САВКИНО ВЕЛИКО СРЦЕ: Великодушна дела прве апотекарке и данас памте у Љигу и качерском крају
ЖИТЕЉИ Љига и качерског краја, нарочито старији, по изузетној доброти памте Савку Ристић која је, сем што је била први школовани апотекар у овој варошици, безмало до своје смрти несебично помагала многобројној деци да заврше школе, факултете, постану врсни и признати стручњаци. Пуних шест деценија прошлог века, родитељима је помагала и у васпитавању најмлађих нараштаја Љига и околине.
Савка Ристић рођена је 1894. године у Смедереву, а на Загребачком свеучилишту дипломирала је фармацију. По завршеном стажирању, 1927. године добила је концесију за отварање апотеке у Љигу, где касније долазе да живе њена мајка Зорка и сестра Драга, која је била помоћни лаборант. Крајем треће деценије прошлог века, Савка је у данашњој Улици војводе Мишића 29 изградила кућу на спрат у Љигу, у чијем је приземљу била смештена апотека.
- У Љиг је Савка дошла из угледне породице Ристић, која је живела у строгом центру Београда, у Хиландарској улици, њен деда по мајци Коца Терзић био је палилулски кмет, а ујна Александра Лујановић свастика Николе Спасића, једног од најчувенијих задужбинара и добротвора у Србији - каже археолог Александар Ђукић из Удружења за неговање културног наслеђа "Челник" у Љигу. - Управо је ујна Александра утицала на младу Савку да упише фармацију, што је, много касније, делом одредило и судбину многих Љижана, који су захваљујући њој завршили школе и факултете. Када се доселила из центра престонице, Љиг је имао само 300 становника.
Доласком нове власти 1948. године апотека је национализована, а пошто није било никог ко би одменио Савку, она је остала да ради до пензионисања, 1956. године. Умрла је 18. септембра 1986. године у ваљевској болници. Имала је 92 године, сахрањена је на Новом гробљу у Београду, у гробници породице Ристић.
- Сем огромног хуманитарног рада, оставила је Савка и најлепшу кућу у Љигу, која је од 1997. године као културно добро под заштитом државе, а данас је оронула и пропада - истиче Ђукић. - Кућу је пројектовао архитекта Миленко Савчић. Осим што је била прва кућа у Љигу изграђена према пројекту, то је и први објекат у овој варошици на коме је примењен, тада потпуно нови грађевински материјал, армирани бетон.
Удружење "Челник" упутило је руководству Општине Љиг апел да се Савкина кућа преуреди у Завичајни музеј љишко-качерског краја. Тиме би се очувао њен аутентични изглед, не би трпела евентуалне преправке које би нарушиле спољашњи и унутрашњи амбијент.
Живи у сећањима генерација
- Није се Савка удавала, али је с великом љубављу помагала љишкој деци - каже Ђукић. - Генерацијама се препричавају њена добра дела, неизмерна хуманост и љубав према људима, нарочито најмлађима. Нема особе којој Савка није помогла, леком, али и лепом речју, делом.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)