КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Може ли Доналд Трамп да стигне до Врховног суда и да тако преокрене резултат гласања?

В. М.

06. 11. 2020. у 09:00

Може ли Доналд Трамп да стигне до Врховног суда и може ли тако преокренути резултат гласања? Док се бројање гласова приближава крају, ово постаје једно од кључних питања у процесу избора новог председника Америке.

КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Може ли Доналд Трамп да стигне до Врховног суда и да тако преокрене резултат гласања?

Фото: ЕПА

Трамп је, и пре него што је постало изгледно да Бајден освоји већину електорских гласова, најавио да ће се жалити на неправилности и тражити заштиту од Врховног суда. Није, међутим, изнео конкретне аргументе, а његови противници и већина мејнстрим медија тврде да их нема и да, чак и да стигне до Врховног суда - неће моћи ништа да промени.

Врховни суд у Америци је пре свега апелациона судска инстанца, што значи да даје коначну реч о случајевима о којима су већ одлучивали нижи судови. Тако је било и у чувеном пребројавању гласова са Флориде 2000. године, када је Џорџ Буш Млађи после судске одлуке победио Ала Гора са мање од 400 гласова разлике. Ипак, у одређеним ситуацијама Врховни суд може да одлучује и интервенише и у првом степену.

У то се узда Трамп који је тражио да Суд заустави пребројавање гласова у Пенсилванији.

Председников изборни штаб се позива на чињеницу да су у тој држави уочи избора промењена правила о гласању путем поште. Уместо да такво гласање буде изузетак, сада је први пут дозвољено да свако ко жели гласа поштом и то без навођења разлога и оправдања.

Уз то допуштено је да гласови стижу и три дана након изборног дана. Трамп, међутим, тврди да је таква одлука неуставна и да гласови пристигли после 3. новембра нису легални.

Друга тужба на коју се Трамп ослања односи се на Мичиген, где се тражи ново бројање гласова јер, како тврди, представницима председниковог изборног штаба није омогућено да надгледају бројање.

КРАЈ ПРОЦЕСА 8. ДЕЦЕМБРА

У ВЕЋИНИ држава истекао је рок за пријем гласова послатих поштом. Они сада морају да буду пребројани, а електори додељени победницима до 8. децембра. Тада се прекида свако евентуално пребројавање. Електорски колеџи састају се 14. децембра и шаљу гласове који у Вашингтон морају да стигну до 23. децембра. Званично бројање електорских гласова се обавља 6. јануара, да би нови председник положио заклетву у подне 20. јануара.

Трећи случај, за који се Трамп нада да би могао да заврши на Врховном суду, јесте Висконсин, где се такође тражи да се гласови поново преброје. Уколико би дошао до суда,

Висконсин има највише шансе да учини да овогодишњи избори замиришу на новембар 2000. године. Случај "Флорида" заслужан је што је у америчкој јавности уопште и рођена идеја да би избори, уместо на биралиштима, могли да буду решени на суду. Не треба ипак занемарити једну велику разлику између Висконсина и Флориде. Док је Бушу тада фалило тек неколико стотина гласова, Трампу, упркос томе што је реч о процентуално малој разлици, у Висконсину фали око 20.000 гласова. Трампови противници подсећају да до сада ниједно поновно пребројавање гласова није променило исход за више од 1.300 гласова.

ГУВЕРНЕР И БУШ

ПОСЛЕ гласања 2000. године брзо је постало јасно да ће становника Беле куће одлучити неколико стотина гласова са Флориде. Упркос минималним разликама, гувернер Флориде тада је електорски колеџ те државе доделио Бушу. Реаговао је тим Ала Гора, који је затражио поновно пребројавање око 40.000 спорних гласова. Реч је о листићима који због техничких недостатака машинског гласања нису били исправно пробушени и као такви су проглашени за неважеће и одбачени.

Фото Танјуг/АП

Суд у Флориди је то одобрио, а Буш се жалио Врховном суду. Највиши суд САД донео је одлуку да поновно пребројавање не може, на уставан начин, бити завршено до прописаног рока. Наложили су да се пребројавање заустави и тако вратили на снагу одлуку гувернера који је прогласио победу Буша.

Фото Танјуг/АП

Трамп може да се нада да ће му судије Врховног суда, који су већином конзервативци блиски републиканцима (неке је и он сам поставио), бити наклоњене. Ипак, мало је оних који верују да би се судије институције која ужива огромно поверење грађана САД, усудиле да, без заиста јаких аргумената, у Висконсину или Мичигену приреде репризу Флориде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (1)

СИНЕР И АЛКАРАЗ СЛАВЕ: Прво чули да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!