ОСВЕШТАНО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ: Помен и почаст жртвама и браниоцима Укрине и Дервенте
У ДЕРВЕНТИ је, уз служење парастоса и полагање венаца, освештано спомен-обележје у парку код Старог моста на реци Укрини, на којем су уклесана имена 43 погинула борца ВРС и шест цивилних жртва протеклог рата.

Фото: Н. Ђурић
Војислав Сибинчић, ратни припадник 27. моторизоване бригаде, подсетио је на том простору на у протеклом рату једну од најпресуднијих битки за спас Дервенте, али и продор муслиманско-хрватске коалиције ка Прњавору, Бањалуци и другим крајишким просторима Српске.
-На обалама Укрине, априла 1992., одиграла се једна од пресудних одбрана, а имена оних који су положили животе за слободу, као и недужних цивила, су уклесана на овом спомен-обележју. У одбрани Месне заједнице Укрина 2, касарне и осталих делова Дервенте, први у помоћ нашим мештанима су притекли комшије борци из Рапћана и Осојаца-испричао је Сибинчић.
Председник Градске борачке организације Чедо Вујичић указао је на значај овог спомен-обележја подигнутог готово на самом попришту те кључне битке.
-Ових дана се навршава 29 година од када је група храбрих и одважних људи, од којих су данас неки присутни са нама, изашли на насип на ријеци Укрини и готово је сигурно да су спасили народ са ове стране реке од стравичних и великих злочина какви су погодили српских народ на бродским и дервентским подручјима-казао је Вујичић.
Значај тог јунаштва за тридесетак српских бранилаца укринске обале је и у томе што тадашња касарна, као најзначајнији војни објекат, нису прешли у руке непријатеља. То је било кључно за дефинитивно ослобођење Дервенте и пробијање Коридора, према Бијељини и Србији.
ЗНАЧАЈ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈА
ЗНАЧАЈ подигнутог и освештаног споменика на обали Укрине, уз 14 погинулих бораца из МЗ Укрина, је и у исписаним именима погинулих чије су породице у Дервенту избегли из разних крајева БиХ и са собом пренели посмртне остатке најмилијих.
Један од њих је и Јово Ристић, из Бановића (ФБиХ), чији је брат Родољуб погинуо 1992. године на озренском ратишу.
-Мој брат је погинуо као малолетни борац. Посмртно је одликован Медаљом мајора Милана Тепића за исказану храброст. И његово је име, на овом споменику у Дервенти где сада живимо, уклесано међу онима који су дали животе за Републику Српску. То нам свима много значи поготово сада кад је спомен-обележје и освештано-каже Ристић.
Препоручујемо

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

КАКО ЈЕ СМОКИ САЗНАО ДА ИМА РАК МОЗГА: Пред смрт имао једну жељу - доказао да је био великан
ЉУБИША Самарџић, један од највољенијих глумаца са простора бивше Југославије, преминуо је 8. септембра 2017. године у Београду, у 81. години живота. Иза њега су остале десетине незаборавних улога, легендарни осмех и глас који је говорио срцем. Отишао је тихо, достојанствено, баш онако како је и живео – као господин, уметник, отац, супруг и пријатељ.
20. 05. 2025. у 10:38
Коментари (0)