НОВА КИНЕСКА ОКЛОПНА ЗВЕР ЈЕ СТИГЛА: Кина приказала нови тенк ЗТЗ-99Б конкурент руској армати и америчком абрамсу
КИНА је недавно открила најновију надоградњу свог главног борбеног тенка Тип-99, познатог као ЗТЗ-99Б, који садржи напредни GL-XX APS систем, који укључује 2 бацача АПС пројектила и 4 АПС радара за контролу ватре.
ЗТЗ-99Б представља еволуцију оригиналног ЗТЗ-99, који је развио Norinco. Поседује глатку цев од 125 мм која може да испаљује и противтенковске вођене ракете и стандардне пројектиле. Побољшан новом динамичком заштитом [ЕРА] и системом активне заштите [АПС] који укључује GL-XX систем са своја 2 АПС лансера и 4 радарске јединице за контролу ватре, тенк нуди робусну одбрану од савремених претњи. Његов оклоп, мешавина челика и композитних материјала, пружа значајну заштиту.
ЗТЗ-99Б покреће дизел мотор од 1.500 коњских снага који омогућава максималну брзину од приближно 80 км/х на путевима. Напредни систем за контролу ватре, који садржи ласерски даљиномер и термалну камеру, обезбеђује прецизно циљање у дневним и ноћним условима. У тенк је смештена посада од три особе: командир, нишанџија и возач-инжењер.
ЗТЗ-99Б има снажан дизел мотор, али његова значајна тежина представља изазове у одржавању и логистици у поређењу са лакшим тенковима. То значи да је потребно више ресурса за одржавање и да се бори са мобилношћу у екстремним окружењима као што су пустиње или планински региони. У поређењу са чешћим кинеским моделима, као што је ЗТЗ-96, ЗТЗ-99Б има веће трошкове одржавања и подршке, што утиче на његову оперативну флексибилност на дужи рок.
Његов напредни експлозивни реактивни оклоп [ЕРА] је дизајниран да се супротстави и кумулативним и кинетичким пројектилима. Овај оклоп укључује посебне модуле који детонирају при удару, смањујући ефикасност долазећих продорних претњи. Тенк се такође може похвалити системом активне заштите GL-XX [АПС], опремљен са два лансера за пресретање претњи као што су противтенковске ракете. Систем детектује претње и аутоматски испаљује противракете како би их неутралисао пре него што могу да ударе у тенк.
Поред тога, ЗТЗ-99Б је опремљен софистицираним радарским системом за контролу ватре који се састоји од четири активна радара. Они раде заједно са АПС-ом, обезбеђујући покривеност од 360 степени и могућности брзе обраде података за откривање и праћење долазећих претњи. Ова поставка обезбеђује брз одговор на вишеструке нападе, а истовремено помаже систему контроле ватре тенка за прецизно циљање и навођење оружја у реалном времену.
Главни борбени тенк ЗТЗ-99, који је Norinco развио 1990-их, био је део напора Кине да модернизује своју Народноослободилачку војску. Улазећи у производњу 2001. године, овај тенк је направљен да замени старије моделе у кинеској војсци. Изванредан и конкурентан, ЗТЗ-99 је дизајниран да парира савременим западним и руским тенковима, и може се похвалити побољшаним оклопом, моћним наоружањем и напредном електроником.
Тренутно се производња ЗТЗ-99 процењује на око 600 до 700 јединица. Висока цена и сложеност одржавања ограничили су његову производњу, посебно у поређењу са чешће произведеним кинеским моделима као што је ЗТЗ-96. Очекује се да ће будућа производња остати фокусирана на надоградњу постојећих јединица, а не на покретање значајних нових серија.
Што се тиче његове оперативне историје, ЗТЗ-99 је углавном био приказан током војних парада и вежби Народноослободилачке војске. Иако није видео стварне борбе, тенк остаје стратешко средство у кинеским плановима одбране и одвраћања. Иако је његово међународно и борбено присуство минимално, ЗТЗ-99 игра кључну улогу у јачању кинеских оклопних способности.
ЗТЗ-99Б, у поређењу са другим модерним тенковима као што су руски Т-14 Армата и амерички М1А2 Абрамс, нуди солидну мешавину напредне активне заштите и моћне ватрене моћи. Међутим, постоје недостаци у одређеним областима, као што су ниво електронике и аутономних система. Т-14, на пример, има напредну беспилотну куполу и виши степен аутоматизације. Док је наоружање ЗТЗ-99Б у рангу са М1А2, Абрамс се може похвалити бољом покретљивошћу на изазовном терену и супериорним интегрисаним системом команде и контроле.
Када је реч о извозу, ЗТЗ-99Б се суочава са неким препрекама због високих трошкова и сложених захтева за одржавање, што га чини мање привлачним за земље са мањим буџетима за одбрану. Ипак, Кина је ефективно извезла приступачније варијанте попут ЗТЗ-96, које су погодне за међународна тржишта.
На крају крајева, ЗТЗ-99Б је првенствено дизајниран да задовољи потребе кинеске војске, а не за глобалну дистрибуцију.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
„НЕ ДОЛИВАЈТЕ УЉЕ НА ВАТРУ“ Кина у УН позвала да се спречи ескалација сукоба у Украјини
29. 09. 2024. у 14:59
КИНЕСКИ ГРОМ НА НЕБУ АЗЕРБЕЈЏАНА: ЈФ-17 мења руске млазњаке у наоружању (ВИДЕО)
28. 09. 2024. у 19:00
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)