ОБАМИНА НАКНАДНА СЕЋАЊА: У трећој биографској књизи бивши председник лицемерно констатује - Путин личи на мафијаша, а Саркози на петла
Трећа мемоарска књига бившег америчког председника Барака Обаме, која је 17. новембра пуштена у продају у САД под насловом "Обећана земља" изазвала је пажњу и у руској јавности, поготово код новинара, јер у њој он даје оцене садашњем и бившем председнику Руске Федерације, Владимиру Путину и Дмитрију Медведеву.
Обамина књига не би заслуживала посебну пажњу да се његове оцене из најновије књиге битно не разликују од онога што је говорио о највишим руским политичарима, али и не само њима, док је био председник и САД. Обама је као 44. председник САД био на власти од јануара 2009. до јануара 2017.
Још док је био председник САД, настојао је да омаловажи војне и друге могућности Русије. Сада у књизи "Обећана земља" Барак Обама пише да је Русија изгубила статус супердржаве из неколико разлога. Прво, Обама мисли да Русији недостају базе и савезници.
Што се тиче економске моћи Русије Обама пише да она зависи од извоза нафте, гаса, метала и оружја. Обами, као и другим америчким председницима, сметала је руска непослушност. Осим тога, сметало му је и што је Москва настојала да задржи земље које су раније биле у совјетском блоку у својој сфери утицаја.
Веома ружне речи Обама је написао не само против председника Путина него и против неких других државника са којима се сусретао. За Путина Обама пише да га је подсетио на "сурове босове васпитане по законима улице, какви су раније управљали Чикагом". Притом оцењује да је физички Путин био "неприметан" .
А у марту 2016. године Барак Обама је о Путину сасвим другачије говорио пред америчким новинарима:
ПОУКА ЗА "МАЛЕ"
Из свих тих мемоарских књига се може извући само један закључак: амерички председници и њихови најближи сарадници се не држе никаквих дипломатских правила, већ кад им истекне мандат без имало милости кидишу на људе са којима су не тако давно водили државничке преговоре. Из свих тих књига морају се извући поуке. Поготово председници мањих држава морају бити свесни да између њих и првих људи Америке нема никаквог пријатељства и симпатија и да ће њихови помоћници са задовољством исмевати стране државнике само ако им се пружи прилика.
- Истина је да је Путин у свим нашим сусретима наглашено пажљив, крајње отворен. Он никада не тера мене да га чекам по два сата, како то чини са неким другим људима. Путин сматра односе Русије и САД важнијим него што мисле у Америци. Путин је заинтересован за сарадњу са Америком, да буде наш партнер, зато што није глуп - рекао је Обама.
Тада је Обама отворено рекао да САД не намеравају да почињу велики рат због Украјине. Схвативши да су Руси припојили Крим без испаљеног метка, Барак Обама се тешио изјавама да је "Русија регионална држава која због своје слабости угрожава неке суседне државе". Обама се тешио и тиме што је заједно са савезницима увео санкције Русији.
Да би доказао да он има сасвим другачије односе са Путином него Буш, "први црни председник" САД је на конференције за новинаре 14. новембра 2016. казао да је у сусретима Путин беспрекорно учтив, врло отворен, и да сусрети увек пролазе само у пословној атемосфери, у поштеном и пословном тону.
Путин је схватио да се са Обамом неће моћи лако договорати, јер је у јуну 2013. за време самита Г-8 у Северној Ирској, амерички председник казао да "САД морају диктирати правила светске економије по којима треба да играју друге земље" Касније је Обама објаснио свој став тиме да је 95 одсто купаца америчке робе у иностранству.
Велики спорови Вашингтона и Москве касније је изазвало тобожње мешање Руса у америчке изборе. За време самита Г-20 у кинеском Ханчџоу, Обама је упозоравао Путина да ће бити "тешке последице" ако се Руси буду мешали у америчке изборе. Саветник руског председника за спољну политику Јуриј Ушаков казао је новинарима да је Путин сасвим јасно рекао да су те оптужбе без икакве основе.
Обама није скривао да је више симпатија имао према Дмитрију Медведеву. У књизи описује њихов први сусрет у Лондону, у априлу 2009, пре самита Г-2О.
- Медведев је изгледао као оличење нове Русије. Млад, лепо одевен, у модерном оделу европског стила - написао је Обама. У то време Обама је био заинтересован за сусрет са Медведевом јер су односи Москве и Вашингтона били на врло ниском нивоу. Барак Обама пише да је њега и америчку делегацију изненадио предлог Медведева да дозволи да амерички авиони из Авганистана прелећу преко пространства Русије. Радило се о превожењу терета и технике. Мада му је био симпатичнији од Путина, Обама је за Медведева говорио да нема реалну власт у Русији јер је она била у рукама његовог патрона Путина.
ИСМЕЈАНИ ЈЕЉЦИН
Наивни Борис Јељцин веровао je да је успоставио искрене пријатељске односе са америчким председником Билом Клинтоном. Јељцин је често говорио "мој друг Бил", не слутећи шта о њему говоре у Белој кући. Све док је Јељцин попуштао Американцима и глумио кловна забављача у Вашингтону су га јавно хвалили као "оца руске демократије". Али чим је Клинтону истекао председнички мандат, заређали су се мемоари у којима су се његови најближи сарадници подсмевали пијаном или мамурном Јељцину. Ни Клинтон није могао да не омаловажи Јељцина у својим мемоарским књигама.
- Од свих лидера земаља БРИКС, највише сам желео да контактирам са Дмитријем Медведевом - тврди Обама.
После сусрета са Медведевом у Лондону, Обама је записао да је то онижи човек, тамне косе, који говори у самоиронично, маниру, да више личи на консултанта за међународни менаџмент него на политичара или партијског апаратчика. Портретирајући Медведева, Обама је написао да он очигледно говори енглески, али је волео да користи преводиоца.
Обама и Медведев су имали различит став о Грузији, а Медведев је такође инсистирао да Вашингтон заустави своје пројекте ПРО у Пољској и Чешкој.
Интересантно је да је Обама хвалио Медведева рекавши да је о економској кризи добро информисан и да је био конструктиван.
Али није Обама писао лоше само о Путину. Очигледно је да је имао анимозитет и према француском председнику Николи Саркозију. Њега је описао као петла који би се испрсио. Није заборавио Обама да напише ни то да му је са кинеским председником Ху Ђинтаом било досадно јер је он наводно монотоно читао раније припремљени текст. Обама каже да је размишљао да предложи Ђинтау да размене говоре и тако уштеде време, а касније би их могли прочитати.
Разлика између америчких председника и њихових најближих сарадника и првих лица у Кремљу лако се уочава. Путин и Медведев ни у једном интервјуу нису оговарали нити исмевали стране државнике .Ако су и говорили о њима када би их новинари питали, онда су то биле врло коректне изјаве без обзира на то што су са некима од њих односи напросто прекинути, као што је то био случај између Путина и америчког председник Буша Млађег после шестодневног рата у Грузији. У Москви су сматрали да су Американци знали да председник Грузије Михаил Сакашвили припрема изненадни напад на руске миротворце у Северној Осетији, али нису учинили ништа да га спрече. У то време у Тбилисију су Американци имали своје војне савезнике који су обучавали Грузине. Али упркос тој љутњи Путин, који је у то време био премијер, и Дмитриј Медведев, председник, нису лично ниједну лошу реч казали против председника Буша.
Препоручујемо
ОБАМИН НАКЛОН АНГЕЛИ: Објављен први том мемоара бившег председника Америке
18. 11. 2020. у 12:00
ОБАМА "ОСУО ПАЉБУ" ПО ТРАМПУ: Мој долазак изазвао панику, он им је дао одговор
12. 11. 2020. у 19:20
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (5)