КАФАНА НАДЖИВЕЛА ЦАРИГРАДСКИ ДРУМ: Објекат породице Спасић још сведочи о историји дужој од века
НАЈСТАРИЈИ активни кафеџија у Србији је Драгослав Спасић (88) из Рашевице код Параћина, а његова породична кафана - подигнута последње године 19. века, на тадашњем Цариградском друму - уместо трговаца са воловским запрегама, сада дочекује неке друге госте...
А, у Подјухорју, кафану са продавницом, и аутентичном издању српске долмаре, још 1900. саградио је Драгослављев деда Милош, угледни предузимач тог времена. Спасићи су тада, на том важном путу тадашње Србије, дуж обале Велике Мораве - од Београда, преко Крагујевца, Јагодине и Варварина, до Крушевца - људима обезбеђивали преноћиште, а коњима и воловима шталу.
- Деда је погинуо већ 1914, у Великом рату, а бака је, са свршеном гимназијом, успела да сама ишколује четворицу синова. Захваљујући дединој уштеђевини, тројици је купила куће у Београду, док је мој отац Милутин, са угоститељско-занатском школом, остао у селу, да настави традицију. Кад је напунио 22, а било је то 1932, поново је отворио ову кафану и лепо радио до почетка Другог светског рата. У међувремену сам и ја рођен, па сам практично одрастао у кафани, а онда је отац отишао у рат - присећа се Драгослав.
По ослобођењу, нова власт кафану је национализовала и у њој су радила чак два угоститељска предузећа, а њему је дозвољено да на машини коју је отац купио прави соду. Педесетих година прошлог века од клакера и кабезе лепо се живело, а онда је кафана враћена породици...
- Ево, већ шест деценија не избијам из кафане, ту сам стекао и пензију. Кад је мој отац други пут отворио кафану, купио је радио на батерије, први у темнићком крају, а простор су увече осветљавале лампе "гасњаче". Међу првима смо увели и струју, а онда сам ја купио сам руски фрижидер и - сто за билијар. Јер, у оно време кафана је важила за културну установу, у којој су се домаћини окупљали свакодневно, ујутро и увече, такав је био ред - објашњава Драгослав, сећајући се да је кафана била пуна док је народ имао пара, док нису пропале фирме у околним градовима.
Каже, Рашевица је до последње деценије прошлог века имала неколико стотина фабричких радника и једва су успевали да стану у аутобусе који су их возили на посао, махом у Параћин, али и у Ћуприју и у Јагодину. Кад потроше плату, код Спасића се могло и на вересију...
И, откад је по трећи пут отворена, 1964, кафана није престајала са радом - последње деценије више због традиције, него што има посла. Штавише, од три Драгослављеве ћерке, две су удате "у белом свету", а само је трећа, Вера, са њим у домаћинству. Од сваке има по три унука и вели да су му они једини вреднији од кафане.
- Нисам отварао само два-три месеца лане, када сам оперисао катаракту, а онда "лежао" корону. И кад сам изашао из болнице, седео сам овде, закључан. То што сам здрав, што до прошле године таблету нисам попио, само кафани могу да захвалим - закључује Драгослав Спасић.
Непромењени декор
ДОЛМАРА од дрвета и блата прилично је оштећена, као и столарија. На столовима су традиционални црвено-бели карирани столњаци, на једном зиду старе фотографије вожда Карађорђа, Светог Николе и Драже Михаиловића, а са другог "мотре" Карађорђевићи... - Једино je бродски под морао да склони, а плафон да подигне за 15 центиметара, да би му држава дала дозволу.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)