ТРОМЕСЕЧНОМ ЛУКИ СПАС ЈЕ ДОНОР КОШТАНЕ СРЖИ: Због ретке болести - остеопетрозе, трансплантација мора да се обави пре него што напуни годину

Љиљана Прерадовић

06. 03. 2025. у 07:00

МАЛЕНИ Лука Грбић из Новог Сада, првог дана марта напунио је три месеца, а већ се, нажалост, бори са многим здравственим тегобама, од првог дана када је угледао свет.

ТРОМЕСЕЧНОМ ЛУКИ СПАС ЈЕ ДОНОР КОШТАНЕ СРЖИ: Због ретке болести - остеопетрозе, трансплантација мора да се обави пре него што напуни годину

ФОТО:Приватна архива

Бебици је генетском анализом утврђено да болује од ретке прогресивне болести аутономно рецесивног облика, а једина нада за његово лечење је трансплантација коштане сржи. Тај захват требало би да се уради у првој години његовог живота, јер тада даје најбољи учинак.

Малени Лука, али велики борац је, после три месеца проведених у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине у Новом Саду, где му је генетском анализом установљена остепетроза, бујање костију које уништавају коштану срж и виталне органе, у понедељак отпуштен кући, и окружен љубављу и бригом маме Ане и тате Мирослава чекаће да се што пре пронађе потенцијални донор.

Фото: Приватна архива

Лука са мамом Аном

- Трансплантација је једини лек, само то може да побољша његово стање и заустави прогресију болести - казује нам Лукина мама Ана, не губећи наду да ће се у регистру давалаца што пре пронаћи онај који је компатибилан са Луком. - Уколико у Србији не буде подударан давалац, тражиће се у суседним земљама у окружењу и у иностранству.

Док се није дошло до ове дијагнозе, малени Лука је, прича нам његова мама, херојски поднео многобројне прегледе и анализе, јер се у почетку није знало од чега болује.

- По рођењу, 29. новембра прошле године, Лука је у трећем минуту престао да дише, и то је трајало 15 секунди - препричава нам Ана компликован порођај који је трајао 12 сати. - Све теже је дисао и био је на кисеонику, а други дан је доживео титанички напад, имао је низак ниво калцијума и магнезијума, као витамина Д.

РОДИТЕЉИ ЧЕКАЈУ РЕЗУЛТАТЕ

ЛУКИНИ родитељи су се одмах по сазнању да је лек за Луку трансплантација коштане сржи, подвргли типизацији, а наредних дана би требало да добију резултате.

- Чекамо резултате, али нам је речено да је мала вероватноћа да супруг и ја будемо подударни донори нашем сину - казује нам Ана. 

Упркос свему, истиче Лукина мама, он је весела беба и лепо напредује, а први знаци да нешто није у реду, било је његово чудно колутање очима. Уследили су многобројни прегледи, анализе, готово свакодневно вађење крви, сумњало се и на страбизам, али је офталмолошким прегледом та сумња отклоњена. И неуролошки преглед је био у реду. На хематологији су му вадили коштану срже, јер се сумњало и на неки облик леукемије.

- Сада је најважније да се пронађе донор, јер ова болест може да изазове глувоћу, слепило - набраја Лукина мама последице ове болести. - Сваки дан је веома битан, а пред нама је још много непознаница. Важно је да му се побољшају кости, да се залечи.

ДОВОЉАН САМО УЗОРАК КРВИ

ПРОЦЕС регистрације потенцијалних донора коштане сржи је једноставан. Довољно је у најближем Заводу за трансфузију дати узорак крви. Тако неко можда постане онај ко ће Луки или неком другом детету спасти живот. 

По савету лекара новосадске Дечје болнице, у којој је Лука провео највећи део времена од рођења, родитељи који су наизменично били са њим, радили су вежбе са бебом и колутање очију се, веле, видљиво смањило. Реагује на слике које му показују и прати погледом. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НАЈВАЖНИЈИ ОБИЧАЈИ ЗА ВАСКРС: Ево шта треба да урадите за добробит целе породице