НОВИ ФРАНЦУСКО-НЕМАЧКИ ТЕНК БИЋЕ “ЗВЕР”: Ово је главна одлика новог оклопњака (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 05. 2024. у 21:00

КЉУЧНИ Меморандум о разумевању између Француске и Немачке потписан је 26. априла. Споразум је покренуо следећу фазу развоја француско-немачког тенка МГЦС (Main Ground Combat System).

НОВИ ФРАНЦУСКО-НЕМАЧКИ ТЕНК БИЋЕ “ЗВЕР”: Ово је главна одлика новог оклопњака (ВИДЕО)

Фото принтскрин Јутјуб/Military Highlights


Овај пројекат открива кључне детаље о наоружању тенка, првенствено потенцијално укључивање топа од 130 мм или 140 мм.

Немачки развијен топ калибра 130 мм (Л-51) представља снажан контраст француској понуди од 140 мм (ASCALON). Узимајући у обзир различите потребе корисника, купола предстојећег тенка ће вероватно бити дизајнирана да прими било који од два топа. Примећујемо да се очекује да МГЦС замени Леопард-2 и Леклерк почевши од 2035. године.

Основни принцип ASCALON-а почива на иновацији и отворености за нове инпуте, укључујући појаву нових технологија. Калибар од 140 мм значајно повећава домет, омогућавајући циљање изван визуелног контакта (BLOS/NLOS: Изван линије вида/ван линије вида), а истовремено ескалира снагу свог удара.


ТЕХНОЛОШКИ НАПРЕДНО ОРУЖЈЕ

Већи домет напада заиста сигнализира побољшану безбедност нашег хипотетичког тенка, омогућавајући им да неутралишу опозицију са безбедне удаљености. ASCALON муниција, максималне дужине од 130 цм, биће смештена у систем аутоматског пуњења – технологију коју тренутно користи Леклерк.

Приближан прорачун енергије коју производи топ је око 10 мегаџула, са способношћу да рукује муницијом кинетичке енергије од 13 мегаџула. Занимљиво је да је унутрашњи притисак који врши једнак притиску топова од 120 мм.

Креатори компаније Некстер (Nexter) су уверени да овај ниво перформанси подиже ASCALON до технолошки напредне опције, спремне за изазове у будућности. Посебно, ASCALON значајно смањује трзај, углавном због иновативне употребе кочнице, екстерно контролисаног поља притиска и добро подешене брзине потиска током пражњења. Сходно томе, трупе у близини тенка не морају да брину о штети или нелагодности због пуцања ASCALON-а – критичног фактора у сценаријима урбаног ратовања.


МГЦС

Француско-немачки главни копнени борбени систем (МГЦС) симболизује заједнички подухват између Француске и Немачке на дизајнирању и производњи нове генерације супериорних борбених тенкова. Овај пројекат представља део њихове шире иницијативе за уједињење својих одбрамбених сектора и промовисање јачег војног савеза. Предвиђено је да МГЦС замени немачке Леопард 2 и француске Леклерк главне борбене тенкове до средине 2030-их.

Фото принтскрин youtube sidom mbt

Због развојне фазе пројекта која је у току, тачне димензије МГЦС-а још нису објављене у јавности. Ипак, очекује се да ће се блиско ускладити са тренутним главним борбеним тенковима, који обично имају око 10 метара дужине, 3,5 метара ширине и процењене висине од 2,5 метара.

Пошто прецизни технички детаљи МГЦС-а нису откривени, они остају углавном непознати. Међутим, прогнозе указују да ће тенк бити опремљен оклопном напредном заштитом, вероватно укључујући мешавину композитних материјала и реактивног оклопа. Поред овога, вероватно ће бити опремљен најсавременијим системом за управљање ватром како би се повећала његова тачност и могућности стицања циљева.


ОЧЕКИВАН ПОГОН

Очекује се да ће МГЦС бити покретан мотором високих перформанси, вероватно дизел мотором са турбопуњачем, који ће обезбедити максималну брзину од око 70 км/х и брзину ван путева од 45 км/х. Погонски систем ће вероватно бити дизајниран за високу мобилност и агилност, омогућавајући тенк да ефикасно ради на различитим теренима.

Оперативни домет МГЦС-а тек треба да буде потврђен. Међутим, вероватно ће бити упоредив са тренутним главним борбеним тенковима, који обично имају оперативни домет од 350 до 500 километара. Овај опсег се може проширити додатним резервоарима за гориво или пуњењем горива.


ОБЕ ВОЈСКЕ

У немачкој војсци, главни борбени тенк који је тренутно у употреби је Леопард 2. Овај тенк, који је произвела Краус-Мафеи, први пут је ушао у употребу 1979. године и од тада је континуирано унапређиван. Најновија верзија, Леопард 2А7, сматра се једним од најнапреднијих тенкова на свету, са побољшањима у оклопу, ватреној моћи и електроници (у току је развој и леопарда 2А8).

Фото принтскрин Јутјуб/Military Highlights

Немачка војска такође користи Пуму, борбено возило пешадије које се може категорисати као лаки тенк. Пума, која је ушла у употребу 2010. године, позната је по свом модуларном дизајну. Ова карактеристика му омогућава да се прилагоди различитим мисијама, а познат је по својим напредним системима заштите.

У Француској, главни борбени тенк у употреби у француској војсци је Леклерк. Развијен од стране Некстер Системс, Леклерк је први пут ушао у употребу 1992. године. Познат је по свом високом нивоу аутоматизације и интеграције, који смањује број посаде на три, и по свом моћном топу са глатким цевима од 120 мм.

Француска такође користи АМКС-10 РЦ, лако извиђачко возило које се може сматрати лаким тенк. АМКС-10 РЦ, који је ушао у употребу 1981. године, опремљен је топом од 105 мм и познат је по својој брзини и мобилности.

bulgarianmilitary.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (4)

ДЕНВЕР = ЧУДО: Како је тајна вечера Нагетса на коју није позван само Јокићев омиљни саиграч спасила сезону Николи и НБА шампионима