бринем о томе. Наравно, бринем за ракетне снаге ПЛА."

Он је нагласио да служба свакодневно улаже напоре формулисању ефикасних тактика, техника и процедура за супротстављање претњи.

Штавише, он је нагласио текући развој одбрамбених система за заштиту од потенцијалних напада ракетних снага ПЛА.

Адмиралов одговор наглашава озбиљност са којом америчка морнарица приступа изазову који представљају кинеске ракетне способности. Интервју је обављен у фебруару на носачу авиона УСС Нимитз, распоређеном у близини Гуама.

Одговарајући на питање домаћина о удаљености између носача авиона америчке морнарице и континенталне Кине, адмирал Семјуел Папаро је изјавио: „Хиљаду петсто наутичких миља“. Водитељ је изразио забринутост, питајући да ли би могли бити погођени.
Адмирал Папаро је потврдио да је то могуће, објашњавајући да ако кинеска војска има прецизне могућности циљања, могла би да удари по носачу авиона. Међутим, он је такође рекао да би служба могла да примени проактивне мере како би спречила такав исход и осигурала безбедност брода.

Званичник морнарице је рекао да војни стратези смишљају стратегије за избегавање кинеских ракетних снага и истражују ефикасне методе одмазде. Имајући у виду ограничења у домету, авиони распоређени са бродова у близини Гуама би захтевали пуњење горивом из ваздуха да би се приближили Тајвану.

На пример, бродови као што је амерички разарач Wayne E. Meyer, део ударне групе носача авиона Nimitz, морали би да маневришу ближе Кини да би лансирали своје ракете на било коју инвазијску силу која циља Тајван.

Међутим, адмирал Папаро је истакао да се Сједињене Државе могу прилагодити коришћењем агилних стратегија и унапређењем развоја оружја већег домета.

Фото: Танјуг/Lin Jian/Xinhua via AP


ПЛА РАКЕТНЕ СНАГЕ (ПЛАРФ): ПРЕТЊА ЗА АМЕРИЧКУ МОРНАРИЦУ

Дана 31. децембра 2015, као значајна иницијатива за реструктурирање унутар Народне ослободилачке армије (ПЛА), Кина је преименовала Друге артиљеријске снаге ПЛА у ракетне снаге ПЛА.

Упоредо са променом имена, са некадашњег статуса самосталне јединице подигнута је на ниво службе.

Ова реорганизација је означила значајну трансформацију унутар војне структуре ПЛА и истакла повећан значај и фокус стављен на ракетне снаге у стратешким способностима Кине.

Кинески лидер Си Ђинпинг, који има више кључних позиција као генерални секретар Комунистичке партије Кине, председавајући Централне војне комисије (ЦМЦ) и председник, описао је ракетне снаге ПЛА као фундаменталну кинеску силу за стратешко одвраћање.
Ракетне снаге су стално добијале значајну подршку владајуће Комунистичке партије, али под вођством Си Ђинпинга, јединица је добила још већи значај.

Фото: Принтсцреен/Твитер/@lqy99021608

Од доласка на власт 2012. године са решеношћу да ревитализује Кину као значајну глобалну силу, ракетне снаге су активно показале свој ракетни арсенал, укључујући нуклеарно и конвенционално оружје, на разним војним парадама.

На војној паради у Пекингу 2015. године, ракетне снаге ПЛА показале су своја најновија достигнућа у ракетама, посебно „убицу носача“ ДФ-21Д и друго најсавременије оружје.

Да би се истакла његова намера и утицала на стране посматраче, ознаке ових страшних пројектила биле су насликане упадљивим белим словима на бочним странама пројектила.
Штавише, парада је такође понудила прилику Кини да јавно представи ракету ДФ-26, још један значајан додатак њеном арсеналу.

ДФ-26, познат као Донг Фенг-26, је кинеска балистичка ракета средњег домета (ИРБМ) са дометом од 4.000 км и може да гађа Гуам.

Међутим, западни аналитичари одбране кажу да кинеско распоређивање ових ракета дугог домета служи као намерна и стратешка порука и показује одлучност и способност Пекинга да се одупре сваком потенцијалном мешању.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/CGTN

Пекинг има за циљ да сигнализира свој све већи утицај и одлучност да заштити своје интересе тако што ће показати своју способност да контролише огромна подручја Јужног кинеског мора, интензивира поморске и ваздушне летове око Тајвана и прошири операције на спорне територије са Јапаном у Источном кинеском мору.

Ракетна флота земље је доживела значајан раст, што је чини још страшнијом. Међутим, истинска поузданост, тачност и могућности носивости овог оружја тек треба да се тестирају у стварној борби.

Комунистичка земља није учествовала у ратовању од своје инвазије на Вијетнам 1979. Насупрот томе, Сједињене Државе поседују добро успостављен арсенал ваздушних и морских ракета које су више пута показивале своју ефикасност кроз учешће у сукобима у последње две деценије.

Штавише, отпорност ракетних система ПЛА пред потенцијалним електронским, сајбер и физичким нападима на лансирне објекте, системе за навођење и центре команде и контроле остаје неизвесна.

Такође је непознато да ли је Кина савладала неопходну експертизу за балистичку ракету „убицу носача“ да открије, прати и погоди покретну мету на знатној удаљености од кинеске обале.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (2)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице