ДРВОРЕЗБАРИ ДЕО КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА СРБИЈЕ? Богата традиција присутна од праисторије до наших дана

Бранко Пузовић

11. 02. 2025. у 07:00

ЗНАМЕНИТА Колубарска школа дрворезбарства, коју је још у 18. веку установио калуђер Хаџи Рувим Нешковић, архимандрит манастира Боговађа код Лајковца, по свему судећи, и званично ће постати део баштине. Покренута је, наиме, иницијатива да овај аутентични уметнички израз буде уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, а циљ је и да се нађе и под заштитом УНЕСКО.

ДРВОРЕЗБАРИ ДЕО КУЛТУРНОГ НАСЛЕЂА СРБИЈЕ? Богата традиција присутна од праисторије до наших дана

Foto B. Puzovic

Дрворезбарство на подручју чувене реке Колубаре обновљено је у другој половини прошлог века, појавом наивне уметности, чији су најзначајнији представници били Богосав Живковић из Колубарског Лесковца код Лазаревца, те његови ученици Милисав Стојановић из истог села, Илија Филиповић из оближњег Степојевца, потом Драгиша и Милан Станисављевић из Јабучја код Лајковца. Данас, најпознатији представник колубарског дрворезбарства је вајар Милутин Ранковић из Лајковца.

- Колубарско наслеђе и духовна школа, која дуго није физички постојала, свакако се као нит протезала и обликовала бројне ствараоце од Хаџи Рувима до данас, и изродила је уметника Милутина Ранковића из Лајковца који је дао највећи допринос дрворезбарству - каже историчарка уметности Андреа Сокић из Београда. - Дрворезбарство у овој средини присутно је од праисторије до наших дана, има богату традицију и несумњиво заслужује да се нађе у регистру нематеријалног културног наслеђа Србије, али и под заштитом УНЕСКО.

Зачетник школе Богосав Живковић излагао је широм света самостално и на групним значајним изложбама. Више пута је био награђиван, а о његовом стваралаштву најбоље сведочи Зачарани врт у родном селу, који обилује скулптурама у камену и дрвету, рељефима резбарених предмета и осликаним помоћним просторијама. У Лазаревцу је оформљена амбијентална целина - Каменград, чији су аутори Богосав Живковић и архитекта Драган Вукмировић, у којој су и елементи етно-наслеђа: млински каменови, жрвањ, огњиште, клупе... Живковић је највише познат по монументалним скулптурама - стубовима ораховог дрвета, по којима је попут чипке резбарио плитке рељефе.

- Још издалека на ораховом стаблу, скулптури Живковићевој, назиру се ликови попут тотема из далеких земаља - каже Андреа Сокић. - Већ у блиском сусрету са овим нестварним делом посматрач је очи у очи са колубарским сељацима, свештеницима, орачима, коњаницима, краљевима и забрађеним женама повезаних плитко-рељефном чипком у једну композицију без почетка и краја. Ти ликови расту један из другог, неки уснулог погледа, а неки округлих очију налик онима на немањићким кованицама и дугим брковима, сведоче да долазе из Србије какве више нема. Иако се разликују по стилу, Богосаву Живковићу и Милутину Ранковићу је заједничка традиција уметничке обраде дрвета и порекло - Колубарска област.

Вајар, свештени иконописац и дрворезбар Милутин Ранковић из Лајковца ствара више од четири деценије. Имао је преко 250 изложби у земљи и иностранству, његова дела инспирисана су српском историјом, традицијом, православљем. Аутор је јединствене галерије монументалних скулптура на Повлену. Овековечио је књижевнике Радована Белог Марковића и Петра Пајића, Саву Јустина Поповића, а ове године планирано је да буде откривена и биста владике Николаја Велимировића. Многи стручњаци Ранковића сматрају директним следбеником Хаџи Рувима.

- Колубара и брда су богати храстовином, орахом и другим племенитим дрветом које рука вештог уметника обликује у ремек-дела. Хаџи Рувим развио је значајну резбарску вештину и био је један од последњих српских дуборезаца и графичара 18. века - каже Милутин Ранковић.

Школа

- НАША установа културе заложиће се да Колубарска школа дрворезбарства конкурише као предлог за упис у Национални регистар нематеријалног наслеђа Републике Србије - каже директорка Библиотеке "Димитрије Туцовић" у Лазаревцу Јасмина Иванковић. - Свесни да је дрворезбарство на тлу Колубаре стотинама година уназад изашло из занатског оквира и попримило одлике аутентичног уметничког израза. Формално признање као Колубарске школе, отвара могућност одрживости и амбијент за охрабривање младих да се приклоне традиционалној обради дрвета.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"

КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.

11. 02. 2025. у 13:30

ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал

ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан рекао је данас да је у САД "настао велики скандал" након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да открије колико су новца и коме америчке агенције исплатиле последњих година, а да је то "показало да је либерална глобална елита користила амерички буџет да би финансирала своју финансијску и идеолошку агенду широм света".

10. 02. 2025. у 19:39

Коментари (0)

АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!