КО ЈЕ ОБОРИО УКРАЈИНСКИ СУ-27? Кијев се суочава са нестанком ратног ваздухопловства (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКО ратно ваздухопловство је 28. априла потврдило губитак једног од својих ретких преосталих ловаца Су-27 током мисије пресретања руских дронова.

Фото принтскрин телеграм RVvoenkor
Раније тог дана, ловац је био укључен у „сложену борбену мисију“ пружања ваздушне подршке копненим трупама и одбијања „јуришних беспилотних летелица“, а летелица је уништена под непознатим околностима. Руски медији су известили да је ловац уништен док је јурио за беспилотним летелицама за једнократну употребу Герањ-2, локално произведеном верзијом иранског Шахеда 136 који се широко користи од септембра 2022. године за нападе на широк спектар украјинских и савезничких циљева.
Остаје неизвесно да ли је Су-27 уништен самим дронима, да ли се срушио због техничког проблема или га је украјинска противваздушна одбрана оборила случајно. Непотврђени извештаји указују на то да снимци који приказују Су-27 захваћен пламеном и како се спушта у равном завоју показују да је ловац изгубљен 28. априла. Губици украјинских авиона од пријатељске ватре били су значајни током целог рата, а извори из земље су неколико дана раније потврдили да је украјинска противваздушна одбрана одговорна за убиство 68 пријатељских војника у руском авиону током размене ратних заробљеника у јануару 2024. године.
Украјински извори су известили о све већим тешкоћама у сузбијању напада руских дронова за једнократну употребу, а летелице су, како се наводи, почеле да лете на већим висинама од 2.000 до 2.500 метара и формирају групе до 20 дронова за истовремене нападе на урбане циљеве. Деловање на овим висинама поставља летелице ван ефективног домета противваздушних топова и бројних ракетних система, омогућавајући дроновима да затим извршавају стрма обрушавања ка својим циљевима брзином од око 90 метара у секунди. Такве операције ће вероватно повећати притисак на све мању флоту ловаца земље за задатке противваздушне одбране.
Су-27 је најспособнија класа ловаца коју користи украјинско ратно ваздухопловство, са својим високим капацитетом ношења оружја и великим дометом што га чини веома цењеним за нападе крстарећим ракетама на руске снаге. Међутим, напори да се ови ловци користе за суочавање са руским авионима у ваздушним борбама константно су се завршавали огромним губицима, при чему су авиони совјетске производње остали у значајном заостатку у суочавању са модернијим руским ловцима као што су Су-30СМ и Су-35. Украјински пилоти који су летели Су-27 и новоиспорученим америчким Ф-16 известили су да је први и даље генерално способнији авион, иако, пошто веома мало Су-27 користе државе повезане са Западом, остаје мала могућност да се борбени губици надокнаде.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ПУТИН ЖЕЛИ КРАЈ РАТА: Трамп: "Могао би да ми зада главобољу током мировног процеса "
30. 04. 2025. у 07:48

СВИ КОЈИ СУ ПОСЛАТИ СУ МРТВИ: Како је британска ћелија испланирала катастрофалну операцију Кијева
28. 04. 2025. у 00:25 >> 02:42

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)