УХАПШЕН ЈУЖНОКОРЕЈСКИ ПРЕДСЕДНИК: Oдбија да разговара са истражитељима

Биљана Ристивојевић

15. 01. 2025. у 07:58

СУСПЕНДОВАНИ председник Јужне Кореје Јун Сук Јеол, који је данас ухапшен због оптужби за побуну, за сада одбија да разговара током испитивања, саопштила је Канцеларија за истраживање корупције високих званичника (ЦИО).

УХАПШЕН ЈУЖНОКОРЕЈСКИ ПРЕДСЕДНИК: Oдбија да разговара са истражитељима

Фото: Профимедиа, Shutterstock

Јун, први јужнокорејски председник који је ухапшен током мандата, подвргнут је двочасовном испитивању у седишту Канцеларије за истраживање корупције за високе званичнике ЦИО у Гвачеону, јужно од Сеула, након што је тамо превезен после извршеног налога за притвор, преноси Јонхап.

Званичник је рекао да ће се испитивање наставити по подне, око 14.40 часова по локалном времену.

Јутарње испитивање је одржано уз присуство Јунових правних представника који су тражили да оно не буде забележено на видео-снимку, саопштила је ЦИО.

Истражитељи имају 48 сати од тренутка његовог привођења да затраже налог за његово формално хапшење, наводи Јонхап.

Јужнокорејски истражитељи ухапсили су данас суспендованог председника Јун Сук Јеола у његовој резиденцији, у другом покушају да га приведу ради испитивања због оптужби да је предводио побуну, након што је увео краткотрајно ванредно стање у земљи.

Јун је суспендован са дужности након што га је Народна скупштина опозвала 14. децембра и суочава се са оптужбама за побуну и злоупотребу положаја.

Он је оптужен да је послао војску у Народну скупштину након што је прогласио ванредно стање у ноћи 3. децембра како би спречио посланике да изгласају декрет којим се његова одлука поништава.

Очекује се да ће он бити задржан у притворском центру у Сеулу, у близини канцеларије ЦИО, након испитивања.

У снимљеној видео-поруци објављеној након његовог хапшења, Јун је саопштио да је одлучио да пристане да се појави у ЦИО како би спречио ружно крвопролиће.

Хапшење је уследило после вишечасовних разговора између истражитеља и Јунових људи у његовој резиденцији о томе како да га притворе и одведу на испитивање.

Истражитељи су користили мердевине да уђу у председничку резиденцију у центру Сеула након што их је блокирала Служба безбедности председника ПСС, која је поставила барикаду користећи возила у близини улаза.

Такође их је блокирала група посланика владајуће Партије моћи народа и Јунови адвокати на улазу.

Јужнокорејска полиција је распоредила око 3.000 људи да би обезбедила приступ комплексу, док су се између истражитеља и Јунових присталица догодили физички сукоби.

Истражитељи нису успели да приведу Јуна раније овог месеца након вишесатног сукоба са његовим особљем обезбеђења у резиденцији.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било