ВЕРНИЦИ СЕ ВРАЋАЈУ СВЕТИЊИ У УРОШЕВЦУ: Све је више ходочасника у Храму Светог краља Уроша што је подстакло акцију за изградњу горионика
ЦРКВА цара Уроша у Урошевцу, једина је у Српској православној цркви посвећена овом средњовековном српском владару из светородне лозе Немањића. Од освештања 1933. до данас, увек је делила судбину свог народа, памти ратове, прогоне, НАТО агресију и Мартовски погром 2004. и скрнављење девет година касније. И самовала је у потпуно албанском окружењу до пре десетак година, али, опет, већ више од девет деценија опстаје.
Данас је једини живи храм у Урошевцу где су свештеник Трајко Влајковић, његова супруга и њихово четворо деце једина српска породица иако је у граду подно Шар-планине до 1999. године живело око 13.500 Срба.
Последњих година, на радост и спасење, посећује је све више верника, поклоника из централне Србије, Републике Српске, Црне Горе, као и наши сународници пореклом из Урошевца. Зато се јавила потреба да се при храму изграде горионик за свеће,црквена продавница, канцеларија црквене општине...
Ово настојање оца Трајка подржала је Хуманитарна организација "Косовско Поморавље" и покренула акцију за њихову градњу, а према речима њеног председника Николе Васића, са радошћу је дочекана међу Србима и многим људима добре воље. Многи су ради да помогну светињу, поготову сада у сусрет 15. децембру, слави ове цркве.
ДОЂИТЕ НАМ 15. ДЕЦЕМБРА
МЕСЕЧНО нам сврате бар два аутобуса са ходочасницима и црква се радује сваком вернику. Јер, колико је потребно обићи Високе Дечане, Пећку патријаршију, Грачаницу и друге наше велике светиње, толико су нам верници потребни и овде у Урошевцу. За мање од месец, 15. децембра, по календару СПЦ обележава се Свети цар Урош, а то је и слава нашег храма. И позивам вас све искрено и од срца - каже отац Трајко Влајковић.
- Из наше организације трудимо се колико можемо да обилазимо овај храм и у сталном смо контакту са оцем Трајком који је оживео светињу. Знамо и колико је црква значајна онима који су живели некада у Урошевцу и који је и данас у великом броју посећују. Иако није много позната нашој јавности, однедавно је постала веома занимљива ходочасницима - каже Васић за "Новости" додајући да је жеља чланова ове хуманитарне организације да Црква Светог краља Уроша у што већем броју окупља вернике не само са Косова и Метохије већ и ходочаснике.
А, да ову саборну светињу у Урошевцу, која носи име српског владара, последњег из лозе Немањића, посећује све више намерника, потврђује нам и отац Трајко и прича нам њену историју:
- Ктитор цркве је краљ Александар Први Карађорђевић, који је идући у Високе Дечане, где је кренуо да упали завештане свеће које је светињи даровала царица Милица, на путу чуо причу мештана да хоће да саграде храм посвећен цару Урошу. Краљ Александар је тада даривао новац, а потом и иконостас који је послат по изградњи цркве.
Подизање светиње, прича нам, почело је 1928, а завршена је и осликана пет година касније.
РАЧУНИ ЗА ПОМОЋ
И ДОК појашњава да је трећина новца већ прикупљена, отац Трајко истиче да се помоћ за радове може уплатити на рачуне ХО "Косовско Поморавље" 205-266929-36 и 160-6000000743964-30, или на његов рачун 205-9001018804939-86, са назнаком "за градњу горионика".
- Велико освештање цркве било је на Усековење, 11. септембра 1933. и тај дан остао је дан саборовања Урошевчана и њиховог окупљања. И данас иако су Срби избегли из града долазе за тај дан - каже отац Трајко. - Прошле године обележено је 90 година од великог освештања урошевачког храма. Тада се после више од две деценије, у цркви окупило више стотина верника, расељених Урошевчана, мештана Штрпца, централног Косова и Косовског Поморавља поводом обележавања празника и јубилеја. Тада је порта оживела, чуле су се музика и песма, говорио се српски језик... Са радошћу кажем да се верници враћају овој нашој светињи у Урошевцу.
Отац Трајко каже да би управо због ходочасника изградња новог горионика покрај храма значила много.
ИКОНОСТАС ОД КРАЉА АЛЕКСАНДРА
САБОРНА Црква светог цара Уроша подигнута је према пројекту архитекте Јосифа Михаиловића из Скопља. Саграђена је као петокуполна грађевина, а као узор за горњи део храма са куполама послужила је црква манастира Грачанице. Живопис је осликао Јанко Кузмановић из Галичника, од 1932. до 1936, који је са Викторијом Пузановом из Косовске Митровице, аутором престоних икона и аутор сликане декорације богато резбарене иконостасне преграде. Збирка икона припада периоду српског средњовековног иконописа, укључујући и икону Свете Тројице, коју је осликао зограф Јосиф Радевић из Лазаропоља 1896. Црква је имала заветне дарове из 1909, кадионицу и неколико звона која су донирале жене Крагујевца 1912. Иконостас је израђен у дуборезу, а дар је краља Александра Првог Карађорђевића.
- Будући да га немамо у порти, свеће се пале у храму што може да оштети фреске - говори свештеник и наглашава да Храм краља Уроша, нарочито последњих годину дана у све већем броју обилазе верници из Београда, Новог Сада, Краљева, Чачка, Ужица... Светиња је каже, дуго била на неки начин сакривена од јавности, али сада када су је "открили" постала је све важнија и занимљивија верницима...
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)