ЗАШТИЋЕНИ ЗМАЈЕВА КУЋА И ДЕМОНСКА АРХИТЕКТУРА: Два нова споменика природе - Обе локације познате су у науци, али и у легендама
ВРАЖЈИ камен са клисуром Просечник, крај Трговишта, и Дубочка пећина, недалеко од Кучева, познати у легендама и у науци, одлуком Владе Србије, пре два дана званично су препознати и заштићени као споменици природе.
Клисурица Пчиње са бајковитим рељефом од кула и пирамида које је уклесала ерозија и пећина која изгледа као станиште змајева из маште у атару села Дубока, нису биле угрожене све док су их обилазили само научници и пасионирани љубитељи природе. Будући да пораст туристичке популарности код нас обично прате дивља градња и загађење, држава је заштитила биодиверзитет, геолошко наслеђе и културну баштину ових бисера природе.
Клисура Просечник на крајњем југоистоку Србије, недалеко од тромеђе са Бугарском и Северном Македонијом, настала је у дубокој геолошкој праисторији када је Пчиња пробила планину. Ерозија је миленијумима крунила мекше слојеве стена са литица стварајући голе остењке и "куле" - витке камене купе високе до 60 метара. Најупечатљивија је масивна стубаста стена названа Вражји камен. Половином 14. века, на њеном високом платоу властелин цара Душана подигао је задужбину познату из докумената као Црква у Просечнику. Народна машта је сплела многе легенде око настанка клисуре, а најчувенија је она по којој су ђаволи намеравали да преокрену ток Пчиње ка Бугарској. Камене "куле" су по овој причи комади околних брда којима су Ђаволи покушавали да зауставе Пчињу, а пошто нису успели упутили се се у Кончуљску клисуру да би узели највећу стену. Носећи је, стигли су до села Клиновац када су запевали први петлови најављујући зору. Ђаволи су тада побегли и оставили на обали Пчиње данашњи Вражји камен, а у црквици Пресвете Богородице на њему, ни данас се не венчава, ни крштава због сујеверја.
Предео "Вражји камен - Просечник" део је и у међународно значајном подручју за биљке "Долина Пчиње" (ИПА) и међународно и национално значајног подручја за птице (ИБА).
Легенде окружују и други новозаштићени локалитет, Дубочку или Велику пећину на североистоку Србије, у области Звижд. Она је по легенди име добила по звиждећем змају који је живео у пећини. Весела ала је звиждукала три или седам дана, а некада и три недеље, баш колико дува и кошава. Куражни мештани су испитали пећински канал и утврдили да је он тунелског типа, са отворима на обе стране планине. Тако је откривено да Дубочка пећина није змајева кућа, већ огромна цев која се у време кошаве претвара у свираљку. Ова подземна лепотица је изузетна међу 18 пећина и две јаме Хомољског краса, не само по музикалности већ и по величини.
Наш најчувенији спелеолог, др Раденко Лазаревић, истражио је све њене делове и утврдио да је дуга 2.511,5 метара, да јој је површина 12.201 метара квадратних, а запремина од 150.000 метара кубних.
Приступ пећини је лак, само треба знати када сме да се уђе у њене дубље делове због реке која протиче главним каналом. Једини део пећине који је доступан целе године је њена огромна улазна дворана, иза лучних вратница високих 20 метара и широких 25 метара. Иза њих се налази оријашка дворана широка до 40 метара, висока до 31. метра и дуга 132 метра. Дотле допире последњи траг дневног светла. На том простору пронађени су фосили пећинског медведа и зуби динотеријума, али и коштане игле и друге алатке неолитског човека.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)