У РИЗАМА И ЛЕКАРИ И БОТАНИЧАРИ: Природњачки музеј у Београду организује прву мултидисциплинарну изложбу о лечењу у средњовековној Србији

Б. СУБАШИЋ

25. 01. 2023. у 09:30

ХИЛАНДАРСКИ медицински кодекс из 12. века назив је медицинско-фармаколошког приручника са најсавременијим знањима свога доба који су користили српски средњовековни лекари.

У РИЗАМА И ЛЕКАРИ И БОТАНИЧАРИ: Природњачки музеј у Београду организује прву мултидисциплинарну изложбу о лечењу у средњовековној Србији

Фото П. Милошевић

Ова рукописна књига изузетно је сведочанство које открива немањићку Србију у другачијем светлу од уобичајених представа западне историографије о средњем веку као о непросвећеном и мрачном добу. У православној васељени било је другачије, јер је она одржала и сачувала античка знања и цивилизацију.

Због тога изложба "Хиландарски медицински кодекс и српска средњовековна медицина" Природњачког музеја у Београду, као први икада направљени мултидисциплинарни приказ овог дела наше историје и културе, има изузетан значај.

- "Хиландарски медицински кодекс" у препису из 15-16. века је јединствен зборник медицинских и фармаколошких списа који се може сматрати не само првом првом српском, већ и првом словенском фармакопејом - каже аутор изложбе Александра Савић, музејски саветник Природњачког музеја.

- Други словенски народи тога доба немају такве књиге, што показује просвећеност, далековидост и повезаност наших владара са светом, пре свих Светог Саве. Кодекс је зборник медицинских и фармаколошких списа најсавременије западне Салерно-Монпеље школе комбинован са источном праксом коју је Сава преузео из чувеног лечилишта манастира Богородице Евергетиде у Цариграду. На изложби ће бити представљена достигнућа медицине у различитим цивилизацијама широм света која су била у примени у првим српским болницама, у манастирима Хиландар и Студеница, као и први лекари у Србији, манастирска, дворска и градска медицина.

Из 14. и 15. века: Инструмент за ивлачење метака, виљушка за ампутацију и хирушки шестар, Фото Б. Милићевић

Коаутор изложбе др Снежана Јарић, научни саветник у Институту за биолошка истраживања "Синиша Станковић", прва је представила "Хиландарски медицински кодекс" у угледним страним научним часописима.

- Радови о "Хиландарском медицинском кодексу" изазазвали су огромну пажњу и доживели много цитирања - каже др Јарић.

- Могло би се рећи да су доживљени као откриће једне непознате културе. Кодекс је прво писано дело на старосрпском које садржи ботаничку терминологију и можемо га сматрати претечом српске ботанике. Задивљујуће је са колико су детаља, од географског порекла и распрострањености, до места где се могу пронаћи, описани састојци лекова минералног, биљног и животињског порекла. Још више дивљења изазивају прецизна упуства о дозирању медикамената и упозорењима који лек треба примењивати, с обзиром на конституцију и стање пацијента.

Медицински и фармаколошки списи из Хиландара написани у 12. веку, Фото А. Марковић

На изложби ће бити приказана фототипија "Хиландарског медицинског кодекса", а као посебна целина њен фармаколошки спис са бројним лековитим биљкама и описом њиховог дејства.

- Многе од њих су и данас актуелне: камилица, мајчина душица, нана, алоја, пелин, коприва, матичњак, рицинус, док се друге, као отровне, више не примењују - каже Александра Савић.

- Институт за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић", пријатељ изложбе, управо истражује медикаменте описане у Кодексу, да би утврдио њихово дејство и могућу савремену примену. Део изложбе је посвећен лековима животињског и минералог порекла из збирки Природњачког музеја и Хемијског факултета у Београду. Аутор илустрација је Бора Милићевић, ликовни техничар Природњачког музеја, а куриозитет ће бити изузетно ретки средњовековни медицински артефакти са подручја Србије: хируршки нож, сврдло за вађење метака, пинцете, скалпели, маказе, наочаре лекара, бочице... Њих смо добили љубазношћу Музеја "Рас" у Новом Пазару и ризнице средњовековних медицинских инструмената манастира Бања у Прибојској Бањи, а Народни музеј у Кикинди нам је позајмио лобању човека на којој је обављен хируршки захват.

Фото А. Марковић

Изложба се организује уз благослов Епархије милешевске и уз посебно одобрење манастира Хиландар за снимање звука и фотографија природе Свете Горе и здања, а биће употпуњена наменски компонованом музиком и фотографијама манастира Хиландара и природе Свете Горе, аутора Александра Вл. Марковића.

КАНТАРИОН Стари, проверени лек, Фото Б. Милићевић

СВЕЧАНО НА МАЛОМ КАЛЕМЕГДАНУ

ИЗЛОЖБА "Хиландарски медицински кодекс и српска средњовековна медицина" биће отворена у четвртак, 26. јануара, у 13 часова, у Галерији Природњачког музеја на Малом Калемегдану. На свечаном отварању публици ће се обратити Славко Спасић, директор Природњачког музеја, ауторке изложбе Александра Савић и др Снежана Јарић, као и др Катарина Шавикин, помоћник директора за науку Институтa за проучавање лековитог биља "Др Јосиф Панчић".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор