БУКТИ У НОВОЈ КАЛЕДОНИЈИ: Канаци траже независност од Француске
На француској прекоморској територији Новој Каледонији уз мања затишја немири букте већ четири месеца, од како су власти у Паризу одлучиле да измене изборни закон.
Недавно су убијена два младића из аутохтоног народа Канака, чиме је број жртава у сукобима бораца за независност са жандармима порастао на 13, међу којима су страдала и двојица чувара реда.
Француске власти су послале јаке снаге на ово острво у Пацифику. Присутно је шест хиљада униформисаних лица која су приметна на сваком кораку. Истовремено, забрањена су окупљања, ноћу се редовно проглашава полицијски час, а уведена и привремена прохибиција. Изузетно је од среде до петка дозвољено да се купи литар "жестине".
За двојицу Канака старих 29 и 30 година се истиче да су их власти тражиле због пуцања на снаге реда, као и за оружану отмицу педесетак аутомобила. Наведено је и да су жандарми, који су на њих припуцали и ликвидирали их, били у директној опасности од наоружане групе. Више десетина људи окупило се после тога да би протестовали, после чега је дошло до напете ситуације у којој су снаге реда користиле сузавац.
Насиље траје од 13. маја, када се по жељи француског председника Емануела Макрона кренуло у измену изборног закона на овом острву са специјалним статусом које има јаке тежње за независношћу и које је под француском влашћу од 24. септембра 1853. године.
УМЕШАН АЗЕРБЕЈЏАН?
Поводом побуне у Новој Каледонији, француске власти изнеле су и оптужбе за страно мешање и покушај дестабилизације Француске услед подршке Канцима. Оптужбе су пре свих упућене на рачун Азербејџана. Пре неколико месеци бивши министар унутрашњих послова Жералд Дарманен је директно апострофирао ову земљу. Разлоге за то у Паризу виде због Француске подршке Јерменији у рату с Азербејџаном, али и због богатих рудних наслага којима обилује Нова Каледонија.
Од почетка побуне, има стотине повређених, а материјална штета и економски губици се процењују на најмање 2,2 милијарде евра. Слично насиље није виђено још од жестоких сукоба осамдесетих. Жандармерија истиче да је на њих у последња четири месеца испаљено преко триста хитаца.
Због миграција из осталих делова Француске, број домородаца Канака спао је на око 40 одсто. Гласачком реформом, власти у Паризу желе да дају право гласа свима који бораве више од десет година у Новој Каледонији, укидајући тако забрану нових уписивања у бирачке спискове. Канаци, који су ионако у мањини, боје се да ће овом мером сада увек бити прегласани.
На острву су, на основу споразумуа из Нумее постигнутог 1998. године, недавно одржана и три референдума о независности. На првом 2018. године, независност је одбијена са 56,7 одсто, док је на другом 2020. такође победило "не" са 53,3 одсто. Трећи, који је обављен 2021. године, Канаци су бојкотовали, јер су тражили одлагање изјашњавања због пандемијских мера. Тада је на гласање изашло само 43,87 грађана, за независност је гласало 3,5 одсто, а за останак у Француској 96,5.
Петнаестак хиљада километара даље, на другом крају света, из других разлога, после нереди су захватили још једну француску прекоморску територију Гвадалуп, највеће острво архипелага у Малим Антилима. На око двеста километара удаљеном Мартинику, већ данима такође бесне немири због скупог живота, јер су цене веће и преко 40 одсто за поједине намирнице него у континенталном делу Француске.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)