ПУТОВАЊА БЕЗ ПАСОША: Будућност стигла у Дубаи - ево шта ће на аеродрому заменити сва документа
ДУБАИ је свим путницима понудио програм с којим ће све њихове личне папирне и дигиталне документе заменити - дужица ока.
Танка је граница између света у којем технологија помаже у побољшању наших живота и неке футуристичке дистопије у којој државе знају све о нама те прате сваки наш корак, док приватност постаје само некакав архаичан и егзотичан термин.
Тако се могу описати неке реакције на увођење технологије препознавања дужице ока и препознавања лица на аеродрому у Дубаију која је недавно имплементирана. Захваљујући тој технологији путницима који улазе и напуштају земљу више неће требати пасош, нити било какав други папирни па чак ни дигитални документ, пише Зимо.
Уместо пасоша или пропусница за улазак у авион, све што ће путници морати да ураде јесте да погледају посебну камеру. Аеродром у Дубаију прошлог је месеца овај програм понудио свим путницима чији се подаци о дужици повезују с државним базама података тако да на темељу њихове дужице ока технологија у пар секунди препознаје о којој је особи реч.
Осим убрзавања самог процеса, из аеродрома у Дубаију кажу како је то још један начин спречавања ширења коронавируса јер је цели процес бесконтактан те нема никаквих приближавања, нити размене докумената путника и службеника.
"Будућност долази", коментарисао је за Ассоциате Пресс заменик директора владине канцеларије за резиденцију и спољне послове Обаид Мехаyер Бин Суроор, нагласивши како су сада на аеродрому "све процедуре постале паметне".
Наравно, не треба сумњати како је у том погледу заиста у праву те да је пролазак провере пасоша и пропусница много бржи, но свака употреба такве технологије поставља и питање приватност. Наиме, аеродром повезује лица, односно податке о дужици ока с подацима попут броја пасоша и информација о лету те их задржава колико год је то разумно потребно за сврхе за које се користе тако да остаје непознаница колико дуго ће ти подаци заиста бити чувани у бази података аеродрома.
Дубаи се не намерава зауставити само на овој технологији и на њеном коришћењу на аеродромима и већ су најавили ширење ионако велике мреже камера с технологијом за препознавање лица.
Како би се смањила папирологија, та ће се технологија тестирати и у неким сервисима повезаним с приватним сектором.
Наравно, на мрежи можемо пронаћи и бројне критике такве технологије па је тако за АП Јохнатхан Франкле с МИТ-а рекао како сваки облик надзорне технологије позива на опрез, без обзира на то у којој се земљи користи.
(Б92)
Препоручујемо
СРУШИО СЕ ПУТНИЧКИ АВИОН НАКОН ПОЛЕТАЊА: Има погинулих, трагедија у Јужном Судану (ФОТО)
02. 03. 2021. у 23:38
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)