БЕЛЕЗИ ЈУНАКА У 3Д ФОРМАТУ: У бази података имена, места страдања и упокојења - дигитална платформа о гробовима српских војника

М. Марковић

17. 01. 2024. у 17:27

ВЕЛИКИ рад недри велика дела! Удружење за неговање и чување српске баштине "Кајмакчалан" своје трајање, дуго готово две деценије, крунише, ових дана, својеврсним подвигом: потписује дигитализовану причу и то, први пут, у тродимензионалној форми као сведочанство о гробовима српских јунака, који су се жртвовали за отаџбину у ослободилачким ратовима Србије од 1912. до 1920.

БЕЛЕЗИ ЈУНАКА У 3Д ФОРМАТУ: У бази података имена, места страдања и упокојења - дигитална платформа о гробовима српских војника

Фото Приватна архива

Посвета слободарима, која ће данас бити први пут пред публиком на промоцији, у Београду у Дому Војске Србије, у 14 часова, исијава стотинама имена, белега, места страдања и место вечног мира... Имена очева, рођена презимена мајки и имена потомака који их нису дочекали...

Фото Приватна архива

- Некоме се може учинити и по који непотребан податак у мору података које смо истражили и објавили вођени снажном потребом како би били путоказ потомцима. Свима нама. Одакле су ти наши дедови, прадедови који су одлучили пробој Солунског фронта. Где су им кости, а где споменици. И, где смо данас - каже за "Новости" Мирослав Величковић, један од покретача овог узвишеног сећања на време за наук: како се воле и бране вековне вредности нашег народа. - Нама је, превасходни циљ да свако које је имао неког свог у ослободилачким ратовима, једним уласком на сајт српскиратнимеморијали.срб, који има ћирилички домен, може да потражи и нађе неког свог, из рода, славног претка.

Фото Приватна архива

ЧАСТ Мирослав Величковић са деда Ђорђем Михаиловићем

Сваки кадар овог драгоценог сведочанства настао је на непрегледним пољима људске славе и страдања... У врховима планине Ниџе, на Кајмакчалану, под обронцима Козјака, уз друмове страшних записа, али и на гробљима Србије на којима су ентузијасти из Удружења одгонетнули имена са старих белега под којима мир нису нашле кости ратника.

Фото Приватна архива

ИСТРАЖИВАЊЕ Спомен-костурница на Кајмакчалану

- Циљ је да помогнемо потомцима да нађу пут, да не забораве, да их оснажи подсећање на пут којим се иде у будућност. То никако није позив да призивамо прошлост и живимо у њој. Не, него да из ње издвајамо најбоље - поручује Величковић.

Драгоцена помоћ државе

РАД на документацији о српским војничким гробљима у дигиталној форми помогла је држава Србија. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, из расположивог буџета, определило је део новца за овај подухват. Ентузијасти Удружења "Кајмакчалан" добили су га на јавном конкурсу и то им је била драгоцена помоћ. Уверени су да држава Србија, њена Влада, одабиром кадрова који имају сензибилитет према нашој историји и традицији, заслужује захвалност и поштовање.

Удружени са струком и науком, а мотивисани дугом према славним прецима и епопеји слободе коју су исписали крвљу, ипак би мање постигли да се нису удружили покренути сопственом љубављу, традицијом и горштачком снагом.

Дођите да не заборавимо...

ЗА светлост дана ове драгоцене приче заслужан је Мирослав Величковић. "Новостима" се јавио током серијала у нашем листу о српским гробљима у свету. Серијал је тада, нажалост, већ био пун. Разумео је. Али, није заборавио. Јавио се крајем протекле недеље да најави промоцију документације и упутио нашој редакцији позивницу, уз кратку поруку: Дођите, да не заборавимо...

Удружење "Кајмакчалан" у овај озбиљни посао укључило је и стручањаке из релевантних републичких институција: Завода за заштиту споменика културе, Катедре за географију Природно-математичког факултета Универзитета у Београду и друге.

- У беспућима у које се упућујемо с краја лета, није могуће да се прокрчи пут до зараслих и заборављених споменика. Тада су нам тестере, виле и мотике најсигурнији савезници. Ради се, заиста, у тешким околностима. Нас, окупљене око ове, како кажете, узвишене приче. Сваког од нас радује да смо донели неку нову, али сасвим поуздану вест о почивалиштима наших дедова и прадедова - каже Величковић.

Фото Приватна архива

И, ово је само део приче. Почетак. Оно што следи одгонетнуће многи чудесни записи из славне српске прошлости.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE