АМБАСАДОР ЛАЗАНСКИ О РАТУ У КАРАБАХУ: Азербејџан је два и по пута јачи, Турци смеју да раде оно што им Москва дозволи

В. Н.

04. 10. 2020. у 13:37

АМБАСАДОР Србије у Русији Мирослав Лазански казао је да је замрзнути конфликт иницијална каписла за сукоб Јерменије и Азербејџана око региона Нагорно-Карабах.

АМБАСАДОР ЛАЗАНСКИ О РАТУ У КАРАБАХУ: Азербејџан је два и по пута јачи, Турци смеју да раде оно што им Москва дозволи

Фото: Танјуг/Филип Краинчанић/Министарство одбране Јерменије

Он је истакао у разговору за РТС да међународна заједница може да интервенише и арбитрира само ако обе стране - Јерменија и Азербејџан пристану на то.

Амбасадор наводи да је замрзнути конфликт врло компликована војно-политичка ситуација, која не може да се контролише и за коју се никада не зна када може да ескалира.

- Замрзнутих конфликата имате још на неколико места у свету - Индија, Пакистан, Палестина, Израел и све то букти једним мањим интезитетом да би прерасло у прави рат, што се десило у Нагорно-Карабаху између Јерменије и Азербејџана - објашњава Лазански.

Графика ВН

Додаје да напетости између Азербејџанаца и Јермена датира још од 1988. године.

- Та ситуација датира још од 1988. године у предвечерје распада Совјетског Савеза када је Нагорно-Карабах прогласио самосталност, а онда 1992. године када се СССР већ распао Јерменије искористила прилику да освоји, односно узме неких седам области Азербејџана који су јој омогућили директну физичку копнену везу са енклавом Нагорно-Карабах. Сада наравно ови у Азербејџану тврде да је то 20 одсто њихове територије и да они желе то да врате - објашњава амбасадор Србије у Русији.

Он сматра да је одсуство контроле судбина свих замрзнутих конфликата.

- Не можете их контролисати, они у једном тренутку, кад се једна страна осети војнички и политички јачом, прерасту у прави рат. То је увек једна неизвесна ситуација која црпи ресурсе, време и материјална средства - објаснио је он

На питање зашто Минска група тако дуго ништа није урадила одговара да међународна заједница може да интервенише и арбитрира само ако обе стране - Јерменија и Азербејџан пристану на то.

Графика ВН

 

- Да би Минска група нешто урадила, морају се обе стране у сукобу са тим сагласити, а очито у Азербејџану који је у међувремену оснажио и ојачао, није у интересу да се та ситуација замрзнутог конфликта настави неком врстом дипломатије него су ишли на војно решење сукоба. Тако да међународна заједница може да интервенише и арбитрира само ако обе стране пристану на то. Овде обе стране нису пристале на то - објашњава амбасадор Србије у Русији.

Говорећи о наоружању које се користи у сукобу наводи да је Азербејџан чак два и по пута јачи од Јерменије, да има много више савременог наоружања.

- Азербејџан користи вишециљне ракетне бацаче од 122 милиметара "вампир", чешке производње, затим користи балистичке ракете "лора" израелске производње која лети до 430 километара. Са том ракетом су Азербејџанци погодили мост који спаја саму Јерменију са Нагорно-Карабахом. Користе израелске вишециљне ракетне бацаче 'линкс', користе израелске беспилотне летелице - објашњава Лазански.

Додаје да је Израел снадбео Азербејџан врло софистицираном ратном техником, а ту су како каже и добровољци и плаћеници из северних делова Сирије који ратују за 2.000 евра месечно.

Додаје и да на једној и на другој страни има цивилних жртава, а као проблем наводи и изјаву Азербејџана да у случају пресудне ситуације могу да гађају нуклеарну електрану у Јерменији, а како каже, са друге стране вероватно и сами Јермени вероватно могу да гађају ракетама нафтне бушетине око Бакуа.

Говорећи о односу Русије и Турске наводи да ту већ постоји неколико конфликтних подручја где се њихов интереси сукобљавају.

- Ту је пре свега Сирија, па затим Либија, сад и ова ситуација између Јерменије и Азербејџана. Али, Русија има у Турској велике економске интересе - пре свега Турски ток, нуклеарна централа и испоруке сиситема с-400. Са једне стране видите економски интерес, са друге геополитички - наводи амбасадор Србије у Русији.

Додаје да је општа оцена у Москви да Турска у том сукобу може да иде онолико далеко колико јој Москва дозволи.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (4)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране