МЕЂУ 5.000.000 ЕКСПОНАТА У АРХЕОЛОШКОМ МУЗЕЈУ У ИСТАНБУЛУ ЈЕДАН СВЕДОЧИ О СРБИМА: Ко је подигао део цариградских бедема?

Ј. Матијевић

22. 05. 2024. у 18:25

ОБНОВИ се ова кула и ово градско платно (зидине) од Ђурђа Деспота Србије 6956. године (1448). Ово су на грчком у мермер уклесане речи на једном од више од 5.000.000 експоната изузетно богате ризнице Археолошког музеја у Истанбулу који сведоче, како историчари кажу, о жељи српског деспота иако већ увелико турског вазала да се пред најездом Османлија одбрани Цариград.

МЕЂУ 5.000.000 ЕКСПОНАТА У АРХЕОЛОШКОМ МУЗЕЈУ У ИСТАНБУЛУ ЈЕДАН СВЕДОЧИ О СРБИМА: Ко је подигао део цариградских бедема?

Фото: Википедија

Пре преношења у Музеј, плоча је стајала, на километар дугим зидинама које је Ђурађ подигао, на потезу између садашњих Јени и Кум капије, поред Мраморног мора. Данас је од тог "српског бедема" остало једва педесетак метара.

Овај својеврсни комад наше прошлости истовремено сведочи и о трагичном времену у којем су Србија и њен деспот живели после Боја на Косову.

Фото: Википедија

СВЕДОЧАНСТВО Мермерна плоча у истанбулском Археолошком музеју

За Ђурђа, као и за све српске краљеве и цареве пре њега, врховни владар православног хришћанства био је византијски цар, од кога је и сам добио титулу деспота 1429. године. Зато је, иако турски вазал, 1448. одлучио и одвојио значајна средства да би се обновили цариградски бедеми, све у нади да се барем успори потпуни продор Турака на Балкан.

Фото: Википедија

Tekst potpisa

Ова оригинална плоча деспота Ђурађа Бранковића, изложена је на првом спрату Археолошког музеја, у сепареу са мермерним плочама из касновизантијског периода. Направљена је од белог мермера и димензија је 75х55 центиметара.

ДЕРОКО ОТКРИО ДА ЈЕ ИЗЛОЖЕНА

ДА је ова вредна мермерна плоча изложена у истанбулском Археолошком музеју, открио је 1953. године, академик Александар Дероко. Уважени српски архитекта, уметник, пилот и писац, током боравка у граду на Босфору, истражујући цариградске архиве, како је записао, у музеју је угледао "на зиду изложену камену плочу" са сведочанством о Ђурђу Бранковићу. 

Текст је написан у девет редова, а како објашњава водич кроз музеј, слова су правилно исписана, највероватније по шаблону који се користио средином 15. века. Свако слово има у основи неколико правилно избушених рупица, а између њих су клесане повезане линије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“