ОЛОВНО СЛОВО ОТКРИЛО СТАРУ СРПСКУ ШТАМПАРИЈУ: После три године ископавања, крајем 2022. код цркве у Памбуковици пронађен је крунски доказ

Борис Субашић

01. 07. 2023. у 14:10

АНАЛИЗА мале шипке метала правоугаоног пресека на чијем врху је угравирано оштећено ћириличко слово, потврдила је да се у селу Памбуковица крај Уба налазио Мркшин манастир, једна од најзначајнијих српских средњовековних штампарија.

ОЛОВНО СЛОВО ОТКРИЛО СТАРУ СРПСКУ ШТАМПАРИЈУ: После три године ископавања, крајем 2022. код цркве у Памбуковици пронађен је крунски доказ

фото: Б.Субашић

Истраживачи Института за испитивање материјала (ИМС) др Невена Мијатовић и мр Љиљана Миличић утврдиле су да је реч о чистом олову какво се користило за изливање штампарских слова.

- После анализе метала која је показала да је реч о чистом олову, сада смо сигурни да је реч о штампарском слову - истиче др Дејан Булић из Историјског института који је открио Мардаријево слово. - Мардаријево слово доказује да се и у 16. веку, под османском окупацијом, из српских штампарија ширила култура у целу "православну васељену". Документација неопходна за конзервацију овог изузетено важног места за српску културу је предата надлежном заводу за заштиту споменика, који заслужује и поставку у музеју.

фото: Б.Субашић

Мардаријево штампарско слово

Пре него што је створена српска графичарска школа, први комплет ћириличких слова био је наручен и израђен у Венецији, где су наши монаси у штампаријама почели да уче тајне племенитог заната. Свој врхунац је српско штампарство достигло у Мркшином манастиру којим је руководио јеромонах Мардарије.

- Његов запис да је сам резао слова сведочи да је био искусан графичар, са добрим алатом - објашњава др Булић. - Његове раскошне књиге, Београдско четвројеванђеље и Цветни триод, сведоче да је радио са искуснимх штампарима, вероватно ученицима. Његову главну штампарију Мркшин манастир, после век и по трагања открили смо уз помоћ овог оловног слова.

фото: Б.Субашић

Остаци конака-штампарије

Крајем новембра 2022, после три године ископавања, крај цркве у Памбуковици пронађен је крунски доказ да је овде била велика књижевна и штампарска радионица којом је руководио "апостол српског штампарства". О "презаслужној Мркшиној задужбини" знало се само да се налазила у "покриљу Црне горе" и да је била посвећена Вазнесењу Господњем, а од 1903. научници су узалудно копали тражећи њене остатке. Највероватнијом локацијом сматрана је Ужичка Црна гора код Косјерића, али две кампање ископавања нису дала резултате, као ни потраге на бројним брдима и планинама у Србији које су у османско време добиле име Црна гора или на турском Кара даг.

фото: Б.Субашић

Др Булић и др Катић на почетку ископавања

Пробна ископавања на памбуковачком локалитету Црквине нису дала резултате, а око данашње сеоске цркве изграђене 1872. није било средњовековних трагова.

- За сваки случај направио сам на тој коси пробну сонду и указало се нешто што је личило на остатак зида - каже др Булић. - Наставили смо и стигли до остатака великог здања које је више личило на радионицу него на уобичајени монашки конак.

Научник је био сигуран да је двоспратна зграда са основом димезија 8х17 метара била штампарија, али био му је потребан кључни доказ, део штампарског алата или опреме. Министарство културе је финансирало трогодишња ископавања у чијим је последњим данима др Булић са колегом Миланом Веселиновићем из Народног музеја у Ваљеву пронашао штампарско слово које је изрезао Мардарије.

фото: Б.Субашић

Четворојеванђеље из Марадаријеве штампарије

ГДЕ ЈЕ ЦРНА ГОРА У ТАМНАВИ ?

ПРАВИ траг Мркшиног манастира "ископао" је тек историчар др Срђан Катић из Историјског института. У старим османским пописима уочио је да се у Ваљевској нахији налазило село Мркшина Црква са истоименим манастиром и да је спајањем тог села, Доње, Горње и Паунове Буковице настала данашња Памбуковица. Проблем је био пронаћи Црну гору у Тамнави, где нема високих планина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (3)

НАЈВЕЋИ РЕЗУЛТАТ У КАРИЈЕРИ СРПСКЕ ТЕНИСЕРКЕ: Ево шта је Олга Даниловић зарадила после победе