ДОКТОР Сава Станојевић (1898-1982), лекар, хуманиста, јунак оба светска рата добио је у Трстенику спомен-бисту испред Дома здравља који и носи његово име. Најпознатији трстенички лекар извео је нестваран подвиг октобра 1942: спасао је више од 300 суграђана Рома депортације у нацистички логор, тако што је у насељу где су живели прогласио лажну епидемију пегавог тифуса! Немци су одустали од намере, а др Сава је због ове "преваре" постао жива легенда, којег Трстеничани ромске националности и дан-данас славе као највећег свеца.
ИЗЛОЖБА фотографија под називом "Јуче Београд. Данас Белгород. Крвави траг НАТО" јуче је отворена у Руском дому, у оквиру дводневне манифестације "Дани Белгорода у Београду".
ПРЕМА првом Закону о заштити индустријске својине усвојеном у Краљевини СХС 1922, први регистрован патент у Србији био је "Строј за печење ракије" Милана Јовановића, казанџије из Новог Сада, који је заправо пренесен мађарски патент из 1909. А први патент који је одобрила наша Управа за заштиту индустријске својине, била је "Сама себе љуљајућа колевка" Адема Субашића, сајџије из Сарајева.
НА средњовековном споменику културе од великог значаја, Цркви Успења Пресвете Богородице на Старом гробљу у Смедереву, освануо је недавно клима-уређај. То је многе збунило, неке наљутило, дигла се прашина јер ово није званично одобрио надлежни завод за заштиту споменика. На потезу су стручњаци који ће одлучити да ли ће клима на црквици из 15. века остати или не.
Коментари (0)