РЕКОРД ИЗВОЗА ХРАНЕ : Русија је лане на страна тржишта пласирала пољопривредне производе вредне 30,7 милијарди долара

РУСИЈА је 2020. године остварила рекордни извоз хране.

РЕКОРД ИЗВОЗА ХРАНЕ : Русија је лане на страна тржишта пласирала пољопривредне производе вредне 30,7 милијарди долара

Фото Архива

Према подацима федералног центра "Агроекспорт" при Министарству пољопривреде извезено је пољопривредних производа у вредности 30 милијарди и 700 милиона долара. У односу на 2019. годину то је двадесет одсто више.

По први пут у постсовјетској историји Русија је више зарадила од извоза хране него што је потрошила на увозу. Успех је тим већи кад се зна да је и Русију захватила пандемија вируса корона.

Сада Русија извози храну у око 150 земаља. Досад је рекорд извоза хране био 2018. године када је у иностранству продато руских пољопривредних производа за 25,8 милијарди долара. Највећи купац руских пољопривредних производа је Кина и на њу отпада 13 одсто од укупног руског извоза хране. На другом месту купаца је Турска, а на трећем Казахстан.

У Русији задњих година рапидно расте производња житарица као и пилетине и млека. За Русе је било повољно и то што је порасла цена жита на међународном тржишту. Од укупног руског извоза на житарице отпада 33 одсто. Лане је продато 49 милиона тона житарица.

Највећи купац руског жита је била Турска. Они су за девет милиона тона платили милијарду и 900 милиона долара. Кинези су највећи купци руске пилетине.

РИБА НА СУВОМ

ИНТЕРЕСАНТНО је да је опао извоз рибе и плодова мора из Русије. Иначе, највећи купац рибе из Русије је Кина. Та земља и Јужна Кореја купују 60 одсто руског извоза рибе. Потражња за рибом у Кини је почела да пада због пандемије вируса корона.

Порастао је и извоз млечних производа, а највећи купци су Казахстан и Украјина. У бивше совјетске републике доста се извози кондиторских производа и шећера.

План руског руководства је да се до 2024. године достигне извоз пољопривредних производа у вредности од 45 милијарди долара. Ове године рапидног раста извоза руске хране неће бити јер су власти одлучиле да повећају извозне царине зато што је на домаћем тржишту храна почела да поскупљује.

Председник Владимир Путин инсистира да се не допусти значајнији раст цена хране јер би то негативно утицало на стандард грађана и, наравно, на политичко расположење у друштву.

Држава даје дотације и ствара повољне услове за рад пољопривредницима и због тога Путин истиче да је њихова обавеза да не скачу цене основних производа, шећера, уља, хељде, брашна и поврћа. Због свега тога држава је увела извозне царине на пшеницу, кукуруз и јечам. Ограничене су и цене на јестиво уље. Тим административним мерама руска држава настоји да заштити домаћег купца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи