НОВАЦ ЗА ВОЈСКУ ПРАВА МИСЛЕНА ИМЕНИЦА У НАТО: У Хагу данас почиње дводневни самит НАТО, сутра се очекује и Трамп
На предстојећем дводневном годишњем самит НАТО који се данас отвара у холандском граду Хагу главна тема је требало да буде повећање доприноса чланица за војни буџет.

Фото Танјуг/АП/Alex Brandon
На убеђивање због тога у Хаг сутра лично долази амерички председник Доналд Трамп. Али, то ће сада бити много теже у тренутку када су САД започеле војне ударе на Иран, и што ће свакако бити централна преокупација.
Инсистирање на повећању доприноса у војне буџете било је засновано пре свега као реакција на руску опасност из угла запада, под претњом Вашингтона да неће да брани оне који недовољно улажу. Али, сада је то у другом плану, усред кризе изазване ратом с Ираном која прети да запали цео свет.
Од како је поново ушао у Белу кућу, Трамп инсистира на томе да неће да плаћа за друге, уз захтев да 32 чланице НАТО подигну издвајања за наоружање на чак 5 одсто БДП, уместо досадашњих 2 одсто, док многи нису достигли ни тај први ниво прокламован пре готово две деценије. Једноставно, тако нешто им је ван финансијских домета, и због тога би ионако задужене државе морале још да се узајме. Због тога велики број лидера чланица НАТО сматра да је лествица, једноставно, постављена превисоко.
- У Хагу ћемо се договорити о циљу одбрамбених издатака од пет одсто – уверен је, међутим, генерални секретар НАТО Марк Руте, који је преузео функцију почетком октобра прошле године и који ће по први пут председавати годишњим самитом.
НАРАНЏАСТИ ШТИТ
У акцији "Наранџасти штит" мобилисане су хиљаде полицајаца и војника, који бдију над миром уз помоћ дронова, сајбер контроле и зоне забране летова. Стотине људи демонстрирало је у недељу у Хагу због предстојећег одржавања самита НАТО. Протестовали су против повећања војних издатака и ризика од рата с Ираном.
Али, то неће ићи нимало лако. Да би се чланице одобровољиле, установљена је својеврсна подела улагања на два различита сегмента. Тако би у конкретна војна улагања требало издвојити 3,5 одсто а преосталих 1,5 у шири аспект, од сајбер одбране, до сигурности путне мреже. Такође, рок за овај циљ померен је са 2032. на 2035. годину. И то је, међутим, за многе недостижно.
Тренутно, од 32 чланице, осам још није достигло ни 2 одсто. Једина нукеларна сила унутар ЕУ, Француска, једва је пребацила до 2,06. Највише издваја Пољска, чак 4,12, али је и она далеко од тражених 5, с тим што би једина могла да пређе границу од 3,5 у олакшаној процедури намењеној да НАТО има кредиблну одбрану против Русије. Западни медији подсећају на Рутеову изјаву да би напад наводно могао да уследи у року од пет година.
То није спречило шпанског премијера Педра Санчеза да пре неколико дана Рутеу пошаље писмо у коме је назначио да одбија да се приклони постављеном циљу од 5 одсто.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)