ЉУБОСТИЊА НИЈЕ БИЛА САМО ПОЗНАТА ПО КНЕГИЊИ МИЛИЦИ И ЈЕФИМИЈИ: У овом манастиру су се израђивали најлепши ћилими(ФОТО)

С.БАБОВИЋ

17. 03. 2023. у 21:47

ИАКО је данас манастир Љубостиња код Трстеника познат по кнегињи Милици Хребељановић и песникињи Јефимији које су у овом манастиру провеле последње године живота након пропасти у Косовском боју 1389.године, Љубостиња има и другу драгоцену историју.

ЉУБОСТИЊА НИЈЕ БИЛА САМО ПОЗНАТА ПО КНЕГИЊИ МИЛИЦИ И ЈЕФИМИЈИ: У овом манастиру су се израђивали најлепши ћилими(ФОТО)

Foto:NU Trstenik

Једна од њих били су ћилими! Манастир Љубостиња било је најважније среидште шумадијско-моравског ћилимарства Србије,а монахиње су биле надалеко чувене по вештини ткања.

Лепота израде ћилима крај Западне Мораве није промакла ни чувеном путописцу Феликсу Каницу.

- Ћилимови у Трстенику на високој су цени због густог и меког ткања-записао је Каниц.

Данас, 72 вредна ћилима чувају у Музејској збирци при Народном универзитету Трстеник. Међу најстаријим примерцима су они из 1909.године,а најмлађи су из 70-их година шрошлог века.Техника ткања ћилима у Трстенику,међутим, значајно је старија.

- Та техника је била позната још у периоду неолита коме припадају налазишта Благотин и Шљивик, где су приликом археолошких истраживања пронађени камени тегови за разбој - каже Јелена Вукчевић, мастер професор историје, која је својевремено истраживала ћилиме трстеничког краја. - У највећем броју, сачувани примерци ћилима су на нивоу "шаренице". Овај тип, састављен од две или три поле и украшен мотивима пруга или "данги", јесу - черге, неретко са орнаментима.

Када год да су настајали,трстенички ћилими су се израђивали од најквалитетније вуне.

- Вуна се добијала шишањем домаћих оваца, потом се прала и сушила и гребенала на ручним гребенима-објашњавају колекционари ћилима у Трстенику.- После се прела ручно или помоћу преслице и вретена, а на крају се бојила.

Осим оних украшених шарама, ружама, фигурама, букетима, воћем, права ремек-дела је ћилим са лавићима, који је власника штитио од „урокљивих очију“. Ћилим са сивим петлићем је по веровању старих Словена био главна одбрана од злих духова.

У прошлости, ћилими су служили као прекривачи или украси. Њима се покривало новорођенче, носила га је млада као део мираза, а покојник се на онај свет није смео испраћати без ћилима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE