НОВА КИНЕСКА ОКЛОПНА ЗВЕР ЈЕ СТИГЛА: Кина приказала нови тенк ЗТЗ-99Б конкурент руској армати и америчком абрамсу

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 09. 2024. у 16:01

КИНА је недавно открила најновију надоградњу свог главног борбеног тенка Тип-99, познатог као ЗТЗ-99Б, који садржи напредни GL-XX APS систем, који укључује 2 бацача АПС пројектила и 4 АПС радара за контролу ватре.

НОВА КИНЕСКА ОКЛОПНА ЗВЕР ЈЕ СТИГЛА: Кина приказала нови тенк ЗТЗ-99Б  конкурент руској армати и америчком абрамсу

Фото: Профимедиа


Ова објава је подељена на Икс налогу @Nickatgreat1220, заједно са фотографијом која приказује транспорт онога што је описано као „најновији додатак арсеналу кинеске војске“. Извор је истакао сличност лансера са новопредстављеним АПС системом, нудећи другу слику изблиза за поређење.

ЗТЗ-99Б представља еволуцију оригиналног ЗТЗ-99, који је развио Norinco. Поседује глатку цев од 125 мм која може да испаљује и противтенковске вођене ракете и стандардне пројектиле. Побољшан новом динамичком заштитом [ЕРА] и системом активне заштите [АПС] који укључује GL-XX систем са своја 2 АПС лансера и 4 радарске јединице за контролу ватре, тенк нуди робусну одбрану од савремених претњи. Његов оклоп, мешавина челика и композитних материјала, пружа значајну заштиту.

ЗТЗ-99Б покреће дизел мотор од 1.500 коњских снага који омогућава максималну брзину од приближно 80 км/х на путевима. Напредни систем за контролу ватре, који садржи ласерски даљиномер и термалну камеру, обезбеђује прецизно циљање у дневним и ноћним условима. У тенк је смештена посада од три особе: командир, нишанџија и возач-инжењер.

ЗТЗ-99Б има снажан дизел мотор, али његова значајна тежина представља изазове у одржавању и логистици у поређењу са лакшим тенковима. То значи да је потребно више ресурса за одржавање и да се бори са мобилношћу у екстремним окружењима као што су пустиње или планински региони. У поређењу са чешћим кинеским моделима, као што је ЗТЗ-96, ЗТЗ-99Б има веће трошкове одржавања и подршке, што утиче на његову оперативну флексибилност на дужи рок.

Његов напредни експлозивни реактивни оклоп [ЕРА] је дизајниран да се супротстави и кумулативним и кинетичким пројектилима. Овај оклоп укључује посебне модуле који детонирају при удару, смањујући ефикасност долазећих продорних претњи. Тенк се такође може похвалити системом активне заштите GL-XX [АПС], опремљен са два лансера за пресретање претњи као што су противтенковске ракете. Систем детектује претње и аутоматски испаљује противракете како би их неутралисао пре него што могу да ударе у тенк.

Поред тога, ЗТЗ-99Б је опремљен софистицираним радарским системом за контролу ватре који се састоји од четири активна радара. Они раде заједно са АПС-ом, обезбеђујући покривеност од 360 степени и могућности брзе обраде података за откривање и праћење долазећих претњи. Ова поставка обезбеђује брз одговор на вишеструке нападе, а истовремено помаже систему контроле ватре тенка за прецизно циљање и навођење оружја у реалном времену.
Главни борбени тенк ЗТЗ-99, који је Norinco развио 1990-их, био је део напора Кине да модернизује своју Народноослободилачку војску. Улазећи у производњу 2001. године, овај тенк је направљен да замени старије моделе у кинеској војсци. Изванредан и конкурентан, ЗТЗ-99 је дизајниран да парира савременим западним и руским тенковима, и може се похвалити побољшаним оклопом, моћним наоружањем и напредном електроником.

Фото Икс/@Nickatgreat1220

Тренутно се производња ЗТЗ-99 процењује на око 600 до 700 јединица. Висока цена и сложеност одржавања ограничили су његову производњу, посебно у поређењу са чешће произведеним кинеским моделима као што је ЗТЗ-96. Очекује се да ће будућа производња остати фокусирана на надоградњу постојећих јединица, а не на покретање значајних нових серија.

Што се тиче његове оперативне историје, ЗТЗ-99 је углавном био приказан током војних парада и вежби Народноослободилачке војске. Иако није видео стварне борбе, тенк остаје стратешко средство у кинеским плановима одбране и одвраћања. Иако је његово међународно и борбено присуство минимално, ЗТЗ-99 игра кључну улогу у јачању кинеских оклопних способности.

ЗТЗ-99Б, у поређењу са другим модерним тенковима као што су руски Т-14 Армата и амерички М1А2 Абрамс, нуди солидну мешавину напредне активне заштите и моћне ватрене моћи. Међутим, постоје недостаци у одређеним областима, као што су ниво електронике и аутономних система. Т-14, на пример, има напредну беспилотну куполу и виши степен аутоматизације. Док је наоружање ЗТЗ-99Б у рангу са М1А2, Абрамс се може похвалити бољом покретљивошћу на изазовном терену и супериорним интегрисаним системом команде и контроле.

Када је реч о извозу, ЗТЗ-99Б се суочава са неким препрекама због високих трошкова и сложених захтева за одржавање, што га чини мање привлачним за земље са мањим буџетима за одбрану. Ипак, Кина је ефективно извезла приступачније варијанте попут ЗТЗ-96, које су погодне за међународна тржишта.

На крају крајева, ЗТЗ-99Б је првенствено дизајниран да задовољи потребе кинеске војске, а не за глобалну дистрибуцију.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум