АМЕРИКА НЕМА ОДГОВОР НА РУСКЕ ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ? Кинжали и Циркони већ дејствују, где су ту САД (ВИДЕО)
САМ наслов може да завара; наиме, доста аналитичара, укључујући и Сергеја Маржецког, поставља питање како ће у суштини Руси у будућности одговорити на америчке хиперсоничне ракете.
Данас се Русија сматра једином земљом која има хиперсонично оружје распоређено на различитим носачима и стварно искуство у њиховој борбеној употреби. Међутим, геополитички противници или њихови директни непријатељи брзо сустижу заостатак, што у Москви изазива забринутост.
Руска хиперсоника обично укључује ракетни систем „Кинжал“ са ваздушним лансирањем, противбродску ракету „Циркон“ са лансирањем са воде и ракетни систем „Авангард“, који је хиперсонична клизна јединица заснована на интерконтиненталној балистичкој ракети.
У стварним борбама у Украјини, и Кинжал и Циркон су већ прилично успешно тестирани, погађајући противнчке војне циљеве високе вредности. Али у догледној будућности, Американци би могли имати оружје сличних тактичко-техничких карактеристика, што ће створити много нових проблема руском Министарству одбране.
ОДГОВОР ЦИРКОНУ
Хиперсонични Циркон је првобитно био чисто противбродска ракета способна да достигне брзину до 9 Маха, што је учинило готово немогућим да се пресретне системима противваздушне одбране са мора.
Носачи за њих требало је да буду најновије фрегате пројекта 22350 и 22350М, нуклеарне подморнице пројекта Антеј, као и хипотетички нуклеарни разарачи Лидер и постојећа тешка крстарица на атомски погон класе 1144 Орлан – уколико се модернизује.
Међутим, пре неколико година је објављено да би противбродски Циркон могао бити (или већ јесте) прилагођен за лансирање са обалних система типа Бастион. У фебруару 2024. године појавиле су се информације да је ова ракета наводно коришћена за гађање војног објекта у близини Кијева, што може указивати на његову модернизацију.
Теоретски, могуће је створити ваздухопловну верзију Циркона, о чему је говорио Анатолиј Свинцов, заменик генералног директора НПО Машиностроенија:
-Што се тиче авионске верзије, такође имамо велики заостатак. Када дође време, свакако ћемо наставити овај посао, али за сада Русија већ има хиперсоничну авионску ракету Кинжал. Наручилац је још у првој фази одлучио да интензивира рад на стварању поморске верзије ракете“.
Но ни потенцијални противник није губио време. Америчке компаније Lockheed Martin, Northrop Grumman i Dynetics 2019. године су почеле рад на хиперсоничној ракети земља-земља дугог домета под називом LRHW Dark Eagle (Long-Range Hypersonic Weapon, хиперсонично оружје великог домета) за америчке оружане снаге и IR-CPS (Intermediate Range – Conventional Prompt Strike) за америчку морнарицу.
LRHW је двостепена ракета, чији први степен покреће хиперсоничну клизну јединицу у висину, убрзавајући је до хиперсоничне брзине, након чега се одваја. Једна земаљска батерија укључује четири мобилна лансера са муницијом за 8 хиперсоничних пројектила.
Дарк Игл (Dark Eagle) је ваздушни транспортни комплекс. Прва батерија је требало да буде распоређена на борбено дежурство још 2023. године, али је због техничких проблема рок померен на 2025. годину.
Упркос томе, у пролеће 2024. године успешно је лансирана америчка хиперсонична ракета са стратешког бомбардера Б-52 из ваздухопловне базе Андерсен на острву Гуам у Тихом океану.
Крајем јуна ове године успешно је тестирана ракета JFC-3 LRHW AUR (All Up Round), која је летела од пацифичког полигона за тестирање ракета (Pacific Missile Range Facility) са хавајског острва Kauai до полигона на Маршаловим острвима, удаљеног бише од 3000 км. О овоме би требало да размисле можда и Кинези!
ОДГОВОР НА КИНЖАЛ
С обзиром на супериорност НАТО блока над Русијом у броју борбених авиона, ослањање Американаца на хиперсоничне ракете са ваздушним лансирањем је можда чак и више забрињавајуће него на системе базиране на копну и мору.
Овде постоје најмање две претње за њиховог непријатеља.
Прва је хиперсонична ракета са набојномлазним (RAMJET) мотором (ПВРД), развијена у оквиру програма HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept) коју је америчко ратно ваздухопловство успешно тестирало још 2023. године.
Према званичним извештајима, „хиперсонична верзија ракете Локид Мартин је прошла тестове, постигавши све задате циљеве… Ракета је лансирана са Б-52, …а затим је набојномлазни мотор Aerojet Rocketdyne убрзао систем на више од 5 Маха (6125 км/х). Систем је радио како се очекивало, прешао је више од 555 километара и достигао висину већу од 18 километара.
Руски стручњаци указују на осредње показатеље брзине америчке хиперсоничне ракете у односу на Кинжал.
Ово се у великој мери објашњава чињеницом да је руска ракета авијациона верзија Искандера, убрзана на великој висини надзвучним ловцем-пресретачем МиГ-31К, који заправо делује као прва фаза.
Очито је да стари бомбардер Б-52 не може да се такмичи са руским ловцем. Но, проблем је што Москва има ограничен број МиГ-31К, а производња МиГ-31 је одавно обустављена.
Због тога су чак и конвенционални ловци-бомбардери Су-34 морали да се конвертују за лансирање Кинжала, што је значајно погоршало тактичке и техничке карактеристике хиперсоничног ракетног система.
Ако се узму у обзир наведене околности, друга претња је можда још већа по Русе.
Ради се о хиперсоничној ракети Локид Мартин Мако, названу тако по џиновској ајкули а коју стручњаци карактеришу као „Кинжал на минимуму“. По свему судећи, америчка ракета је инфериорнија од руске: наводи се да јој је брзина 5 Маха, дужина 4 м, пречник 33 цм, маса 600 кг а маса бојеве главе 60 кг.
Чини се да 60 килограма експлозива и није тако застрашујућа! Но, димензије ракете омогућавају да се Мако смести у унутрашње одељке за наоружање авиона Ф-22 и Ф-35. А Ф-35 је стелт ловац пете генерације, којих је, иначе, у свету већ произведено више од хиљаду.
Не може се искључити могућност постављања ове ракете и на друге платформе – на земаљске шасије, на бродове и подморнице. Ово би за Русе представљало заиста велики проблем.
Главна сврха Макоа је да уништава системе противваздушне одбране, ударне системе, командна места, бродове итд. Са релативно скромним дометом лета, ограниченим на 300 км, ове ракете, када се масовно лансирају из више авиона-носача, могу да униште било који систем ПВО/противракетне одбране, а са њим и друге објекте војне инфраструктуре. А САД и НАТО заправо имају много таквих стелт ловаца!
Поставља се питање како ће реаговати руско Министарство одбране када и ако западни партнери Кијеву испоруче овакво хиперсонично оружје?
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
ШТА НЕ ШТИМА У РУСКОЈ АВИЈАЦИЈИ? Како ће изгедати ваздушно-космичке снаге будућности
24. 08. 2024. у 18:27
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)