РЕКОРД ИЗВОЗА ХРАНЕ : Русија је лане на страна тржишта пласирала пољопривредне производе вредне 30,7 милијарди долара
РУСИЈА је 2020. године остварила рекордни извоз хране.
Према подацима федералног центра "Агроекспорт" при Министарству пољопривреде извезено је пољопривредних производа у вредности 30 милијарди и 700 милиона долара. У односу на 2019. годину то је двадесет одсто више.
По први пут у постсовјетској историји Русија је више зарадила од извоза хране него што је потрошила на увозу. Успех је тим већи кад се зна да је и Русију захватила пандемија вируса корона.
Сада Русија извози храну у око 150 земаља. Досад је рекорд извоза хране био 2018. године када је у иностранству продато руских пољопривредних производа за 25,8 милијарди долара. Највећи купац руских пољопривредних производа је Кина и на њу отпада 13 одсто од укупног руског извоза хране. На другом месту купаца је Турска, а на трећем Казахстан.
У Русији задњих година рапидно расте производња житарица као и пилетине и млека. За Русе је било повољно и то што је порасла цена жита на међународном тржишту. Од укупног руског извоза на житарице отпада 33 одсто. Лане је продато 49 милиона тона житарица.
Највећи купац руског жита је била Турска. Они су за девет милиона тона платили милијарду и 900 милиона долара. Кинези су највећи купци руске пилетине.
РИБА НА СУВОМ
ИНТЕРЕСАНТНО је да је опао извоз рибе и плодова мора из Русије. Иначе, највећи купац рибе из Русије је Кина. Та земља и Јужна Кореја купују 60 одсто руског извоза рибе. Потражња за рибом у Кини је почела да пада због пандемије вируса корона.
Порастао је и извоз млечних производа, а највећи купци су Казахстан и Украјина. У бивше совјетске републике доста се извози кондиторских производа и шећера.
План руског руководства је да се до 2024. године достигне извоз пољопривредних производа у вредности од 45 милијарди долара. Ове године рапидног раста извоза руске хране неће бити јер су власти одлучиле да повећају извозне царине зато што је на домаћем тржишту храна почела да поскупљује.
Председник Владимир Путин инсистира да се не допусти значајнији раст цена хране јер би то негативно утицало на стандард грађана и, наравно, на политичко расположење у друштву.
Држава даје дотације и ствара повољне услове за рад пољопривредницима и због тога Путин истиче да је њихова обавеза да не скачу цене основних производа, шећера, уља, хељде, брашна и поврћа. Због свега тога држава је увела извозне царине на пшеницу, кукуруз и јечам. Ограничене су и цене на јестиво уље. Тим административним мерама руска држава настоји да заштити домаћег купца.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)