ИЗВУЧЕН ПРВИ НЕМАЧКИ РАТНИ БРОД ПОТОПЉЕН 1944. КОД ПРАХОВА: Очуван у невероватном стању, готово нетакнут (ФОТО/ВИДЕО)
У ПРАХОВУ код Неготина коначно је после осам деценија са дна Дунава извађен први од око 200 немачких речних војних бродова, колико су их од Брзе Паланке до Прахова нацисти потопили у својој операцији "Дунавски вилењак" од 5. до 7. септембра 1944.
Вађењем првог брода који је припадао Дунавској и Црноморској флоти Kригсмарине и формално је озваничен почетак решавања највећег пловидбеног, безбедносног и еколошког проблема у читавом току Дунава. Планирано је, такође, да их са речног дна, у првој фази, буде извађено 21. Прво извучено пловило изгледа као да је конзервирано у водама Дунава, а исто тако изгледају и пушке које су биле на њему.
- Немци су их потопили тамо 1944. године, пре тачно 80 година, зато што су хтели да спрече пролаз руске речне флотиле Дунавом. И први пут, после 80 година, извукли смо један од тих бродова и сад ћемо све да их извучемо. Тиме ће бити очишћен пловни пут и олакшано бродовима да плове по Дунаву - рекао је председник Александар Вучић.
Вађење потопљених немачких лађа осетљив је и специфичан посао, а обавља се на локацији низводно од ХЕ "Ђердап 2" и на дужини од око седам километара, где је пловни пут са 180 сужен на 90 метара.
- У наредним месецима извадићемо 21 брод који се већ 80 година налазе на дну Дунава на пловном путу кроз Србију. А у наредној фази биће извађено око 80 бродова. Сваки који буде извађен пролази детаљну контролу уз демонтажу експлозивних средстава која су остала у њима. То траје десетак дана. На сликама првог брода види се колико је остало експлозивних средстава на бродовима. Све се то налазило у Дунаву осам деценија - објавио је Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Дунав у сектору код Прахова и данас крије многе тајне. Немци су пред крај Другог светског рата намерно жртвовали своје бродове, а потапали су их плански, један на други, како би направили баријеру да Црвена армије не може да напредује Дунавом. И сада се после 80 година, у овом сектору Дунава, плови уским каналом, један по један брод, док чекају мимоилажење, како би наставили пут ка бројним европским лукама.
- Црвена армија је уклањала неке од бродова како би ослободила пловни пут крајем 1944, а потом и у пролеће 1945. године да би поједине бродове оспособила за пловидбу у својој речној флотили која им је била потребна за завршетак рата. Од тада, скоро осам деценија ништа није рађено са вађењем немачке нацистичке речне флоте. Kада овај процес буде завршен, омогућићемо јавности да види део потопљене нацистичке флоте који већ 80 година отежава пловидбу на овом делу Дунава - наводи министар Весић, који је недавно са министарком за европске интеграције Тањом Мишчевић и потпредседником Европске инвестиционе банке Робертом де Грутом, за пројекат извлачења потопљених лађа потписао Уговор о гранту Оквира за инвестиције за Западни Балкан, вредан 16 милиона евра.
За време ниског водостаја покрај спруда на средини Дунава најпре изрони катарка немачке крстарице, а потом и остаци неколико пловила. На олупинама се виде тада и кородиране противбродске мине са 70 килограма експлозива, спремне за употребу. Ту су потопљени и УЈ 109 и УЈ 110 пуни експлозива, а ту је и српски брод "Ускок".
НАЂЕН И РИБАРСКИ ЧАМАЦ
МЕШТАНИ Прахова радознало прате са обале дешавања на Дунаву. Уз немачки минобацачки брод, екипе задужене за реализацију овог великог посла извукле су са дна Дунава и рибарски чамац. Праховљани веле да су се у тим водама својевремено утопила четири аласа, а сваки је нађен на спруду у бугарском Врву. Нема сумње да је чамац припадао неком од њих.
Мештани Прахова сведочили су својевремено да су Немци потапајући своје бродове из њих истоварили све што је вредно. Многи су тада први пут видели емајлирано посуђе, месо у конзервама...
- Посебно би ми било драго да се из дубина Дунава извуче наш брод "Ускок" и претвори у брод-музеј јер би његова пловидба кроз време имала пуно тога да каже - каже Мики Траиловић, хроничар Прахова.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)