ТИЈАНА СЕ ИЗБОРИЛА ЗА ПРАВО ДА РОДИ ДЕТЕ ПОКОЈНОГ МУЖА: После вишегодишње правне битке Лесковчанка може у Србији да настави процедуру ВТО

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

17. 09. 2024. у 15:09

ПОСЛЕ вишегодишње правне борбе, Лесковчанка Тијана Призренац Недељковић (38) добила је пред Апелационим судом у Нишу пресуду да, емброни које су она и њен сада покојни супруг одлучили да замрзну - припадају њој. Борила се за право да настави процес вантелесне оплодње, јер су након што јој је муж преминуо, Управа за биомедицину и Министарство здравља сматрали да је то против Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи.

ТИЈАНА СЕ ИЗБОРИЛА ЗА ПРАВО ДА РОДИ ДЕТЕ ПОКОЈНОГ МУЖА: После вишегодишње правне битке Лесковчанка може у Србији да настави процедуру ВТО

FOTO: Privatna arhiva

До судског спора, како Тијана каже за "Новости", дошло је због тумачења члана 41 Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи који има само једну реченицу и која гласи да је у поступку вантелесне оплодње дозвољено употребљавати репродуктивне ћелије, односно ембрионе од давалаца који су живи. А, Тијана и њен супруг су ембрионе замрзли пре његове смрти и нису даваоци који су одустали од ембриона. Управо ова чињеница тј. тумачење речи "давалац" била је пресудна да Тијана коначно добије спор.

Фото: Приватна архива

СЕЋАЊЕ Тијана Призренац Недељковић са супругом на венчању

- Коначну пресуду другостепеног суда да могу сама да планирам своје потомство, добила сам 11. септембра и пресрећна сам - каже нам Тијана Призренац Недељковић. - Сада настављам сама, али коначно без икаквих брига и без борбе са члановима закона, институцијама и бирократијом. Сада могу сама да наставим започету процедуру вантелесне оплодње овде у Србији, а да ми нису потребне никакве додатне сагласности.

Тијанин супруг боловао је од рака тестиса. Агресивне хемиотерапије почео је да прима од 2010, када су му лекари саопштили да неће моћи да има потомство.

- Изненеђење за нас стигло је 2016. године када је мој супруг на једном контролном прегледу урадио спермограм. По савету лекара ушли смо у процедуру замрзавања ембриона у једној лесковачкој приватној клиници. Убрзо се, међутим, стање супруга погоршало и он је преминуо. У тренуцима када ми се муж борио за живот, сазнала сам да нећу моћи да користим те ембрионе, па смо супруг и ја уз помоћ адвоката сачинили завештање по коме ми он дозвољава да их користим после његове смрти. То, међутим, није било довољно да остварим своја права и покренут је судски поступак.

Фото: Приватна архива

Ана Марковић са ћерком

За ову победу пред судом, како каже Тијана, драгоцени су јој били помоћ и подршка Ане Марковић (47) из Београда. Ана је, раније, из истог разлога добила пресуду која такође потврђује да је она власник замрзнутих ембриона, ње и њеног покојног супруга.

И она, као и Тијана, каже да је проблем наступио због лошег тумачења Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи.

РАЗЛИЧИТИ ЗАКОНИ У ЗЕМЉАМА ЕУ

У ЗЕМЉАМА Европске уније пракса је различита када је реч о замрзнутим ембрионима. У некима земљама је дозвољено да се они користе након смрти партнера, док друге то забрањују. Постхумна вантелесна оплодња (ВТО) законом је дозвољена у Португалији, Белгији, Данској, Чешкој и Шпанији. У Француској, Немачкој и Аустрији није дозвољено, али постоје примери судских пресуда у корист жена. 

- Ми нисмо даваоци већ власници ембриона - каже нам Ана. - Они су настали спајањем мојих и супругових репродуктивних ћелија, дакле нису добијени од трећег лица.

Ана за наш лист каже да су њен супруг и она, који имају ћеркицу, 2021, након што је Ана изгубила природну трудноћу, на једној приватној клиници у Београду после поступка вантелесне оплодње (ВТО) ембрине дали на чување на период од две године.

- Убрзо након тога, мој супруг, који је био лекар, инфицирао се короном и у јануару 2022. преминуо. Нешто касније сам послала захтев Управи за биомедицину да продужим чување добијених ембриона, али су ме они одбили са образложењем да за то мора да постоји потпис оба супружника. Тада је кренула моја агонија. Питала сам се на основу којих потписа они могу да униште, односно спале те ембрионе, када за њихово даље чување, премештање и употребу траже потпис и мене и мог мужа. Дакле, за уништавање они могу да одлуче без оба потписа, а за продужетак чувања не могу... Одлучила сам да се борим за своја права...

Све прецизирати и јасно дефинисати

МАЊКАВОСТ текста и тумачења Закона о биомедицински потпомогнутој оплодњи не мучи само Ану и Тијану. Овај проблем, како нам кажу, из истог разлога (преминуо им је супруг) има још тридесетак жена, па Ана и Тијана, које су биле упорне и избориле се за своје право, сада апелују на надлежене да се овај Закон и сви његови чланови прецизирају и јасно дефинишу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТРАШНИ СНИМЦИ ИЗ ЛИБАНА, КРВИ НА СВЕ СТРАНЕ: Преко 1.000 бораца Хезболаха повређено када су им експлодирали пејџери (ВИДЕО)

СТРАШНИ СНИМЦИ ИЗ ЛИБАНА, КРВИ НА СВЕ СТРАНЕ: Преко 1.000 бораца Хезболаха повређено када су им експлодирали пејџери (ВИДЕО)

ПРЕКО 1.000 бораца либанске милитантне групе Хезболах повређено је у координисаном нападу Израела, када су пејџери за комуникацију експлодирали на њима, јављају светски медији.

17. 09. 2024. у 16:34

КУПИЛА САМ СЕБИ ПРСТЕН ПРЕ РОЂЕНДАНА, НЕ ЗНАМ ХОЋУ ЛИ ГА ДОЧЕКАТИ: Ведрана Рудан о борби са раком

"КУПИЛА САМ СЕБИ ПРСТЕН ПРЕ РОЂЕНДАНА, НЕ ЗНАМ ХОЋУ ЛИ ГА ДОЧЕКАТИ": Ведрана Рудан о борби са раком

ХРВАТСКА књижевница Ведрана Рудан открила је недавно да болује од рака, након чега је оперисана. Иако се једно време није оглашавала о болести, сада је у свом блогу описала како се осећа.

17. 09. 2024. у 10:15

Коментари (0)

КАКВА РЕАКЦИЈА! Милош Биковић обавестио Русе, а они овако реаговали на то што је Немања Мајдов суспендован јер се крстио