ЉУБИНЕ ВРЛИНЕ ЗА КОРИСТ ОТАЏБИНЕ: Лапово не заборавља заслуге земљака Љубомира Јовановића који је оставио дубок траг у историји Србије
ЉУБОМИР Јовановић (1861-1945) из Лапова са још петнаест суграђана изборио се да краљ Александар Обреновић указом ово место прогласи за варошицу.
То свакако није једина заслуга Љубомира Јовановића, једног од значајнијих личности Краљевине Србије. Завршио је Мађарску земаљску академију и борио се за права сељака. Председник општине Лапово био је од 1891. до 1893. године, са још неколико угледних домаћина 1899. године основао је прву земљорадничку задругу и постао њен први председник, био је један од оснивача и први председник Аграрне банке у Београду. Оставио је и дубок траг на политичкој сцени Србије, јер је као члан Радикалне странке у више мандата био посланик у Народној скупштини Краљевине Србије. Два пута је био председник Народне скупштине, а у једном мандату први потпредседник.
- Док је током Првог светског рата са посланицима и војском боравио на Крфу, написао је дневник, који садржи веома важне податке о повлачењу кроз Србију, Црну Гору и Албанију, као и животу српске политичке елите у емиграцији. Дневник се чува у Историјском архиву Шумадије у Крагујевцу. Учествовао је у доношењу важних одлука за Србе у избеглишту и оне под окупацијом. Изборио се да се млади који су били на фронту врате и заврше матуру. Говорио је да су током рата остали без школованих људи, а они ће бити потребни великој Србији - наводи за "Новости" професор историје у Средњој школи "Никола Тесла" у Баточини Марко Станојевић.
Он додаје да је као први потпредседник Владе коју је формирао Никола Пашић прогласио чин уједињења јужних Словена, а његове речи да је током рата: "источена најбоља крв наше земље, сатрвена најјача снага њена, уништено тециво многих радних покољења пре нас", остаће увек упамћене.
Као председник Одбора за подизање споменика изгинулим Лаповцима, изборио се да им се 3. јуна 1934. године открије споменик. Окупљеном народу обратио се речима: "Рат нисмо хтели, нисмо кукавички клонули и подлегли, бачену смо рукавицу прихватили, борили смо се, падали и гинули, животе своје давали за слободу свију вас, да бисте ви могли остати у пуној слободи, да покољења учите како отаџбину треба чувати и бранити" - каже Станојевић и додаје да једна улица у Лапову носи његово име.
Отац зеленаш
ЗА разлику од Љубомира, који се борио за права сељака, његов отац Ранко сељацима је давао нивац "под интерес", а када му не би вратили дуг, он би их тужио и присвајао њихову имовину. Бавио се пољопривредном производњом, трговао житом и стоком и поседовао дућан и механу. Био је један од најбогатијих Лаповаца. Зато што је био веома моћан, дуго година је био председник општине Лапово.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)