БЕРЛИН ПОШТУЈЕ МУЗИКУ БАЛКАНА: Хармоникаш Дејан Јовановић, у Немачкој, спаја традицију са класиком и џезом
ОБРЕНОВЧАНИН са дугогодишњом адресом боравка у Берлину, хармоникаш Дејан Јовановић, пажњу наше јавности привукао је почетком године, када је, на новогодишњем концерту "Бал под маскама" у београдском Сава центру, уз Симфонијски оркестар и хор РТС, изведена његова композиција "Новогодишње коло".
- Аранжирао сам је са Константином Благојевићем из Београдске филхармоније - каже, за "Новости", Дејан Јовановић. - Он је допринео да се упознам са познатим диригентом Бојаном Суђићем, тако смо успоставили сарадњу. Много ми је драго, јер је прошло 20 година откако сам отишао у Берлин, и у Србији скоро никако нисам наступао.
Виртуоз на хармоници који на несвакидашњи начин спаја класику и џез са балканским мелосом, у Немачкој држи своју музичку школу.
- Имам доста ученика, организујем семинаре за њих - говори нам. - Са својим бендом свирам по свету. Радим често у позоришту, актуелна представа је "Страх једе душу".
Почев од новембра, Јовановић ће добијати стипендију "Мјузик фонда" из Берлина. То је резултат његовог дугогодишњег рада, уз одјек "Новогодишњег кола":
- Мој рад се тамо поштује. Берлин је отворен за балканску културу, поготово музику. Свако у публици може да пронађе нешто за себе.
Сада је актуелан пројекат "Дејан Јовановић - Балкан џез симфоник".
- Компоноваћу музику за симфонијске оркестре. Биће ту балканског, ромског звука, класике, џеза, експерименталне музике - наглашава хармоникаш.
Најављена су и три концерта за идућу годину. Први је у Берлинској филхармонији 25. маја, затим следи Коларчева задужбина у Београду, 19. јуна.
- Циклус се завршава 2. октобра 2021. поново у Берлину, у Концертној кући - казује Дејан. - Поред колега са којима редовно наступам, биће ту и музичари светског ранга са којима никад нисам свирао. Биће и хор, солисти инструменталисти, гудачки оркестар... Желим да то у Београду буде још веће и боље него у Берлину, јер потичем одавде.
Јовановић је, пре неколико дана, управо на Коларцу био поприлично запослен:
- Снимљене су композиције које сам компоновао, а међу њима су и песме Јована Поповића, градитеља виолина из Земуна. Била је одлична сарадња са музичарима из Београдске филхармоније. Већ сам почео да радим на поменутом пројекту, надам се да ће бити примећен и подржан и у Београду.
НАЈБОЉИ ТРЕНИНГ ЗА МОЗАК
ГОДИНАМА се Дејан, попут многих колега, суочавао са стереотипима да је хармоника искључиво везана за народну музику.
- Још увек то постоји, има људи који кажу да је то шаторски инструмент - вели за наш лист Јовановић. - Хармоника је, међутим, све популарнија. Међу мојим студентима је све више девојака, што је многима овде чудно. Кажу - хармоника је тешка. Није тешка. Она је за наш мозак најбољи тренинг. Акординација, лева и десна страна, па онда има тај мех у средини, то је као кад ми дишемо. Танго је веома популаран захваљујући Астору Пјацоли, Бахова класика може да се свира на хармоници. О Балкану да и не причамо.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)