ПРИНЦИП ЖЕЛЕО ДА ГА ПАМТЕ СА КЊИГОМ У РУЦИ: Мало познати документи о Сарајевском атентату

Јованка СИМИЋ

26. 06. 2023. у 16:13

ТРЕНУТАК када je 28. јуна 1914. године у Сарајеву Гаврилo Принцип (Босанско Грахово, 1894 - Терезин, 1918) метком из пиштоља убио аустроугарског престолонаследника надвојводу Франца Фердинанда, овај деветнаестогодишњи студент и политичко-револуционарни покрет Млада Босна заувек су уписани у историју Балкана, Европе и света.

ПРИНЦИП ЖЕЛЕО ДА ГА ПАМТЕ СА КЊИГОМ У РУЦИ: Мало познати документи о Сарајевском атентату

Приватна архива

Од тада па све до данас, 109 година касније, несмањену пажњу побуђује сваки детаљ, као и фотографије повезане са атентатом јер сва питања и дилеме о догађају после којег је Први светски рат прогутао три царства још нису добили потпуне одговоре.

Стога и предстојећа изложба "Гаврило Принцип и Млада Босна - фотографије", коју ће у својој Галерији у Новом Саду 28. јуна приредити ИК "Прометеј" у сарадњи са историчарем Милошем Војиновићем, изазива велико интересовање.

Значај ове поставке је управо у томе што нуди свеобухватни приказ фотографског наслеђа, а реч је о 159 фотографија, везаних за Сарајевски атентат, учеснике и Сарајево 28. јуна 1914. године.

- Јавност ће имати прилику да види фотографије које до сада нису биле објављиване, а које сам сакупио у највећој мери током припреме своје књиге "Политичке идеје Младе Босне" (2015). Сада ћемо први пут представити све фотографије настале у истражном затвору 2. јула 1914. године, као и велики број фотографија које сведоче о нередима у Сарајеву 28. и 29. јуна када је дошло до напада на имовину богатијих Срба - открива за "Новости" Војиновић, који је после студија на Филозофском факултету Универзитета у Београду докторирао историју на Хумболтовом универзитету у Берлину, затим радио у Балканолошком институту САНУ, Историјском институту у Лондону, Центру за историју и економију Магдалениног колеџа у Кембриџу, те у Берлину, а данас ради у Италији.
Као најважније, наш саговорник издваја фотографије "са слободе", настале пре Сарајевског атентата. На њима су Гаврило Принцип и други младобосанци могли да изаберу сами како ће бити приказани, како ће их наредне генерације видети и запамтити. Наиме, сва три кључна завереника, три ђака - Гаврило Принцип, Трифко Грабеж и Недељко Чабриновић - пошто су сковали план да покушају да убију Франца Фердинанда, одлучују и да се фотографишу.

 

ПРЕКРЕТНИЦА Надвојводин аутомобил после атентата

- То је било као остављање трага о себи. Принцип и Грабеж се фотографишу на Калемегдану, у мају 1914, а Чабриновић ујутро на дан атентата. Ушао је са једним пријатељем у фотографски студио у Сарајеву и направио последњи траг свог живота са слободе. Били су свесни да један период њиховог живота престаје, и да почиње други. То је било свесно остављање трагова, остављање њиховог лика у сећање, али на онај начин на који су они то желели. После хапшења они ће постати објекат полицијских фото-апарата - истиче Војиновић.

На суђењу у јесен 1914. године, упитан зашто је убио аустроугарског престолонаследника надвојводу Франца Фердинанда, Гаврило Принцип је одговорио: "Народ трпи што је потпуно осиротио, што га сматрају стоком... Ја сам сеоски син, знам како је на селу и зато сам хтео да се осветим и није ми жао."

 

ПОЧАСТ Пренос посмртних остатака сабораца из Терезина 1920.

На ове Принципове речи скренуо је пажњу и његов пријатељ Боривоје Јевтић поручивши будућим историчарима да када буду истраживали Сарајевски атентат морају најпре да разумеју економске и политичке прилике у тадашњој БиХ, где на свега неколико стотина километара од Беча постоји феудални кметски систем, мада су високи царски чиновници истицали да доносе европску културу и вредности.

"Гоњен са својега прага као псето, туђинац у сопственој земљи, босански омладинац је осећао где га боли", забележио је Јевтић, истичући да су "атентатори дошли из редова понижених и увређених". Упркос томе што је Босна и Херцеговина у којој је одрастао Принцип имала десет пута више жандармеријских станица него школа, Аустроугарска је своју власт и управу представљала као "цивилизаторску мисију".

Стварање и брисање историје

БРОЈНЕ фотографије сведоче и о постављању (понегде и о рушењу) читавог низа споменичких обележја на месту атентата. Детаљно је документован дан када је 1917. године подигнут споменик надвојводи Фердинанду, као и табла постављена у знак сећања на Принципа 1930. године. Видео-снимци и фотографије сведоче о скидању ове табле 1941. после инвазије Сила осовине и слома Краљевине Југославије.

Младобосанци су били прва генерација сељачких синова из Босне и Херцеговине која је имала прилику да се школује. Гимназије и универзитети били су место где се омладина сусреће са савременим европским политичким и културним каноном. Принцип је читао књиге о Француској револуцији, демократији, једнакости и неотуђивим правима свакога појединца. Зато је на једном снимку Принцип забележен са књигом у рукама.

 

ПРОЦЕС Гаврило у јесен 1914, уочи суђења

- Неколико фотографија заузело је важно место у формирању наше представе о Принциповом лику - прецизира Војиновић. - Прва је из 1910. године, на којој Принцип седи, окружен са своја два брата и неколико непознатих особа. Друга, коју је објавила "Политика", потиче из маја 1914. године и настала је када је завера већ била скована.

Трећа, можда и најпознатија, приказује изубијаног Принципа који стоји у ћелији и гледа у објектив, настала је 2. јула у истражном затвору у Сарајеву.

Повратак кући из Терезина

ГОДИНЕ 1920, на Крстовдан, 7. јула, из Чехословачке у Југославију пренесени су посмртни остаци Принципа и његових пет саучесника у Сарајевском атентату. Пре него што су послата пут Југославије, тела атентатора су премештена на свечено место на терезинском гробљу. Њихови ковчези били су изложени у породичној гробници градоначелника Терезина. На централном месту били се ковчези Принципа и Чабриновића. Гробна места на којима су првобитно, након смрти, били један до другог сахрањени Принцип, Чабриновић и Грабеж, нису остала необележена. Сваки крст носио је и натпис srbsk trpitel (чеш. српски мученик). Ове фотографије сведоче о изузетној популарности Принципа у Чехословачкој.

Принципов лик се променио од његове четрнаесте (када је настала прва фотографија) до деветнаесте тј. двадесете године када су настале остале. Разлог је и насиље којем је био изложен од самог тренутка хапшења. Истражни судија Лео Пфефер је забележио да је Принцип у станицу стигао претучен, крвав и да је повраћао.

- Најпознатија Принципова фотографија не приказује га само физички изобличеног, већ и приказује младића суоченог са дилемом која је претила да многе недужне одведе у смрт. Значај самог судског процеса био је разлог и због кога је фотографу (највероватније Валтеру Таушу) било дозвољено да направи неколико снимака током суђења у октобру месецу - закључује историчар Милош Војиновић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (1)

ХИЉАДЕ КИЛОМЕТАРА, МИЛИОНСКЕ ДОНАЦИЈЕ И НАСМЕЈАНА ЛИЦА: Шта смо све са Меридиан фондацијом видели у 2024. години?