ПОМОЗИТЕ НАМ, БОЛНИЦЕ СУ ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Ову земљу је корона скоро сломила, а сада су међу шампионима ЕУ у борби против вируса! (ВИДЕО)

Novosti online

31. 03. 2021. у 23:06

ИЗ ове земље ЕУ су крајем јануара долазили драматични апели: помозите нам, болнице су пред пуцањем.

ПОМОЗИТЕ НАМ, БОЛНИЦЕ СУ ПРЕД ПУЦАЊЕМ: Ову земљу је корона скоро сломила, а сада су међу шампионима ЕУ у борби против вируса! (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Португал, који има 10,2 милиона становника, тада је забележио 16.000 заражених у једном дану. После два месеца број заражених у Португалу је пао на 28 случајева недељно на 100.000 становника, а крајем јануара имали су 878. За мање од два месеца успели су да постану најбољи у ЕУ, с најмањим бројем заражених, а број и даље опада.

Вирус се масовно ширио током Божића и Нове године, оном својом заразнијом, британском варијантом: врхунац заразе досегнут је крајем јануара, средином фебруара португалске су болнице биле на рубу колапса, немачка војска послала је санитетски тим на испомоћ у Лисабон. У Португалу је у јануару умрло пола од укупног броја жртава од короне од почетка пандемије. У јануару су имали 5.500 мртвих, у марту 500.

Данас је Португал европско чудо, пише немачки “Der Spiegel”. Али, то чудо треба приписати политици строгог локдауна који је и даље на снази, а становништво га прихвата и спроводи. Број заражених је рапидно опадао, онако како је растао од краја децембра, пише берлински Tagesspiegel.

Општи полицијски час проглашен је средином јануара. Рад од куће је обавезан, до краја године, а на компанији је да докаже да није у стању да организује рад од куће како би добила право на изузетак. Из куће смете само из оправданих разлога, по храну, код доктора или на посао, уз потврду послодавца. Дозвољена је и кратка шетња без пуно удаљавања од куће.

Здравствени експерт немачких социјалдемократа Карл Лаутербак због тога сматра Португал узором који Немачка треба да следи.

- Португал је кратким закључавањем поразио Б.1.1.7. Пре тога је био светско жариште. Кључна је била забрана изласка из куће у свим теже погођеним регијама - поручио је Лаутербак преко Твитера.

У интервјуу за Tagesspiegel Лаутербак се заложио за увођење ограничења изласка из куће у читавом Немачкој, позивајући се на успешне резултате које је та мера донела у Француској, Великој Британији и Португалу. СПД је чланица владајуће коалиције, али у Немачкој је преовладала одлука да се упркос забрињавајућем расту заражених не иде у строги локдаун, па ни у кратку верзију само преко Ускрса.

- Али влада Антонија Косте је попут других предуго оклевала да прогласи оштри локдаун, док се нису нашли пред колапсом здравственог система. До последњег часа покушали су да што више економских бранши држе отвореним - пише Тагесшпигел.

Португал је имао ноћни полицијски час, а и даље им је забрањено путовање током викенда: од петка увече до понедељка ујутро Португалцима је забрањено да напуштају свој кварт. Забрана важи и за Ускрс, од 26. марта до 5. априла. Од средине јануара забрањени су сусрети с родбином и пријатељима.

Ауто-путеви су викендом празни, правила се углавном поштују. Казна је 200 евра, ако вас пронађу изван граница четврти у којој сте пријављени.

Фото: АП

Лист хвали политику левичарске владе Антонија Косте, која је успела јасно да предочи грађанима план и правила игре. Као у компјуторској игрици, чим се досегне одређен ниво заражених, ублажавају се мере. Строги локдаун ублажен је након што је средином марта број новозаражених пао испод 60 у седам дана на 100.000 становника.

Тако су од средине марта поново отворени фризер, вртићи и основне школе од првог до четвртог разреда, књижаре и ауто куће. Мале трговине могу да раде тако да ставе сто на врата и продају као с тезге. Од Ускрса у клупе се враћају старији разреди основне школе, под условом да се ученици тестирају.

Поново ће радити терасе кафића, мале трговине, музеји и галерије. Две недеље касније, ако број заражених настави да пада, вратиће се уживо настава на универзитетима, отвориће се биоскопи и позоришта, а од 3. маја би требало да буду отворени и ресторани, уз држање размака и осталих епидемиолошких мера. Биће отворени и унутрашњи делови ресторана и кафића, али највише за шест особа.

Полицијски час више није на снази, али туристичка земља се уочи Ускрса није потпуно отворила. Летови из Бразила и Велике Британије забрањени су најмање до 15. априла. Ко долази из земље с више од 500 новозаражених, мора у карантин на две недеље, што се тренутно односи на путнике из Француске и Италије. Вакцина још није довољна заштита: од више од 10 милиона становника, досад су вакцинисали 1,4 милиона људи.

(Јутарњи.хр)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици