КЛОПКЕ ЗА ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ: Поднете вкривичне пријаве због хватања птица у атару села Пуковац у општини Дољевац
ОРНИТОЛОЗИ Друштва за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), у атару села Пуковац у општини Дољевац, крајем прошле године су у атару села Пуковац у општини Дољевац, открили нелегални полигон за хватање птица певачица лепљивим мамцима, са десетак наменски постављених клопки.

ФОТО:Корнелија Карајовић Иштван Балог ДЗППС
Захваљујући брзој и одлучној реакцији инспектора Министарства унутрашњих послова, Јединице за сузбијање еколошког криминала, починиоци су благовремено приведени и против њих су поднете кривичне пријаве.

ФОТО:Корнелија Карајовић Иштван Балог ДЗППС
Код починиоца је, како наводе у ДЗППС, пронађено више од 30 јединки чешљугара и конопљарки које су ухваћене у природи и које су још увек на свом перју имале трагове лепка. Починиоци су у својим двориштима имали и активне клопке за хватање птица, у народу познате као „капани”. Све јединке птица су након скидања лепка и прегледа стручњака Завода за заштиту природе Србије пуштене назад у природу.

ФОТО:Корнелија Карајовић Иштван Балог ДЗППС
- Хватање птица певачица је активност која је нажалост распрострањена широм Србије, према прикупљеним подацима реч је о скоро 100.000 јединки ухваћених птица годишње, што је изузетно штетно по популације птица певачица. - истиче суморан податак Слободан Марковић, орнитолог ДЗППС. - Хватање лепком је некако карактеристично за сам југ наше земље што је и најокрутнији начин хватања птица јер јако често долази до трајних повреда ухваћених јединки.

ФОТО:Корнелија Карајовић Иштван Балог ДЗППС
Један од примарних разлога за овакво хватање птица, предочавају орнитолози, јесу трговина и материјална добит. Иако су цене јединки ухваћених птица веома ниске и најчешће се крећу у распону од неколико стотина динара. Најугроженије су обично строго заштићене врсте птица из породице зеба, међу њима најчеше чешљугари, конопљарке, чишци, зимовке и зебе.
Хватање строго заштићених дивљих птица зарад држања у кавезима и незаконите продаје је кривично дело за које прети казна затвора до три године, док према Правилнику о одштетном ценовнику за утврђивање висине накнаде штете проузроковане недозвољеном радњом у односу на строго заштићене и заштићене дивље врсте, казне за хватање птица певачица, и то из породица зеба, износе и до 30.000 динара по јединки.

ФОТО:Корнелија Карајовић Иштван Балог ДЗППС
- Последњих година смо сведоци све чешћег процесуирања оваквих случајева и верујемо да ће оваква ефикасност Јединице за сузбијање еколошког криминала допринети да интензитет ових нелегалних активности полако опада - закључује Марковић.
Како би смањило случајеве незаконитог хватања птица и олакшало грађанима процес њиховог откривања, ДЗППС је покренуло и наменски сајт Последњи лет на којем се може сазнати више о различитим начинима страдања птица и пријавити случајеве.

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)