НАЈГОРА РЕЦЕСИЈА ОД 2008. ГОДИНЕ: Светска банка о последицама короне - следи ПОРАСТ СИРОМАШТВА!
ПРИВРЕДЕ земаља у развоју Европе и централне Азије, међу којима је и Србија, доживеће ове године најгору рецесију од финансијске кризе 2008. године.

Фото: Танјуг/АП
То ће проузроковати пораст сиромаштва, наводи се у ажурираном Економском извештају Светске банке.
Опоравак економске активности очекује се 2021. године, али темпо опоравка зависи од трајања пандемије вируса корона, расположивости вакцина и побољшања глобалне трговине и инвестиција. Процене Светске банке су да би, уз границу сиромаштва од 3,2 долара на дан, додатних 2,2 милиона људи у региону могло да западне у беду, а уз границу сиромаштва од 5,5 долара на дан, која се обично користи као дефиниција за земље са вишим средњим дохотком, чак шест милиона!
- Пандемија короне и пратеће мере за сузбијање њених ефеката имају снажан утицај и на српску привреду, за коју се очекује да је запала у рецесију са пројектованим падом БДП-а од три одсто у 2020. Опоравак, спорим темпом, започеће 2021. Србија треба да ради даље на отклањању препрека за раст приватног сектора које су последица слабе управе и бирократије - наводи се у извештају.
Пандемија је, констатује се, негативно утицала и на образовање и здравство. Вирус је већ убио хиљаде људи, а многи ће имати дуготрајне здравствене последице. Такође, затварање школа може довести до губитака у учењу који је еквивалентан трећини пуне школске године.
- Посебно је важно смањити здравствене ризике од гојазности, пушења и прекомерног конзумирања алкохола који могу да угрозе активно и продуктивно старење, док институције вишег образовања треба да припремају студенте за изазове данашњег тржишта рада - констатују у Светској банци.
У целом региону, више од 18 процената становништва је гојазно, готово 23 процента периодично прекомерно конзумира алкохол и готово 26 процената су пушачи. Све ово повећава ризик од кардиоваскуларних болести, смртност и ризик од ковида-19.
Нарочито се инсистира на побољшању система вишег образовања у земљама западног Балкана и источне Европе. у извештају се истиче да би мушкарци требало да хватају корак у области основног и вишег образовања. Ипак, присуство жена у науци, технологији, инжењерству и математици знатно је ниже него присуство мушкараца. Због здравствених навика, стопа смртности је већа код мушкараца него код жена у целом региону.
Препоручујемо

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ ВИРУСА КОРОНА: У БиХ најмање 32.000 људи остало без посла
11. 08. 2020. у 08:55

ЦРНА ГОРА НА ПРАГУ СИРОМАШТВА: Више од 35.000 отказа током пандемије
30. 07. 2020. у 23:59

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)